Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Prevence je základ, aneb Světový den ledvin opět v akci

7. Březen 2013

Prevence je základ, aneb Světový den ledvin opět v akci

Do Plzně přijeli preventivní vyšetření ledvin podpořit Lucie a David Křížkovi se synem.

 

Druhý březnový čtvrtek bude již po osmé patřit Světovému dni ledvin a v České republice se pro veřejnost otevřou dveře všech dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí skupiny B. Braun Avitum. Přidejte se k této akci i vy a nechte se preventivně vyšetřit. Myslíte si, že se vás problémy s ledvinami netýkají a odborná vyšetření jsou pro vás zbytečná? A co když se stejně jako 20 % lidí, kteří se Světového dne ledvin zúčastnili loni, mýlíte?

Čtvrtek 14. března letos patří onemocnění ledvin. Ročně totiž na selhání ledvin zemřou na celém světě téměř 3 miliony pacientů a výskyt tohoto onemocnění stále narůstá. Chcete mít jistotu, že nepatříte mezi ně? Navštivte 14. března mezi 8.00 a 17.00 hodinou dialyzační středisko B. Braun Avitum v Plzni a nechte se zdarma vyšetřit. Preventivní vyšetření je rychlé, zcela bezbolestné a lze provést kdykoli během dne. Provádí se na základě odběru malého množství krve z prstu a čerstvé moči. Díky moderním technologiím se výsledek dozvíte prakticky okamžitě. Čas strávený v čekárně si navíc můžete krátit četbou, sledováním televize či se připojit k wi-fi.

 

„Výmluvy nechte stranou a udělejte něco pro své zdraví“

Preventivní akci dialyzačního střediska B. Braun Avitum podporuje také modelka a maminka Lucie Křížková, která se sama rozhodla preventivní vyšetření ledvin podstoupit: „Už v těhotenství jsem se dozvěděla, že se syn narodí s vadou ledviny a močovodu. Hned po narození čekalo Davídka vyšetření, které naštěstí nepotvrdilo vážný handicap. Přesto nemá vyhráno. Musíme docházet na nefrologii a Davídek je pod pravidelným dohledem lékařů,“ říká Lucie Křížková a dodává: „Za našeho dětství nebyla medicína na takové úrovni, jako je nyní a případné problémy s ledvinami se většinou odhalily až velmi pozdě. Dnes tu možnost máme, ale málokdo je ochoten věnovat chvilku času svému zdraví. Věřím, že počet zájemců oproti loňskému roku vzroste a moc bych všem přála, aby jejich vyšetření dopadlo dobře a neodhalilo žádné zdravotní problémy. Takže, výmluvy nechte stranou a udělejte něco pro své zdraví!“ 

David a Lucie Křížkovi podpořili Světový den ledvinDavid a Lucie Křížkovi podpořili Světový den ledvin

Z celkových 1 684 vyšetřených lidí, kteří se Světového dne ledvin v roce 2012 zúčastnili, muselo 340 z nich podstoupit podrobné nefrologické vyšetření. Pokud by prevenci zanedbali, dodnes by o svých začínajících, nebo již pokročilých problémech s funkcí ledvin nevěděli. Ačkoli se u některých jednalo pouze o banální problémy, které vyžadovaly jen krátké léčení, nemalé procento z nich mělo natolik závažné obtíže, že bylo nutné okamžité a důsledné zahájení léčby.

 


V Plzni byl počet lidí s pozitivním nálezem nejvyšší

„Osvěta ledvinového onemocnění je velmi potřebná a jak ukázal i loňský Světový den ledvin, stále je třeba na ní pracovat. Ačkoli se začíná zájem o prevenci zvyšovat, nárůst je jen velmi pozvolný. Jen v Plzni přišlo na preventivní vyšetření v roce 2012 o 60 lidí méně, než v roce předchozím. Přitom počet pacientů zachycených pro další vyšetření v ambulanci byl nejvyšší v celé České republice. Lidé by se měli zamyslet a svůj postoj přehodnotit, nic není cennější než zdraví a může se stát, že ve chvíli, kdy si to uvědomí, už může být pozdě,“ říká MUDr. Lada Malánová, vedoucí lékařka dialyzačního střediska v Plzni.

Martin Kuncek s personálem dialyzačního centra v PlzniMUDr. Martin Kuncek s personálem dialyzačního centra v PlzniProf.MUDr.Martin Matějovič, PhD., přednosta I.interní kliniky FN Plzeň k tématu dodává: V naší populaci přibývá nejen pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Za posledních 8 let se počet případů závažného akutního selhání ledvin, které vyžaduje léčbu dialýzou, zdvojnásobil. Závažnost tohoto onemocnění spočívá nejen ve vysoké úmrtnosti, ale i v jeho dlouhodobých důsledcích. Až 13% pacientů se závažnou formou akutního selhání ledvin se stává závislými na dialyzační léčbě a téměř každý třetí pacient má trvalou poruchu funkce ledvin, jež se může časem prohlubovat. Na druhou stranu, pokud je onemocnění včas rozpoznáno, je správně léčena jeho vyvolávající příčina, jsou naděje na úplné zotavení funkce ledvin velmi dobré. Zejména pacienti s vysokým rizikem rozvoje akutního selhání ledvin (tj. pacienti s chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem) musí v době akutních onemocnění (např. infekce, průjmy, zvracení) dbát na dostatečný příjem tekutin a konzultovat s lékařem seznam užívaných léků a další postup.“

V České republice bylo v dialyzačních střediscích k 31. 12. 2011 léčeno celkem 6 116 pacientů, 360 pacientů bylo úspěšně transplantováno - 40 z nich přijalo orgán od žijícího dárce a 28 pacientů podstoupilo kombinovanou transplantaci slinivky a ledviny. 1321 dialyzovaných však v tomto roce zemřelo a do pravidelného programu bylo zahrnuto 1 744 nových pacientů.

Příznaky akutního selhání ledvin a rizikové skupiny

Akutní selhání ledvin se projevuje jako náhlá nebo rychlá ztráta funkce ledvin. Neléčené selhávání pak vede až k městnavému selhávání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, změnám chování, křečím či bezvědomí. Poškozené ledviny totiž nejsou schopny plnit svou funkci v organizmu a v těle se hromadí odpadní a toxické produkty látkové přeměny.

„Onemocnění ledvin je o to nebezpečnější, že nebolí a mnoho pacientů se svou diagnózu dozvídá až tehdy, když se projeví nezvratné selhávání jejich funkce. Základním kamenem péče o zdraví proto musí být především prevence. Jen díky ní jsou lékaři schopni odhalit poškození ledvin včas a poskytnout pacientovi vhodnou péči. Věříme, že skupina B. Braun díky bezplatnému vyšetření přispěje k větší popularitě prevence a obecně pomůže zvýšit povědomí o problematice ledvin,“ dodává MUDr. Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun.

Prevenci by neměly podceňovat především rizikové skupiny, jako jsou lidé s chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, obezitou, srdečním selháním či závažným onemocněním jater. Více ohroženi jsou ale i kuřáci a lidé s výskytem různých chronických onemocnění v rodině. Kontrole by se ale neměli vyhýbat ani lidé, kteří žádné příznaky nepociťují. Onemocnění ledvin se totiž navenek vůbec nemusí projevit a často udeří zcela nečekaně.

 

Více informací naleznete na internetové adrese www.svetovydenledvin.cz

 

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Před pár dny jsme připomněli význam prevence onemocnění ledvin i na televizních obrazovkách. Na Světový den ledvin promluvili naši primáři ve Snídani s Novou a v Událostech České televize o současné situaci kolem očkování dialyzovaných pacientů i vlivu koronaviru na nefrologické pacienty.

17.03.2021
Skupina B. Braun

Zahraničné štúdie ukazujú, že okolo 18% pacientov, ktorí pri ochorení COVID-19 prešli akútnych zlyhaním obličiek, môžu skončiť na chronickej dialýze. COVID-19 je pre obličky hrozbou, nielen v prípade ťažkého priebehu ochorenia. Po prekonaní infekcie je kľúčová prevencia. Pacienti by mali ísť za svojím praktickým lekárom a spýtať sa ho na preventívne vyšetrenie alebo navštíviť nefrologickú ambulanciu.

11.03.2021
Události

Nově připravované Dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice se představilo široké veřejnosti v rámci Světového dne ledvin. Zbrusu nová budova dialyzačního střediska se staví v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy Libušina, T. S. BOHEMIA a Řetenice, Petra. „Je to skvělá zpráva pro dialyzované pacienty. Středisko stavíme podle posledních medicínských trendů a určitě ho otevřeme ještě letos. Do projektu včetně jeho vybavení investujeme celkem zhruba 100 milionů korun,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

13.03.2019