Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

„Přemýšlíte jen nad tím, jak zachránit pacienta.“

21. Květen 2015

„Přemýšlíte jen nad tím, jak zachránit pacienta.“

„Ruce pryč a výboj.“ Nečekaná situace čekala frekventanty kurzu v rámci Prezentačního dne simulační výuky, který pořádalo 14. května vzdělávací centrum Aesculap Akademie. Na první pohled klidná předoperační příprava celotělového simulátoru, jenž od svého odborného garanta Bc. Tomáše Kovrzka dostal jméno Karel,  se změnila v boj o život. Lékaři tak měli jedinečnou možnost zjistit, jak pracuje jejich tým v extrémních situacích.

 

60 zdravotníků z celé České republiky

„Když přijdete do simulační místnosti, říkáte si, že je to silikonová panna. Ale jakmile začnete pracovat, jakmile vnímáte monitory, stroje, zvuky, které znáte z běžného sálového provozu, potom první dojem ztratíte a okamžitě začnete přemýšlet jen nad tím, jak zachránit pacienta,“ popisuje první zážitky z resuscitace simulátoru MUDr. Tomáš Bačkai, dětský lékař Kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Motol.

Do nově otevřeného Pavilonu B. Braun Dialog, kde se kurz konal, se sjelo na 60 zdravotníků z celé České republiky. Část z nich trénovala na speciálním celotělovém simulátoru  nejvyšší generace, ti ostatní sledovali jejich činnost snímanou ruchovými i směrovými mikrofony a  třemi kamerami v debriefingové místnosti.

 

Nejdůležitější je týmová spolupráce

Lektory kurzu byly dvě lékařské kapacity české intenzivní péče - přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA a primář Kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Michael Stern. „Hlavní přínos je, že si lékaři mohli vyzkoušet to, co se v praxi vyskytuje velmi raritně. Takovou situaci si pak mohou vybavit a lépe léčit reálné pacienty,“  vysvětluje MUDr. Stern.

Díky týmové spolupráci se lékařům podařilo Karla zachránit. „Fungování týmu je něco, co se obvykle velmi komplikovaně učí. Toto je místo, kde se bezpečně učíte právě to, jak má správně fungovat tým,“ dodává Stern.

 

70 akcí tento rok

Ve vzdělávacím centru Aesculap Akademie je pro tento rok naplánováno více než 70 akcí. „Jsme rádi, že se nám podařilo za opravdu velmi krátkou dobu zrealizovat to, co skutečně reálně připomíná jakékoliv lůžko intenzivní péče v těch nejlépe vybavených nemocnicích v České republice, ale i v Evropě,“ komentuje MUDr. František Vojík, obchodní a marketingový manager divize Hospital Care.

 

 

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Aesculap Akademie se po celém světě věnuje především postgraduálnímu vzdělávání zdravotníků. Těší nás, že v České republice rozšiřujeme své působení a otevíráme své kurzy i studentům lékařských fakult. V loňském roce jsme se začali věnovat také edukaci chronicky nemocných pacientů.

11.04.2022

V Česku se spouští pilotní verze jedinečného online kurzu „Demence a jak jí porozumět.“ Kurz navazuje na australskou platformu „Understanding dementia“ a řadí se mezi světovou špičku v oblasti online kurzů svého druhu. První kurz bude zahájen 25. října, registrace je otevřena již nyní na webu Aesculap Akademie. Kurz je součástí Národního akčního plánu pro Alzheimerovu nemoc jehož gestorem je Ministerstvo zdravotnictví ČR.

16.09.2021