Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní:

„Přemýšlíte jen nad tím, jak zachránit pacienta.“

redakce Braunovin

21. Květen 2015

Aktuality B. Braun Aesculap Akademie

„Ruce pryč a výboj.“ Nečekaná situace čekala frekventanty kurzu v rámci Prezentačního dne simulační výuky, který pořádalo 14. května vzdělávací centrum Aesculap Akademie. Na první pohled klidná předoperační příprava celotělového simulátoru, jenž od svého odborného garanta Bc. Tomáše Kovrzka dostal jméno Karel,  se změnila v boj o život. Lékaři tak měli jedinečnou možnost zjistit, jak pracuje jejich tým v extrémních situacích.

 

60 zdravotníků z celé České republiky

„Když přijdete do simulační místnosti, říkáte si, že je to silikonová panna. Ale jakmile začnete pracovat, jakmile vnímáte monitory, stroje, zvuky, které znáte z běžného sálového provozu, potom první dojem ztratíte a okamžitě začnete přemýšlet jen nad tím, jak zachránit pacienta,“ popisuje první zážitky z resuscitace simulátoru MUDr. Tomáš Bačkai, dětský lékař Kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Motol.

Do nově otevřeného Pavilonu B. Braun Dialog, kde se kurz konal, se sjelo na 60 zdravotníků z celé České republiky. Část z nich trénovala na speciálním celotělovém simulátoru  nejvyšší generace, ti ostatní sledovali jejich činnost snímanou ruchovými i směrovými mikrofony a  třemi kamerami v debriefingové místnosti.

 

Nejdůležitější je týmová spolupráce

Lektory kurzu byly dvě lékařské kapacity české intenzivní péče - přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA a primář Kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Michael Stern. „Hlavní přínos je, že si lékaři mohli vyzkoušet to, co se v praxi vyskytuje velmi raritně. Takovou situaci si pak mohou vybavit a lépe léčit reálné pacienty,“  vysvětluje MUDr. Stern.

Díky týmové spolupráci se lékařům podařilo Karla zachránit. „Fungování týmu je něco, co se obvykle velmi komplikovaně učí. Toto je místo, kde se bezpečně učíte právě to, jak má správně fungovat tým,“ dodává Stern.

 

70 akcí tento rok

Ve vzdělávacím centru Aesculap Akademie je pro tento rok naplánováno více než 70 akcí. „Jsme rádi, že se nám podařilo za opravdu velmi krátkou dobu zrealizovat to, co skutečně reálně připomíná jakékoliv lůžko intenzivní péče v těch nejlépe vybavených nemocnicích v České republice, ale i v Evropě,“ komentuje MUDr. František Vojík, obchodní a marketingový manager divize Hospital Care.

 

 

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník