Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Postgraduální kurz Colours of Sepsis 2015 a jeho doporučení směrem k výživě pacienta

4. Únor 2015

Postgraduální kurz Colours of Sepsis 2015 a jeho doporučení směrem k výživě pacienta

Ve dnech 27. až 30. ledna 2015 se v Ostravě konal již 17. postgraduální kurz Sepse a MODS s názvem Colours of Sepsis 2015. V nově zrekonstruovaném hotelu Clarion Congress se ho zúčastnilo přes tisíc lékařů a sester.

Program akce byl připraven ve spolupráci s předními odborníky ČLS JEP, SLS a Výukovým pracovištěm Intenzivní medicíny IPVZ v Ostravě. Partnerem celé akce byla společnost B. Braun Medical.

 

Nutnost anabolické stimulace

Zajímavými sděleními z oblasti metabolismu a nutrice se staly prezentace zabývající se katabolismem a anabolismem těžce nemocného pacienta. Vyplynulo z nich, že metabolickou odpovědí organismu na onemocnění je katabolismus svalové hmoty. Pro zdárný průběh léčby je tedy nutné zvládnout katabolickou fázi a přejít k anabolismu. Základními předpoklady pro tento zvrat je snížení katabolických podnětů, tedy zvládnutí primárního insultu, prevence komplikací a substituce nutričních ztrát. Dále je nutná anabolická stimulace, ke které patří dodávka živin, zejména esenciálních aminokyselin a minerálů, jako jsou kalium, kalcium, fosfor a magnesium, dále anabolika a mechanická stimulace – fyzioterapie.

 

Indikace výživy nejen v intenzivní péči

Dalším zajímavým příspěvkem bylo doporučení pro indikaci výživy nejen v intenzivní péči. Zaznělo, jak je důležité zajistit adekvátní nutriční příjem v průběhu prvních tří dnů hospitalizace pacienta i za cenu doplňkové parenterální výživy. Ta by měla být aplikována vždy, pokud v průběhu prvních pěti dnů pobytu na ICU není dosaženo 65% energetického cíle pomocí enterální výživy.

 

Příznivý vliv přidání omega-3 mastných kyselin

V oblasti lipidových emulzí se odborná veřejnost shodla, že přidání omega-3 mastných kyselin EPA a DHA do parenterální výživy kriticky nemocného pacienta má příznivý vliv na buněčné membrány, zánětlivé procesy a dobu hospitalizace pacienta.

  

Parenterální forma glutaminu v intenzivní péči

Odbornou veřejnost opět rozdělila otázka použití parenterální formy glutaminu v intenzivní péči. Ani na této vzdělávací akci se lékaři zabývající se intenzivní medicínou neshodli, zda u kriticky nemocného pacienta indikovat parenterální glutamin.

 

Kurz Colours of  Sepsis 2015 proběhl tradičně na velmi vysoké odborné úrovni a umožnil sdílení zkušeností a cenných poznatků.  Akce se povedla i po organizační stránce, a proto věříme, že o další ročník bude mezi odborníky opět velký zájem.

MVDr. Tomáš Hanák
divize Hospital care
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Kvalitní, moderní a intuitivní infuzní technika je základem pro každou nemocnici a naprosto neodmyslitelnou součástí výbavy na jednotkách intenzivní péče. O zkušenostech z oddělení, kde o životech pacientů často rozhodují i vteřiny, se s námi podělila Bc. Ivana Dvořáčková, staniční sestra z interní jednotky intenzivní péče ve Vojenské nemocnici Brno. 

28.06.2021

V lékařské terminologii slovo zázrak místo nemá. Přesto se v prostorách pražských nemocnic skloňuje často. A vždy u toho je jediná výjimečná žena – Renata Boháčová.

22.05.2017
Intenzivní péče

Aesculap Akademie představuje nový koncept vzdělávacích kurzů z oblasti nutriční péče v pavilonu B. Braun Dialog

13.05.2015
Aesculap Akademie