Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Onkologie:

Postgraduální kurz Colours of Sepsis 2015 a jeho doporučení směrem k výživě pacienta

MVDr. Tomáš Hanák

4. únor 2015

Parenterální výživa Nutrice

Ve dnech 27. až 30. ledna 2015 se v Ostravě konal již 17. postgraduální kurz Sepse a MODS s názvem Colours of Sepsis 2015. V nově zrekonstruovaném hotelu Clarion Congress se ho zúčastnilo přes tisíc lékařů a sester.

Program akce byl připraven ve spolupráci s předními odborníky ČLS JEP, SLS a Výukovým pracovištěm Intenzivní medicíny IPVZ v Ostravě. Partnerem celé akce byla společnost B. Braun Medical.

Nutnost anabolické stimulace

Zajímavými sděleními z oblasti metabolismu a nutrice se staly prezentace zabývající se katabolismem a anabolismem těžce nemocného pacienta. Vyplynulo z nich, že metabolickou odpovědí organismu na onemocnění je katabolismus svalové hmoty. Pro zdárný průběh léčby je tedy nutné zvládnout katabolickou fázi a přejít k anabolismu. Základními předpoklady pro tento zvrat je snížení katabolických podnětů, tedy zvládnutí primárního insultu, prevence komplikací a substituce nutričních ztrát. Dále je nutná anabolická stimulace, ke které patří dodávka živin, zejména esenciálních aminokyselin a minerálů, jako jsou kalium, kalcium, fosfor a magnesium, dále anabolika a mechanická stimulace – fyzioterapie.

Indikace výživy nejen v intenzivní péči

Dalším zajímavým příspěvkem bylo doporučení pro indikaci výživy nejen v intenzivní péči. Zaznělo, jak je důležité zajistit adekvátní nutriční příjem v průběhu prvních tří dnů hospitalizace pacienta i za cenu doplňkové parenterální výživy. Ta by měla být aplikována vždy, pokud v průběhu prvních pěti dnů pobytu na ICU není dosaženo 65% energetického cíle pomocí enterální výživy.

Příznivý vliv přidání omega-3 mastných kyselin

V oblasti lipidových emulzí se odborná veřejnost shodla, že přidání omega-3 mastných kyselin EPA a DHA do parenterální výživy kriticky nemocného pacienta má příznivý vliv na buněčné membrány, zánětlivé procesy a dobu hospitalizace pacienta.

Parenterální forma glutaminu v intenzivní péči

Odbornou veřejnost opět rozdělila otázka použití parenterální formy glutaminu v intenzivní péči. Ani na této vzdělávací akci se lékaři zabývající se intenzivní medicínou neshodli, zda u kriticky nemocného pacienta indikovat parenterální glutamin.

Kurz Colours of Sepsis 2015 proběhl tradičně na velmi vysoké odborné úrovni a umožnil sdílení zkušeností a cenných poznatků. Akce se povedla i po organizační stránce, a proto věříme, že o další ročník bude mezi odborníky opět velký zájem.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník