Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Physidia S3: Domácí hemodialýza zkvalitňuje pacientům život

30. Listopad 2020

Physidia S3: Domácí hemodialýza zkvalitňuje pacientům život

Hemodialyzační péče v domácím prostředí se stává ještě komfortnější než kdykoli předtím. Vhodní a motivovaní nemocní s chronickým selháním ledvin nyní mohou používat dialyzační monitor Physidia S3, který jim umožní velkou míru nezávislosti na život zachraňující léčbě. Mohou si tak organizovat ošetření podle svých potřeb a využít pro sebe čas, který by jinak strávili cestou na dialyzační středisko. Dialýzu absolvují ve svém domácím prostředí a mohou se při ní věnovat svým zájmům. Většina pacientů obsluhu přístroje po zaškolení snadno zvládne, protože má edukativní podporu. Z lékařského hlediska se jedná o účinnou fyziologickou dialýzu, a to vzhledem k redukovanému mimotělnímu objemu krve i dialyzátu a sterilitě dialyzačních roztoků ve vacích. 

Ze země galského kohouta do stovek domácností

Přístroj Physidia S3 vyrábí stejnojmenná francouzská společnost ve svém ústředí ve městě Angers a v pobočkách v Paříži, Lyonu a Manchesteru. První pacient si dialyzační přístroj pro domácí použití od této firmy mohl vyzkoušet již v roce 2013 a od května 2019 ho má doma více než 270 nemocných. Celkem již bylo provedeno přes sto tisíc ošetření. Mimořádný výrobek se dočkal i prestižního ocenění. V roce 2016 získal Cenu za inovaci ve zdravotnictví, což také přispělo k zahájení mezinárodního programu rozvoje klinických studií.

Nenápadný pomocník pro každého
Jaké jsou klíčové vlastnosti dialyzačního monitoru Physidia S3? Je vyroben primárně pro domácí prostředí, je tedy mobilní, skladný, kompaktní a tichý.  Navíc vyniká ergonomickým designem. Ovládá se prostřednictvím intuitivního tabletu a jeho obsluhu zvládne většina pacientů, kteří se mohou spolehnout i na edukativní podporu v českém jazyce. Data o průběhu dialýzy se ukládají a hlášení se přenáší přes wi-fi. K napojení na monitor slouží ergonomický krevní set s integrovanými konektory, A/V linkami a tlakovými senzory, jenž je připraven k okamžitému použití. Snadno se instaluje a není třeba s ním příliš manipulovat. Během dialýzy obíhá mimo tělo 200 ml krve poháněné lineární krevní pumpou, která je unikátním patentem vyvinutým společností Physidia. Pumpa má maximální účinnost a jednoduché použití. Dokáže také kontrolovat okluzi segmentu krevní linky.

 

 

Jak Physidia S3 funguje?
Physidia S3 pracuje na principu samokonvektivní hemodialýzy (self-convective hemodialysis, SeCoHD). Během celé dialýzy dochází k postupnému střídání režimů zpětné filtrace a ultrafiltrace, přičemž během ultrafiltrace probíhají procesy difuze a konvekce. Konvekční objem SeCoHD činí až devět litrů za dvě hodiny dialýzy nebo téměř padesát litrů za týden. Konvekční objem plánuje v předpisu nefrolog.  K provozu přístroj používá sterilní apyrogenní pětilitrové vaky s dialyzačním roztokem. K dispozici jsou roztoky bikarbonátu, laktátu a dvě koncentrace draslíku.

Maximální ochrana
Důraz je kladen i na bezpečnost. Celý proces dialýzy probíhá podle návodného postupu, snadná je i správa alarmů. Činnost přístroje je monitorována na přehledné obrazovce, ale dialýzu lze dokončit nebo ukončit i bez tabletu pomocí fyzických základních tlačítek na monitoru. Každý pacient má svoji individuální kartu s lékařským předpisem pro terapii, jejíž úprava pacientem není možná. Načítá se přes čtečku karet. Pacient si nastavuje pouze velikost ultrafiltrace, teplotu dialyzátoru a rychlost krevní pumpy.

Kdo je vhodným kandidátem pro domácí dialýzu? 
Přístroj je velkým pomocníkem a výhodou pro aktivní pacienty, kteří dávají přednost flexibilnějšímu způsobu života, případně ještě pracují.  K používání monitoru je třeba určitá manuální zručnost, základní technická dovednost a chuť učit se novým věcem. Dále je nutné, aby měl pacient ve svém bytě vyčleněné místo na dialyzační přístroj, křeslo a prostor na skladování potřebného zdravotnického materiálu. Podle platných právních předpisů je také nezbytné, aby byl v průběhu domácí hemodialýzy přítomen proškolený asistent, kterým bývají nejčastěji partneři. Všechny tyto podmínky pro používání přístroje Physidia S3 lze bez potíží splnit.

Dočkáme se dalších přístrojů?
S domácím dialyzačním monitorem Physidia S3 mají zkušenost i pacienti středisek B. Braun Avitum, například v Praze na Homolce, v Teplicích a Ústí nad Orlicí. V dalších střediscích, v Havířově, Ostravě a Uherském Brodě, se nemocní pod dohledem zdravotníků připravují nebo jsou na čekací listině. V současné době je v České republice k dispozici sedm přístrojů, ale jejich počet se bude stále rozšiřovat, tak aby výhody nové metody mohlo využít co nejvíce pacientů. Lékaři a dialyzační sestry, kteří jim budou s domácí dialýzou pomáhat, umožní těmto nemocným žít aktivnější a kvalitnější život i přes překážky, které před ně jejich diagnóza postavila.
 

 

redakce Braunovin
Průměrně: 5 (1 hlas)

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Uplynulý „pandemický“ rok plný omezení byl výzvou pro všechny, ale obzvlášť pro rizikové skupiny lidí, jako jsou například právě pacienti s chronickým onemocněním ledvin. Přistupovat k životu aktivně a s optimismem se ne vždy daří, ale nesmíme se o to přestat snažit, i když se nám to pomyslné „světélko ve tmě“ zdá třeba chvíli neviditelné. Kde ale vzít ten pozitivní přístup, jak neupadnout do stereotypu? A kdy si přiznat, že potřebuji odbornou pomoc? I na takové otázky nám odpovídala klinická psycholožka PhDr. Marcela Znojová, která se dialyzovaným pacientům věnuje.
 

11.08.2021

Léčba kriticky nemocných a péče o pacienty na jednotkách intenzivní péče (JIP) je v současné pandemii nejsledovanější oblastí medicíny. Jedním z důležitých bodů pro jednotku intenzivní péče je mimo zajištění základních životních funkcí i možnost zajistit náhradu funkce selhávajícím ledvinám.

 

23.04.2021

Ačkoliv počet transplantovaných ledvin v roce 2020 klesl v ČR kvůli pandemii koronaviru zhruba o 10 %, Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Teplicích hlásí mimořádná čísla. Loni se podařilo v Teplicích připravit a v IKEM následně transplantovat 8 pacientů. „Musím poděkovat jak odvážným pacientům, tak důslednému personálu, že se nenechali Covidem zastavit. Je to nadprůměrný výsledek, který v první řadě zvedá kvalitu života našich pacientů,“ komentuje počet transplantací MUDr. František Švára, vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích.

09.03.2021
Nefrologie