Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní: Události

Pacienti odkázaní na domácí parenterální výživu již mohou být mobilní

Ing. Leoš Alexa

4. únor 2015

Parenterální výživa Aktuality B. Braun

Od 1. ledna letošního roku byl do vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR zařazen úhradový kód pro mobilní parenterální výživu. Nastal tak zlomový okamžik pro pacienty, kteří byli doma i šestnáct hodin denně upoutáni k nepřenosné infuzní pumpě. Nyní se mohou vrátit zpátky do normálního života, a to díky mobilní pumpě Micrel, kterou dováží společnost B. Braun Medical.

„Díky pumpě Micrel, vlastně spíše pumpičce, která je malá, lehká a můžu ji dát i s vakem výživy do batohu, se mohu účastnit aktivit mimo domov, jak a kdy sama potřebuji nebo chci. Jsem to já, a ne stojan s infuzní pumpou, kdo rozhodne, jestli odpoledne půjdu na procházku a večer třeba strávím v kině, a nikoli doma jako předtím,“ shrnuje své zkušenosti pacientka Monika Malíčková

.

Spolupracujeme s pacienty i s lékaři

Koncem listopadu loňského roku společnost B. Braun Medical opětovně podpořila setkání Pracovní skupiny pro Domácí parenterální výživu a spolku Život bez střeva. Akce, jejímž hostitelem byla Fakultní nemocnice Brno Bohunice, se zúčastnilo na sedmdesát zdravotníků, pacientů i zástupců společnosti B. Braun, která s pacientským spolkem Život bez střeva spolupracuje již od jeho vzniku v roce 2008.

Cílem spolupráce s pacienty je dlouhodobé sbírání praktických zkušeností, informací i námětů a současné hledání produktů a technologií pro zkvalitnění života nemocných. Z potřeb pacientů často vznikají produkty nové – balíček pro domácí parenterální výživu, uzávěr bezjehlových vstupů s dezinfekcí SwabCap®, předplněná oplachová stříkačka Omniflush® či mobilní pumpa Mini Rythmic™ PN+.

Monika Malíčková, pacientka používající mobilní program domácí parenterální výživy,
v pořadu České televize (video).

Pacienti na domácí parenterální výživě mohou být mobilní

Určitě stojí za to na několika řádcích připomenout příběh pumpy Micrel. Její dovoz byl učebnicovým příkladem spolupráce pacienta, lékaře a dodavatele zdravotnické techniky. Pacientka trpící syndromem ultrakrátkého střeva požádala ve spolupráci s lékařem společnost B. Braun o zajištění této pumpy, samozřejmě poté, co ji pod dohledem odborníka řádně vyzkoušela. V dosavadní historii podávání parenterální výživy to byl přelomový krok. Pumpa Micrel byla vyvinuta pro mobilní podávání parenterální výživy a splňuje všechny požadavky na mobilitu a bezpečí. Je malá, lehká, s velkou výdrží baterie, snadno ovladatelná, eliminuje vzduchové alarmy a umožňuje lékaři na dálku monitorovat průběh infuzní léčby.

S naší podporou vznikl i úhradový kód 11512 Parenterální výživa prováděna ve vlastním sociálním prostředí speciální mobilní pumpou. Kód vešel v platnost od 1. 1. 2015, ale na brněnském setkání byl již poprvé zmíněn. Pacientům, doposud odkázaným na statickou domácí parenterální výživu, umožňuje tato revoluční změna v podávání parenterální výživy stát se mobilními, nezávislými na omezeních své nemoci.

„Díky pumpě Micrel, vlastně spíše pumpičce, která je malá, lehká a můžu ji dát i s vakem výživy do batohu, se mohu účastnit aktivit mimo domov, jak a kdy sama potřebuji nebo chci. Jsem to já, a ne stojan s infuzní pumpou, kdo rozhodne, jestli odpoledne půjdu na procházku a večer třeba strávím v kině, a nikoli doma jako předtím,“ shrnuje své zkušenosti s používáním této pumpy pacientka Monika Malíčková a dodává: „Domácí parenterální výživa je velmi náročná a v mém případě i jediná a trvalá forma léčby. S přenosnou infuzní pumpou je ale z hlediska mobility podřízena mně, ne já jí. A tak to má být.“

Micrel není jen parenterální pumpa

Společnost B. Braun se stala partnerem pro mobilní parenterální výživu a pacientům nabízí ucelené a bohaté portfolio výrobků pro jejich specifické potřeby. Systém Micrel obsahuje bohaté příslušenství v podobě setů, batohů, bateriových zdrojů a vzdáleného přístupu.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník