Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

nephro SAFE - Tepelná dezinfekce a kontinuální ultrafiltrace

1. Únor 2008

nephro SAFE - Tepelná dezinfekce a kontinuální ultrafiltrace

Příprava ultračisté dialyzační
a substituční tekutiny o trvale vysoké kvalitě je nezbytným předpokladem kvalitní léčby pacientů v chronickém i akutním dialyzačním programu. Problematika byla detailně probrána v lednovém čísle Braunovin.

Mezi přístroje, které o řád zvyšují kvalitu a bezpečnost léčby, patří zcela jistě rodina přístrojů pro horkou dezinfekci DWA - nephro SAFE, ultra SAFE a Hämo RO Hot. Systém nephro SAFE zajišťuje přípravu ultračisté tekutiny pomocí automatické programovatelné horké dezinfekce s permanentní ultrafiltrací během dialyzačního procesu, a to vše při optimální spotřebě jak vody, tak elektrické energie.

Kontinuální ultrafiltrace

Průběžná ultrafiltrace tekutiny v distribučním okruhu během dialýzy slouží k eliminaci všech mikroorganismů, biofilmových fragmentů a endotoxinů, které mohou být přítomny v permeátu. Mohou se sem dostat během připojování dialyzačního přístroje, při jeho odpojování nebo z mikrobiologicky kontaminovaných částí dialyzačního přístroje či dokonce z permeátu reverzní osmózy, neboť vzhledem k nízké molekulární hmotnosti některých endotoxinů nejsou procesem reverzní osmózy odstranitelné. I když jsou póry membrán u reverzní osmózy až stokrát menší, je separační kapacita ultrafiltračních membrán pro endotoxiny asi o dva řády vyšší (permeabilita pouze 0,001 %). Příprava ultračisté tekutiny je tak možná pouze použitím kombinace reverzní osmózy a ultrafiltrace.

Tepelná dezinfekce bez mrtvých zón

Tepelná dezinfekce při použití přístroje nephro SAFE dezinfikuje celý distribuční okruh roztoku, připojovací hadici k dialyzačnímu přístroji i vlastní dialyzační monitor. Výsledkem je uzavřený systém s významným zlepšením mikrobiologických parametrů a s prevencí vzniku biofilmu. Tepelná dezinfekce se provádí zcela automaticky během času mimo dialýzu. Použití horkého roztoku v dialyzačním přístroji šetří vodu, energii i čas personálu.

Ohřev distribučního systému permeátu

Ohřev distribučního systému permeátu

Optimální hygiena

Přístroj nephro SAFE je kompletně vyroben z nerez oceli, která je povrchově upravena tak, že udržuje optimální hygienu ve všech větvích rozvodů tekutiny. Komplexní řešení bez mrtvých zón je zajištěno hygienickými svorkovými konektory. Měření absence mrtvých zón v nádrži se provádí pomocí nejmodernějších zkapalňujících senzorů. Teplota v nádrži se udržuje konstantně na >85°C. Tím se eliminuje mikrobiologická kontaminace obsahu nádrže. Zabudované prvky pro odběr vzorků pro kontrolu mrtvých zón umožňují pohodlnou a bezpečnou mikrobiologickou analýzu roztoku.

Speciální technické vlastnosti nephro SAFE 

  • Funkční, hygienický design a použití vysoce kvalitní nerez oceli poskytuje vysokou spolehlivost a dlouhou životnost přístroje; 
  • Účinná tepelná izolace a struktura dvojitých stěn nádrže zajišťuje nízkou spotřebu energie;
  • Frekvenčně řízené tlakové čerpadlo umožňuje optimální tlakové a průtočné podmínky v distribučním okruhu;
  • Patentovaný proces ultrafiltrace permeátu;
  • Vysoká životnost ultrafiltru při příčném (crossflow) proplachování;
  • Úspory vody návratem permeátu do modulu reverzní osmózy;
  • Třístupňový tlakový regulační ventil pro plně automatizované plnění nádrže v případě přebytku roztoku; 
  • Mikroprocesorové ovládání;
  • Rozhraní pro tiskárnu, datový terminál a modem.

Instalace v České republice a na Slovensku

Systém byl před dvěma roky instalován na hemodialyzačním středisku B. Braun Avitum ve Fakultní nemocnici Praha - Bulovka. Po následném prověření provozních vlastností bylo rozhodnuto o postupné instalaci systémů s horkou dezinfekcí a ultrafiltrací na všech střediscích skupiny B. Braun Avitum v České republice a na Slovensku. První externí zákazník, který se rozhodl pro stejný postup, byla Masarykova městská nemocnice v Jilemnici, kde byla v prosinci 2007 dokončena instalace.

MUDr. Petr Hora, MBA
obchodní a marketingový manažer divize B. Braun Avitum

0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací v rámci výskytu nového typu koronaviru a nemoci Covid-19 v Evropě bychom vás rádi ujistili, že situaci dialyzační střediska B. Braun Avitum denně monitorují a průběžně přijímají přiměřená opatření, která eliminují potenciální rizika pro pacienty a provoz dialyzačních středisek.

09.04.2020
Nefrologie

Pacienti vstupující do intenzivní péče jsou velmi často komplikováni akutním poškozením ledvin (acute kidney injury, AKI), ať již samostatným, či v rámci syndromu multiorgánové dysfunkce (multiple organ dysfunction syndrome, MODS). Poškození ledvin významně nepříznivě ovlivňuje prognózu a mortalitu těchto nemocných.

21.10.2019
Nefrologie

V areálu Městské nemocnice v Uherském Brodě se v rámci Světového dne ledvin otevřelo nově zrekonstruované dialyzační středisko B. Braun Avitum. Rekonstrukce trvala více než pět měsíců a přišla na částku zhruba jedenáct milionů korun. „Preventivní vyšetření ledvin budeme na Světový den provádět v nových prostorách. Změnu pocítí jak personál, tak pacienti především v teplých jarních a letních měsících, protože nově je celé středisko klimatizované,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek. 

06.03.2019
Aktuality z B. Braun