Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

nephro SAFE - Tepelná dezinfekce a kontinuální ultrafiltrace

1. Únor 2008

nephro SAFE - Tepelná dezinfekce a kontinuální ultrafiltrace

Příprava ultračisté dialyzační
a substituční tekutiny o trvale vysoké kvalitě je nezbytným předpokladem kvalitní léčby pacientů v chronickém i akutním dialyzačním programu. Problematika byla detailně probrána v lednovém čísle Braunovin.

Mezi přístroje, které o řád zvyšují kvalitu a bezpečnost léčby, patří zcela jistě rodina přístrojů pro horkou dezinfekci DWA - nephro SAFE, ultra SAFE a Hämo RO Hot. Systém nephro SAFE zajišťuje přípravu ultračisté tekutiny pomocí automatické programovatelné horké dezinfekce s permanentní ultrafiltrací během dialyzačního procesu, a to vše při optimální spotřebě jak vody, tak elektrické energie.

Kontinuální ultrafiltrace

Průběžná ultrafiltrace tekutiny v distribučním okruhu během dialýzy slouží k eliminaci všech mikroorganismů, biofilmových fragmentů a endotoxinů, které mohou být přítomny v permeátu. Mohou se sem dostat během připojování dialyzačního přístroje, při jeho odpojování nebo z mikrobiologicky kontaminovaných částí dialyzačního přístroje či dokonce z permeátu reverzní osmózy, neboť vzhledem k nízké molekulární hmotnosti některých endotoxinů nejsou procesem reverzní osmózy odstranitelné. I když jsou póry membrán u reverzní osmózy až stokrát menší, je separační kapacita ultrafiltračních membrán pro endotoxiny asi o dva řády vyšší (permeabilita pouze 0,001 %). Příprava ultračisté tekutiny je tak možná pouze použitím kombinace reverzní osmózy a ultrafiltrace.

Tepelná dezinfekce bez mrtvých zón

Tepelná dezinfekce při použití přístroje nephro SAFE dezinfikuje celý distribuční okruh roztoku, připojovací hadici k dialyzačnímu přístroji i vlastní dialyzační monitor. Výsledkem je uzavřený systém s významným zlepšením mikrobiologických parametrů a s prevencí vzniku biofilmu. Tepelná dezinfekce se provádí zcela automaticky během času mimo dialýzu. Použití horkého roztoku v dialyzačním přístroji šetří vodu, energii i čas personálu.

Ohřev distribučního systému permeátu

Ohřev distribučního systému permeátu

Optimální hygiena

Přístroj nephro SAFE je kompletně vyroben z nerez oceli, která je povrchově upravena tak, že udržuje optimální hygienu ve všech větvích rozvodů tekutiny. Komplexní řešení bez mrtvých zón je zajištěno hygienickými svorkovými konektory. Měření absence mrtvých zón v nádrži se provádí pomocí nejmodernějších zkapalňujících senzorů. Teplota v nádrži se udržuje konstantně na >85°C. Tím se eliminuje mikrobiologická kontaminace obsahu nádrže. Zabudované prvky pro odběr vzorků pro kontrolu mrtvých zón umožňují pohodlnou a bezpečnou mikrobiologickou analýzu roztoku.

Speciální technické vlastnosti nephro SAFE 

  • Funkční, hygienický design a použití vysoce kvalitní nerez oceli poskytuje vysokou spolehlivost a dlouhou životnost přístroje; 
  • Účinná tepelná izolace a struktura dvojitých stěn nádrže zajišťuje nízkou spotřebu energie;
  • Frekvenčně řízené tlakové čerpadlo umožňuje optimální tlakové a průtočné podmínky v distribučním okruhu;
  • Patentovaný proces ultrafiltrace permeátu;
  • Vysoká životnost ultrafiltru při příčném (crossflow) proplachování;
  • Úspory vody návratem permeátu do modulu reverzní osmózy;
  • Třístupňový tlakový regulační ventil pro plně automatizované plnění nádrže v případě přebytku roztoku; 
  • Mikroprocesorové ovládání;
  • Rozhraní pro tiskárnu, datový terminál a modem.

Instalace v České republice a na Slovensku

Systém byl před dvěma roky instalován na hemodialyzačním středisku B. Braun Avitum ve Fakultní nemocnici Praha - Bulovka. Po následném prověření provozních vlastností bylo rozhodnuto o postupné instalaci systémů s horkou dezinfekcí a ultrafiltrací na všech střediscích skupiny B. Braun Avitum v České republice a na Slovensku. První externí zákazník, který se rozhodl pro stejný postup, byla Masarykova městská nemocnice v Jilemnici, kde byla v prosinci 2007 dokončena instalace.

MUDr. Petr Hora, MBA
obchodní a marketingový manažer divize B. Braun Avitum

0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

V Česku v posledních letech roste počet pacientů na domácí hemodialýze. Hlavními důvody jsou možnost zvolit si den i čas, možnost realizace dialýzy doma, ale především celosvětová novinka v podobě malého přístroje speciálně vyvinutého pro domácí dialýzu.

22.09.2022
Nefrologie

Implantabilní podkožní porty Celsite® při správném používání významně zkvalitňují život onkologických pacientů. Umožňují bezpečné zajištění žilního přístupu pro opakované aplikace chemoterapie a dalších léčiv (například analgetik), které byly indikovány k aplikaci přímo do žilního systému.

28.01.2022
Nefrologie

Společnost B. Braun patří k předním světovým poskytovatelům dialyzační péče a výrobcům technologií a spotřebního materiálu pro dialýzu. Dlouhodobě usiluje o maximální bezpečnost a komfort pacientů i personálu a v dubnu uvedla na trh harmonizované portfolio kyselých koncentrátů pro bikarbonátovou hemodialýzu.

22.07.2021
Nefrologie