Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Produkt měsíce: Plasmafit - necementovaná jamka kyčelního kloubu

29. Leden 2013

Produkt měsíce: Plasmafit - necementovaná jamka kyčelního kloubu

Kyčelní kloub je stále nejčastěji nahrazovaným kloubem lidského těla. Počty totálních náhrad kyčle jdou každý rok celosvětově do statisíců. V České republice se těchto operací provede bezmála dvanáct tisíc ročně.

 

Skladba pacientů se v současnosti mění, na totální náhrady kyčle přicházejí stále mladší lidé. Ti mají na endoprotézu často vysoké nároky, protože chtějí vést zcela plnohodnotný aktivní život. Od náhrady kyčelního kloubu se tedy očekává, že svého nositele nebude v ničem limitovat, umožní mu veškeré pohybové aktivity a bude mu dlouho spolehlivě sloužit. Moderní implantáty v rukou zručných českých ortopedů dokáží i takto vysoká kritéria splnit.

Divize Aesculap koncernu B. Braun na výzkumu a vývoji nových kyčelních implantátů intenzivně pracuje. Nyní přichází s konceptem necementované kyčelní jamky Plasmafit, která aspiruje na to, být stejně úspěšná jako již dobře známé systémy kyčelních jamek Plasmacup a Screwcup.

Plasmafit je presfit necementovaná kyčelní jamka, která vychází ze svých dvou zmíněných předchůdců a inspirací jí rovněž byly i nejpovedenější světové koncepty necementovaných kyčelních jamek.

 

Technické údaje

Jamka se skládá ze dvou částí, z kovového pláště a tzv. vložky či insertu. Kovový plášť tvoří tenkostěnné titanové pouzdro se zcela charakteristickou povrchovou úpravou. Povrch jamky je po obvodu pokryt drobnými šupinami, které zajišťují optimální fixaci a stabilitu jamky. Celý povrch je opatřen titanovým nástřikem Plasmapore, jenž má skvělé osteointegrativní vlastnosti a zajistí rychlé spojení mezí kostí a implantátem. Vnitřní prostor jamky je dobře uzpůsoben pro fixaci insertu (vložky).

 

Jamka Plasmafit se vyrábí v šestnácti velikostech a ve třech různých provedeních:

 • Plasmafit Plus - titanový plášť je celistvý bez otvorů pro eventuální fixaci šrouby    
 • Plasmafit Plus 3 - titanový plášť má tři otvory pro eventuální fixaci šrouby    
 • Plasmafit Plus 7 - titanový plášť má sedm otvorů pro eventuální fixaci šrouby (pět otvorů v kraniálním smyslu a dva v kaudálním)

 

Plasmafit nabízí široké portfolio insertů:

 • Klasický UHMW polyethylen
 • Vitelen - polyethylen obohacený vitaminem E, který na sebe váže volné radikály v organismu, a tím snižuje riziko oxidace
 • Delta keramický insert

Veškeré inserty je možné párovat s hlavicemi o průměru 22, 28, 32, 36 a 40 mm. U polyethylenových insertů existují ještě takzvaná asymetrická a antiluxační provedení.

 

Operační technika

Velkou výhodou jamky Plasmafit je, že operační technika je ve srovnání s jamkou Plasmacup velice podobná. Začíná se frézováním acetabula kulatými frézami na požadovanou velikost. Velikost implantátu je shodná s velikostí poslední používané frézy. Definitivní implantát je následně vybalen, našroubován na zavaděč a zaveden do připraveného acetabula. Otvor v pólu jamky určený pro zavaděč je poté uzamčen záslepkou. Nakonec přichází zavedení a doražení vybraného typu insertu. Je možné použít zkušební jamky a eventuálně i zkušební inserty, které jsou součástí instrumentária. Instrumentárium je rovněž vhodné pro miniinvazivní či navigovanou operativu.

Jamka Plasmafit je jedinečná svým tvarem a způsobem presfitu, který umožňuje. Má-li připravené a vyfrézované acetabulum tvar téměř ideální polokoule, je definitivní implantát Plasmafit plošší a pružný a zároveň po obvodu o 1,5 mm širší než připravené acetabulum. Kovový plášť je tedy zatlučen hlouběji do acetabula a presfit se odehrává po obvodu horní části jamky, přesně v místě, kde je Plasmafit pokryt zmíněnými šupinami, které se zanořují do měkké spongiózní kosti opracovaného acetabula, a tím poskytují jamce skvělou primární fixaci.

Díky tomuto principu fixace je jamka Plasmafit schopna lékaři zaručit dobrou fixaci a stabilitu i u pacientů s neúplným a mělkým acetabulem.

 

Výhody:

 • skvělá primární fixace
 • jednoduchá operační technika
 • jasné a přehledné instrumentárium
 • široké portfolio implantátů
 • možnost užití navigačního sytému OrthoPilot
 • instrumentárium umožňující miniinvazivní operativu
 • širší spektrum indikací
 • možnost použití jako primární i revizní implantát


   
Nabízené portfolio jamky Plasmafit

Všechny tři varianty Plasmafit Plus, Plasmafit Plus 3 a Plasmafit Plus 7 jsou dostupné v šestnácti velikostech: 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 mm.

 

Inserty:

 • klasický UHMWPE, Vitelene - symetrické a antiluxační provedení
 • pro velikosti hlavic 22, 28, 32, 36 a 40 mm
 • Delta keramický insert 
 • pro velikosti hlavic 22, 28, 32, 36 a 40 mm

  
K dispozici jsou také samořezné polyaxiální titanové šrouby (6,5  mm) pro eventuální dodatečnou fixaci jamky v provedení Plasmafit Plus 3 nebo 7.

Délky: 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44, 48, 52, 56, 60, 64 a 68 mm

Společnost B. Braun je mnohaletým partnerem českých ortopedů. Nesmírně si váží jejich práce a snaží se jim poskytovat špičkové moderní implantáty a technologie. Necementovaná jamka Plasmafit aspiruje na to vysoký standard udržet a snad i zvýšit.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

20. srpna 2021 proběhla v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi operace kyčelního kloubu, při níž byl poprvé na území Česka a Slovenska použit systém augumentací Aesculap Structan®, který je určen k revizním operacím acetabula. Jak se s novým systémem manipuluje? Jaké jsou jeho výhody? Na tyto otázky nám odpověděl primář ortopedického oddělení v Klaudiánově nemocnici MUDr. Pavel Šedivý, který měl možnost systém vyzkoušet.

20.10.2021

Problematika infekcí v operační ráně (SSI-surgical site infection) je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Z odborných studií je prokázáno, že výskyt SSI tvoří 38%1 všech infekcí v nemocničním prostředí a rozvine se až u 5 % podstupujících chirurgický zákrok.2 Tvoří tak jeden z nejvýznamnějších podílů infekcí spojených se zdravotní péčí (HCAI).3

23.11.2021
Chirurgické obory

Nahlížet na problematiku komplexně je podstatou úspěchu téměř ve všech medicínských odvětvích. Nejinak je tomu i v oblasti hojení ran. Tento chirurgický obor občas nebývá mezi zdravotníky populární, protože nepřináší rychlé a extrémně okázalé výsledky. Jedná se o zaměření, které vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti nejen ze strany pacienta, ale zejména ze strany zdravotnického personálu.

14.10.2021
Chirurgické obory