Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

MICL - Michal Novotný

23. Leden 2015

MICL - Michal Novotný

Autor, jemuž je tentokrát věnována rubrika Doteků umění, se na umělecké scéně etabloval jako MICL. Je to zvláštní pseudonym, ale umělec narozený v roce 1969 v Brně, občanským jménem Michal Novotný, jím důsledně signuje svá díla už od dob studií na Akademii výtvarných umění.

Tam se dostal poté, co se vyučil dřevomodelářem v ČKD Blansko a pochopil, že dělnická cesta neskýtá naplnění jeho kreativitě. O čtyři roky později, v roce 1990, udělal přijímací zkoušky na pražskou akademii, na níž strávil následujících sedm let. Láska k materiálu (často právě dřevu) dostala své umělecké obrysy při jeho sochařských studiích v ateliéru Karla Nepraše, vztah k malbě prohloubil v ateliérech malby Jiřího Načeradského a Jiřího Davida. Dodnes je autorem, který se věnuje oběma uměleckým formám – většinou malbě, ale jednou za rok touží vytvořit i nějakou sochu.

Je představitelem současné realistické malby, do níž vkládá prvky osobitého humoru s magickými rysy. Proto není výjimkou, když v jeho obrazech nad polem vlčích máků létají prasátka či z nebes sestupují zvláštní robotičtí mimozemšťané.

 

Na dotek dílu Michala Novotného

 

Michale, co tě přimělo k tomu stát se umělcem? Pocítil jsi tvůrčí impulz už v dětství?

Pocítil. Od malička jsem pořád něco vyráběl, měl jsem k disposici dědovu dílnu. Hodně jsem vyřezával ze dřeva, proto jsem se později přihlásil na dřevomodeláře. Malovat jsem začal až v pubertální rozervanosti. To, že jsem zatoužil stát se umělcem, je vlastně výsledkem kombinace touhy pořád něco vytvářet a touhy nemít šéfa.

 

Co preferuješ více – sochařinu, nebo malbu? A podle čeho si vybereš, zda ideu ztvárníš v médiu sochy, nebo malby?

V současné době spíš malbu, připadá mi svobodnější, bezprostřednější. Zároveň však v malbě nacházím nová sochařská témata.

 

Na čem pracuješ nyní?

Maluju. Další a další obrazy. U soch čekám na příležitost, až bude sochu někdo chtít, až pojedu na sympozium, až najdu místo, které sochu potřebuje, nebo až potkám pěkný kus materiálu... U sochařiny je to také o financích. Zajistit rozpočet pro sochu je něco úplně jiného než nalézt prostředky pro namalování obrazu.

Teď ale pracuju na dvou sochách, které zachycují vodníka a dívku – podle Urbanova románu Hastrman. Budou osazeny na barokní můstek pod horou Vlhoš. A na podzim chystám velkou výstavu do kostela Antonína Paduánského v Sokolově, kde chci představit celou sérii Vlčích máků.

 

Kateřina Tučková
autorka rubriky Doteky umění, spisovatelka, historička umění
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Výtvarnice Ivana Štenclová patří k nepřehlédnutelným osobnostem současné umělecké scény. Vystudovala Akademii výtvarných umění, kde navštěvovala ateliér kresby vedený Jitkou Svobodovou, po studiích začala ihned vystavovat a angažovat se i kurátorsky – připravila několik ročníků ostravského sympozia SmaltArt.

30.07.2016
Aktuality z B. Braun

Od června probíhá v Praze druhý ročník sochařského festivalu SCULPTURE LINE, díky němuž bezmála dvě desítky veřejných prostranství po celé Praze zdobí originální sochy a instalace. Unikátní pražská „sochařská linka“ až do 30. 9. 2016 nabízí místním obyvatelům i turistům jedinečnou příležitost poznat stará známá místa ve zcela novém kontextu a obdivovat umělecká díla.

01.09.2016
Aktuality z B. Braun

Patří k nejúspěšnějším malířům své generace. Symbolistní realistická malba s prvky exprese je jedinečnou ukázkou perfektně zvládnutého řemesla i bohatého vnitřního obsahu. Za každým výjevem se odehrává reálný příběh, většinou dosti dramatický, který autor přetavuje do podoby malby s nenapodobitelnou náladou a atmosférou.

12.10.2016
Aktuality z B. Braun