Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní:

MICL - Michal Novotný

Kateřina Tučková

23. leden 2015

Doteky umění B. Braun pro život

Autor, jemuž je tentokrát věnována rubrika Doteků umění, se na umělecké scéně etabloval jako MICL. Je to zvláštní pseudonym, ale umělec narozený v roce 1969 v Brně, občanským jménem Michal Novotný, jím důsledně signuje svá díla už od dob studií na Akademii výtvarných umění.

Tam se dostal poté, co se vyučil dřevomodelářem v ČKD Blansko a pochopil, že dělnická cesta neskýtá naplnění jeho kreativitě. O čtyři roky později, v roce 1990, udělal přijímací zkoušky na pražskou akademii, na níž strávil následujících sedm let. Láska k materiálu (často právě dřevu) dostala své umělecké obrysy při jeho sochařských studiích v ateliéru Karla Nepraše, vztah k malbě prohloubil v ateliérech malby Jiřího Načeradského a Jiřího Davida. Dodnes je autorem, který se věnuje oběma uměleckým formám – většinou malbě, ale jednou za rok touží vytvořit i nějakou sochu.

Je představitelem současné realistické malby, do níž vkládá prvky osobitého humoru s magickými rysy. Proto není výjimkou, když v jeho obrazech nad polem vlčích máků létají prasátka či z nebes sestupují zvláštní robotičtí mimozemšťané.

Na dotek dílu Michala Novotného

Michale, co tě přimělo k tomu stát se umělcem? Pocítil jsi tvůrčí impulz už v dětství?

Pocítil. Od malička jsem pořád něco vyráběl, měl jsem k disposici dědovu dílnu. Hodně jsem vyřezával ze dřeva, proto jsem se později přihlásil na dřevomodeláře. Malovat jsem začal až v pubertální rozervanosti. To, že jsem zatoužil stát se umělcem, je vlastně výsledkem kombinace touhy pořád něco vytvářet a touhy nemít šéfa.

Co preferuješ více – sochařinu, nebo malbu? A podle čeho si vybereš, zda ideu ztvárníš v médiu sochy, nebo malby?

V současné době spíš malbu, připadá mi svobodnější, bezprostřednější. Zároveň však v malbě nacházím nová sochařská témata.

Na čem pracuješ nyní?

Maluju. Další a další obrazy. U soch čekám na příležitost, až bude sochu někdo chtít, až pojedu na sympozium, až najdu místo, které sochu potřebuje, nebo až potkám pěkný kus materiálu... U sochařiny je to také o financích. Zajistit rozpočet pro sochu je něco úplně jiného než nalézt prostředky pro namalování obrazu.

Teď ale pracuju na dvou sochách, které zachycují vodníka a dívku – podle Urbanova románu Hastrman. Budou osazeny na barokní můstek pod horou Vlhoš. A na podzim chystám velkou výstavu do kostela Antonína Paduánského v Sokolově, kde chci představit celou sérii Vlčích máků.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník