Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Ledvinová kalkulačka odstartovala. Vyšetřuje stav ledvin Čechů i Slováků.

3. Březen 2015

Ledvinová kalkulačka odstartovala. Vyšetřuje stav ledvin Čechů i Slováků.

Projekt společnosti B. Braun Avitum "LEDVINOVÁ KALKULAČKA" odstartoval svůj provoz. Internetové stránky www.ledvinova-kalkulacka.cz a www.oblickova-kalkulacka.sk jsou zaměřené na prevenci onemocnění ledvin a jsou dostupné zdarma, pro každého a odkudkoliv.

Celosvětovým mottem letošního Světového dne ledvin, který připadne na čtvrtek 12.3.2015, je ZDRAVÉ LEDVINY PRO VŠECHNY. Proto právě letos vdechl B. Braun Avitum život službě, která je dostupná skutečně pro všechny. "Vyplnění 17 základních otázek zabere testovanému maximálně 10 minut, ale pokud mu kalkulačka spočítá vysoké riziko onemocnění ledvin, které se u lékaře následně potvrdí, může mu zlepšit kvalitu života na dlouhé roky," říká autor ledvinové kalkulačky MUDr. Petr Hartl z Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Praze na Černém Mostě.

 

Když nejde hora k Mohamedovi…

Společnost B. Braun Avitum se dlouhodobě věnuje nejen léčbě onemocnění ledvin, ale také prevenci. "Intenzivně jsme se zabývali myšlenkou jak dostat prevenci onemocnění ledvin co nejblíže k lidem. Přesvědčit veřejnost, že je potřeba se o své ledviny zajímat a nechat se alespoň jednou za čas vyšetřit, ať už u praktického lékaře nebo třeba v rámci Světového dne ledvin, je někdy velmi složité. Myšlenku jsme proto v duchu přísloví "když nejde hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře" otočili a orientační prevenci jsme posadili k lidem do počítačů," vysvětluje filosofii projektu MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum. Aplikace dokáže na základě analýzy rizikových faktorů orientačně spočítat riziko onemocnění ledvin. Nejde o náhradu lékařského vyšetření, ale může to být způsob, jak rizikové skupiny k návštěvě odborníka motivovat.

 

Jak kalkulačka funguje

Ovládání kalkulačky je velmi jednoduché. Po vstupu na stránku www.ledvinovakalkulacka.cz se může návštěvník pomocí piktogramů a krátkých textů seznámit se základními informacemi. Kliknutím na tlačítko "spustit kalkulačku" pak otevře již samotný test. „Nejdříve vyplní základní tělesné parametry jako věk, váha, výška a pohlaví. Ve druhé části testu je pak 13 otázek analyzujících rizikové faktory. Na závěr testu pak stačí kliknout na tlačítko "vyhodnotit otazník" a kalkulačka už sama spočítá riziko onemocnění ledvin,“  popisuje jednoduchost kalkulačky vedoucí lékař Dialyzačního střediska Černý Most Petr Hartl.

 

Vyhodnocení dotazníku je ve třech základních kategoriích:

a) 0-24 bodů: Riziko onemocnění ledvin se zdá být na základě Vámi vyplněných údajů relativně nízké. Přesto dodržujte obecná doporučení pro zdravotní životní styl, nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin a choďte na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři.

b) 25-60 bodů: Patříte do rizikové skupiny. Vaše riziko proberte se svým praktickým lékařem. Vyšetření v nefrologické ambulanci je vhodné - dle uvážení Vašeho praktického lékaře.

c) 61 a více: Riziko onemocnění ledvin je ve Vašem případě vysoké. Nefrologické vyšetření je velmi vhodné.

 

Vyzkoušejte sami:

www.ledvinova-kalkulačka.cz 

www.oblickova-kalkulacka.sk

 

Místa, kde se zdarma a bez objednání vyšetřuje v rámci Světového dne ledvin: www.svetovydenledvin.cz

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Před pár dny jsme připomněli význam prevence onemocnění ledvin i na televizních obrazovkách. Na Světový den ledvin promluvili naši primáři ve Snídani s Novou a v Událostech České televize o současné situaci kolem očkování dialyzovaných pacientů i vlivu koronaviru na nefrologické pacienty.

17.03.2021
Skupina B. Braun

Zahraničné štúdie ukazujú, že okolo 18% pacientov, ktorí pri ochorení COVID-19 prešli akútnych zlyhaním obličiek, môžu skončiť na chronickej dialýze. COVID-19 je pre obličky hrozbou, nielen v prípade ťažkého priebehu ochorenia. Po prekonaní infekcie je kľúčová prevencia. Pacienti by mali ísť za svojím praktickým lekárom a spýtať sa ho na preventívne vyšetrenie alebo navštíviť nefrologickú ambulanciu.

11.03.2021
Události

Nově připravované Dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice se představilo široké veřejnosti v rámci Světového dne ledvin. Zbrusu nová budova dialyzačního střediska se staví v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy Libušina, T. S. BOHEMIA a Řetenice, Petra. „Je to skvělá zpráva pro dialyzované pacienty. Středisko stavíme podle posledních medicínských trendů a určitě ho otevřeme ještě letos. Do projektu včetně jeho vybavení investujeme celkem zhruba 100 milionů korun,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

13.03.2019