Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie: Události

Ledvinová kalkulačka odstartovala. Vyšetřuje stav ledvin Čechů i Slováků.

Ing. Lucie Kocourková

3. Březen 2015

Světový den ledvin

Projekt společnosti B. Braun Avitum "LEDVINOVÁ KALKULAČKA" odstartoval svůj provoz. Internetové stránky www.ledvinova-kalkulacka.cz a www.oblickova-kalkulacka.sk jsou zaměřené na prevenci onemocnění ledvin a jsou dostupné zdarma, pro každého a odkudkoliv.

Celosvětovým mottem letošního Světového dne ledvin, který připadne na čtvrtek 12.3.2015, je ZDRAVÉ LEDVINY PRO VŠECHNY. Proto právě letos vdechl B. Braun Avitum život službě, která je dostupná skutečně pro všechny. "Vyplnění 17 základních otázek zabere testovanému maximálně 10 minut, ale pokud mu kalkulačka spočítá vysoké riziko onemocnění ledvin, které se u lékaře následně potvrdí, může mu zlepšit kvalitu života na dlouhé roky," říká autor ledvinové kalkulačky MUDr. Petr Hartl z Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Praze na Černém Mostě.

Když nejde hora k Mohamedovi…

Společnost B. Braun Avitum se dlouhodobě věnuje nejen léčbě onemocnění ledvin, ale také prevenci. "Intenzivně jsme se zabývali myšlenkou jak dostat prevenci onemocnění ledvin co nejblíže k lidem. Přesvědčit veřejnost, že je potřeba se o své ledviny zajímat a nechat se alespoň jednou za čas vyšetřit, ať už u praktického lékaře nebo třeba v rámci Světového dne ledvin, je někdy velmi složité. Myšlenku jsme proto v duchu přísloví "když nejde hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře" otočili a orientační prevenci jsme posadili k lidem do počítačů," vysvětluje filosofii projektu MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum. Aplikace dokáže na základě analýzy rizikových faktorů orientačně spočítat riziko onemocnění ledvin. Nejde o náhradu lékařského vyšetření, ale může to být způsob, jak rizikové skupiny k návštěvě odborníka motivovat.

Jak kalkulačka funguje

Ovládání kalkulačky je velmi jednoduché. Po vstupu na stránku www.ledvinovakalkulacka.cz se může návštěvník pomocí piktogramů a krátkých textů seznámit se základními informacemi. Kliknutím na tlačítko "spustit kalkulačku" pak otevře již samotný test. „Nejdříve vyplní základní tělesné parametry jako věk, váha, výška a pohlaví. Ve druhé části testu je pak 13 otázek analyzujících rizikové faktory. Na závěr testu pak stačí kliknout na tlačítko "vyhodnotit otazník" a kalkulačka už sama spočítá riziko onemocnění ledvin,“ popisuje jednoduchost kalkulačky vedoucí lékař Dialyzačního střediska Černý Most Petr Hartl.

Vyhodnocení dotazníku je ve třech základních kategoriích:

a) 0-24 bodů: Riziko onemocnění ledvin se zdá být na základě Vámi vyplněných údajů relativně nízké. Přesto dodržujte obecná doporučení pro zdravotní životní styl, nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin a choďte na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři.

b) 25-60 bodů: Patříte do rizikové skupiny. Vaše riziko proberte se svým praktickým lékařem. Vyšetření v nefrologické ambulanci je vhodné - dle uvážení Vašeho praktického lékaře.

c) 61 a více: Riziko onemocnění ledvin je ve Vašem případě vysoké. Nefrologické vyšetření je velmi vhodné.

Vyzkoušejte sami:

www.ledvinova-kalkulačka.cz

www.oblickova-kalkulacka.sk

Místa, kde se zdarma a bez objednání vyšetřuje v rámci Světového dne ledvin: www.svetovydenledvin.cz

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník