Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

Ledvinová kalkulačka má za 14 dní provozu více jak 40 000 návštěv

Ing. Lucie Kocourková

18. Březen 2015

Světový den ledvin Aktuality B. Braun

Česko-slovenský projekt společnosti B. Braun Avitum www.ledvinova-kalkulacka.cz a www.oblickova-kalkulacka.sk má za sebou v rámci Světového dne ledvin velmi povedený start. "V uplynulých dvou týdnech vyzkoušelo kalkulačku v Česku i na Slovensku každý den kolem třech tisíc lidí. Jsme rádi, že má kalkulačka takový úspěch a věříme, že právě tento způsob osvěty přispívá k většímu zamyšlení lidí o důležitosti prevence onemocnění ledvin," říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK.

Filosofií projektu je přiblížit prevenci co nejblíže k lidem, a to i k těm, kteří si nenajdou čas na osobní návštěvu nefrologické ambulance či praktického lékaře. "Vyplnění 17 základních otázek zabere testovanému 10 minut, ale pokud mu kalkulačka spočítá vysoké riziko onemocnění ledvin, které se u lékaře následně potvrdí, může mu zlepšit kvalitu života na dlouhé roky," říká autor ledvinové kalkulačky MUDr. Petr Hartl, primář Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Praze na Černém Mostě. I když nejde o náhradu lékařského vyšetření, rozhodně je to způsob, jak rizikové skupiny k návštěvě odborníka motivovat. Aktivnější v testování ledvin na dálku jsou zatím Češi než Slováci. „Za sledované období jsme naměřili přes 31 000 unikátních přístupů z Česka a 10 000 ze Slovenska,“ doplňuje Martin Kuncek.

Letos přišlo na prevenci skoro tři tisíce lidí, za posledních pět let přes 11 000

Do dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí B. Braun Avitum v Česku i na Slovensku přišlo osobně na preventivní vyšetření celkem 2924 lidí, z nichž 703 bylo odesláno k dalšímu podrobnějšímu vyšetření. V Česku přišlo 2338 lidí a 620 jich bylo odesláno na další vyšetření, na Slovensku lékaři vyšetřili 586 lidí a 83 jich odeslali na podrobnější prověření rizika onemocnění ledvin.

Téměř 20% lidí, kteří přišli v posledních 5 letech na výzvu Světového dne ledvin, nemělo výsledky v pořádku

V rámci Světového dne ledvin otevřela společnost B. Braun Avitum v Česku 19 a na Slovensku 15 dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí. Prevence onemocnění ledvin byla zdarma, bez objednání a jako každý rok o ni byl i letos velký zájem. "Jsme velmi rádi, že je o prevenci tak velký zájem. Za posledních 5 let jsem v Česku na Světový den ledvin vyšetřili zhruba 11 a půl tisíce lidí, z nichž 2058 nemělo ledviny zcela v pořádku a museli na další vyšetření. Na Slovensku, kde máme o něco méně středisek pak bylo vyšetřeno 4292 lidí a přes 800 z nich šlo na další vyšetření," doplňuje statistiku MUDr. Martin Kuncek, šéf sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK. V Česku i na Slovensku je tak záchyt rizikových skupin prakticky stejný. V průměru se jedná kolem 18% všech preventivně vyšetřených.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník