Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Krční meziobratlová semimobilní náhrada disku - DCI

30. Leden 2009

Krční meziobratlová semimobilní náhrada disku - DCI

Co je dnes jedním z klíčových témat při zvažování indikací k výkonům na netraumaticky postiženém skeletu páteře? Někdo to dokonce spočítal. Nejskloňovanější pojem je degenerativní diskogenní choroba páteře. Důkazem důležitosti je více než třicetiprocentní terminologický výskyt při různých odborných prezentacích na mezinárodních páteřních kongresech.

DDD (degenerativní diskogenní choroba) je definována jako diskogenní bolest páteře s degenerací disku, která je potvrzená historií pacientových potíží a radiografickými vyšetřeními. Každá větší světová společnost, je-li v roli distributora či výrobce, se touto kategorií zabývá, a činí tak i koncern B. Braun.
O plně mobilních krčních náhradách meziobratlové ploténky od výrobce Aesculap, s názvem Activ C, jsme si již v minulosti sdělovali relativně velké množství detailních informací.

Tentokrát jsme v roli distributora sáhli po „lahůdce“ mezi páteřními implantáty, která je od společnosti z německého Wurmlingenu Paradigm Spine. Jejich krční meziobratlová semimobilní náhrada disku nese název DCI. Nabízíme pohled na obrázek implantátu a základní vlastnosti ke zdůraznění jejích specifik.

DCI implantát - výhody produktuDCI implantát - výhody produktuNa dalším schématu je vidět stav před implantací DCI a po implantaci, a to jak na funkční (flexe, extenze), tak na standardní boční projekci po výkonu.

Rozsah řešení známých indikací na krční páteři je C1 až C7.

Povězte sami. Není to překvapivá exotika? V mnohých vzbuzuje nadšení a zvědavost zároveň. DCI tedy skrývá dobrý základ pro další komunikaci s možnými uživateli.

Funkční dynamika implantátu + osová sdílení zátěžeFunkční dynamika implantátu + osová sdílení zátěžeŠkála velikostí je dostatečná a implantace extrémně jednoduchá. Ortopedi i neurochirurgové jistě svorně a věřím, že souhlasně, přitakají, protože DCI nabízí něco, co ostatní neřeší - vertikální sdílení zátěže s absorpcí otřesů. Co na tom, že rotace není ideální, když tento pohyb uskutečňují i jiné struktury dalších segmentů krční páteře. Každopádně, je to výzva.

Detaily a konstrukční technologická řešení jsou předmětem patentové ochrany a dosavadní klinická použití na několika německých pracovištích svědčí o překvapivých výsledcích, plynoucích z konceptu implantátu. V zásadě lze říci, že konkurenční systémy v podstatě neexistují, a proto nelze identifikovat srovnatelné výhody, i když názory po dlouhodobějším sledování DCI po implantaci nejsou ještě k dispozici.

Plně mobilní náhrady meziobratlového krčního disku jsou dražší a je otázkou, zda poskytují opravdu to, co mají zahrnuté v ceně implantátu. Tento typ implantátu je revoluční myšlenkou, cenově se vymezuje mezi nejdražší dynamické krční dlahy a nejlevnější plně mobilní meziobratlové krční náhrady.

DCI implantát - přehled velikostíDCI implantát - přehled velikostíSystém DCI německé společnosti Paradigm Spine je exkluzivně distribuován společností B. Braun Medical v České republice a na Slovensku. V České republice jsou registrovány ZÚM kódy, takže na vybraných pracovištích je možné již nyní se systémem operovat. Oficiální začátek operačních aktivit připadl na 1. července 2008, kdy již byly plně dostupné všechny titanové komponenty a instrumentária pro každého zákazníka na základě poptávky dle indikací.

Společnost B. Braun Medical v České republice a na Slovensku může s definitivní platností oznámit, že portfolio distribuovaných páteřních implantátů je opravdu úplné.

MUDr. Pavel Fiala
produktový specialista
páteřních technologií ČR a SR,
divize Aesculap - ortopedie

MUDr. Pavel Fiala
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Problematika infekcí v operační ráně (SSI-surgical site infection) je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Z odborných studií je prokázáno, že výskyt SSI tvoří 38%1 všech infekcí v nemocničním prostředí a rozvine se až u 5 % podstupujících chirurgický zákrok.2 Tvoří tak jeden z nejvýznamnějších podílů infekcí spojených se zdravotní péčí (HCAI).3

23.11.2021
Chirurgické obory

Nahlížet na problematiku komplexně je podstatou úspěchu téměř ve všech medicínských odvětvích. Nejinak je tomu i v oblasti hojení ran. Tento chirurgický obor občas nebývá mezi zdravotníky populární, protože nepřináší rychlé a extrémně okázalé výsledky. Jedná se o zaměření, které vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti nejen ze strany pacienta, ale zejména ze strany zdravotnického personálu.

14.10.2021
Chirurgické obory

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory