Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ortopedie:

Krční meziobratlová semimobilní náhrada disku - DCI

MUDr. Pavel Fiala

30. leden 2009

Co je dnes jedním z klíčových témat při zvažování indikací k výkonům na netraumaticky postiženém skeletu páteře? Někdo to dokonce spočítal. Nejskloňovanější pojem je degenerativní diskogenní choroba páteře. Důkazem důležitosti je více než třicetiprocentní terminologický výskyt při různých odborných prezentacích na mezinárodních páteřních kongresech.

DDD (degenerativní diskogenní choroba) je definována jako diskogenní bolest páteře s degenerací disku, která je potvrzená historií pacientových potíží a radiografickými vyšetřeními. Každá větší světová společnost, je-li v roli distributora či výrobce, se touto kategorií zabývá, a činí tak i koncern B. Braun.
O plně mobilních krčních náhradách meziobratlové ploténky od výrobce Aesculap, s názvem Activ C, jsme si již v minulosti sdělovali relativně velké množství detailních informací.

Tentokrát jsme v roli distributora sáhli po „lahůdce“ mezi páteřními implantáty, která je od společnosti z německého Wurmlingenu Paradigm Spine. Jejich krční meziobratlová semimobilní náhrada disku nese název DCI. Nabízíme pohled na obrázek implantátu a základní vlastnosti ke zdůraznění jejích specifik.

DCI implantát - výhody produktuDCI implantát - výhody produktuNa dalším schématu je vidět stav před implantací DCI a po implantaci, a to jak na funkční (flexe, extenze), tak na standardní boční projekci po výkonu.

Rozsah řešení známých indikací na krční páteři je C1 až C7.

Povězte sami. Není to překvapivá exotika? V mnohých vzbuzuje nadšení a zvědavost zároveň. DCI tedy skrývá dobrý základ pro další komunikaci s možnými uživateli.

Funkční dynamika implantátu + osová sdílení zátěžeFunkční dynamika implantátu + osová sdílení zátěžeŠkála velikostí je dostatečná a implantace extrémně jednoduchá. Ortopedi i neurochirurgové jistě svorně a věřím, že souhlasně, přitakají, protože DCI nabízí něco, co ostatní neřeší - vertikální sdílení zátěže s absorpcí otřesů. Co na tom, že rotace není ideální, když tento pohyb uskutečňují i jiné struktury dalších segmentů krční páteře. Každopádně, je to výzva.

Detaily a konstrukční technologická řešení jsou předmětem patentové ochrany a dosavadní klinická použití na několika německých pracovištích svědčí o překvapivých výsledcích, plynoucích z konceptu implantátu. V zásadě lze říci, že konkurenční systémy v podstatě neexistují, a proto nelze identifikovat srovnatelné výhody, i když názory po dlouhodobějším sledování DCI po implantaci nejsou ještě k dispozici.

Plně mobilní náhrady meziobratlového krčního disku jsou dražší a je otázkou, zda poskytují opravdu to, co mají zahrnuté v ceně implantátu. Tento typ implantátu je revoluční myšlenkou, cenově se vymezuje mezi nejdražší dynamické krční dlahy a nejlevnější plně mobilní meziobratlové krční náhrady.

DCI implantát - přehled velikostíDCI implantát - přehled velikostíSystém DCI německé společnosti Paradigm Spine je exkluzivně distribuován společností B. Braun Medical v České republice a na Slovensku. V České republice jsou registrovány ZÚM kódy, takže na vybraných pracovištích je možné již nyní se systémem operovat. Oficiální začátek operačních aktivit připadl na 1. července 2008, kdy již byly plně dostupné všechny titanové komponenty a instrumentária pro každého zákazníka na základě poptávky dle indikací.

Společnost B. Braun Medical v České republice a na Slovensku může s definitivní platností oznámit, že portfolio distribuovaných páteřních implantátů je opravdu úplné.

MUDr. Pavel Fiala
produktový specialista
páteřních technologií ČR a SR,
divize Aesculap - ortopedie

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník