Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní:

Jedno z nejmodernějších dialyzačních středisek u nás bylo otevřeno v Teplicích

redakce Braunovin

3. Září 2019

Aktuality B. Braun

Společnost B. Braun Avitum úspěšně dokončila stavbu Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Teplice a nefrologické ambulance v Teplicích. Pacienti tak již nemusejí dojíždět na dialýzu do Duchcova nebo do Litoměřic. Dialyzační středisko je vybaveno inteligentními dialyzačními monitory poslední generace i unikátním zařízením pro přípravu dialyzačních roztoků. „Jsem moc rád, že právě při 25. výročí naší působnosti v Teplicích otevíráme pro pacienty zcela nové dialyzační středisko, kde budou mít vybavení a komfort té nejvyšší kvality. Dialyzační středisko v Teplicích splňuje nejpřísnější světová kritéria,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.  

 

Letem Dialyzačním střediskem B. Braun Avitum Teplice

„Historie Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Teplice se píše od roku 1994. Od té doby touto dialýzou prošlo více než tisíc chronicky nemocných pacientů. Bezmála sto z nich podstoupilo transplantaci ledviny. Na našeho prvního pacienta Václava Janečka ani nemůžu zapomenout, protože k nám na dialýzu stále dochází. Je to velmi vitální pán, který nás vždy nabije pozitivní energií,“ říká vedoucí sestra Olga Roučková, která v teplickém středisku pracuje od jeho prvního dne. Panu Janečkovi selhaly ledviny v roce 1989, tehdy byl zařazený na dialýzu v Ústí nad Labem a od listopadu roku 1994 je dialyzovaný v Teplicích. „Pro mě je dialýza jako druhá rodina. Sestřičky jsou pro mě úplně nejdůležitější. Jak nás napíchnou, jak nás podpoří, jak se k nám chovají, to všechno má pak vliv na to, jak se nám daří,“ říká Václav Janeček. Dialyzační středisko má nyní devadesát pět pacientů, kteří docházejí na pravidelnou dialýzu. Nefrologická ambulance eviduje přes dva a půl tisíce pacientů. 

                                                

Moderní a nadčasové vybavení s nejvyšším standardem

Nové bezbariérové dialyzační středisko v Teplicích stojí u křižovatky ulic Duchcovská a Libušina, v těsné blízkosti zastávky autobusu, a disponuje i svými vlastními parkovacími místy. V jednopodlažní budově o půdorysu 950 metrů čtverečních je umístěno bezbariérové dialyzační středisko se zázemím pro zdravotníky, pacienty i administrativu, nefrologická ambulance, interní ambulance a nezbytné prostory pro technologie. Kapacita střediska je 32 lůžek. O pacienty se budou starat tři desítky zdravotníků.

Pro pacienty je nově připravena i ordinace pro nutriční ambulanci, která se bude otevírat ještě v průběhu letošního roku. „Kromě výhodné dostupnosti s možností vlastního parkování, supermoderního vybavení a vstřícného personálu je hlavním benefitem pro pacienty především kvalita. Středisko spadá do sítě čtyřiceti dialýz v ČR a SR a zároveň pod křídla nadnárodního koncernu provozujícího dialýzy po celém světě. Kvalitu poskytované léčby měříme kontinuálně a řídíme se těmi nejpřísnějšími normami,“ vysvětluje vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum Teplice MUDr. Vladimír Vojanec. Dialyzační středisko poskytuje hemodialýzu, hemodiafiltraci, peritoneální (břišní) dialýzu a zprostředkovává i prázdninové dialýzy. V oblasti transplantací středisko úzce spolupracuje s pražským Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM).

 

 

Unikátní moderní technologie, ekologický přístup i venkovní fitness zóna

Dialyzační středisko se pyšní nejmodernějším vybavením, jako jsou již zmíněné dialyzační monitory poslední generace Dialog IQ, kvalitní polohovací křesla nebo třeba plně klimatizované prostory. Pacienti ocení i čtyři speciální světlovody přivádějící na sál přirozené denní světlo. K dispozici bude od září i venkovní fitness zóna s lavičkami pro aktivní odpočinek a posezení.

„Nejdůležitější je úpravna tzv. ultračisté vody poslední generace s horkou dezinfekcí a dále inteligentní systém pro přípravu dialyzačních roztoků, který zásadním způsobem šetří především sestrám čas,
vysvětluje vedoucí lékař Vladimír Vojanec. Zdravotní sestry totiž musely doposud manipulovat s pětikilovými kanystry s koncentrátem pro výrobu dialyzačních roztoků. Nově je příprava roztoku automatizována. „Je to samozřejmě velká úleva. Nemusíme nosit těžké kanystry, kterých spotřebujeme až 60 denně, ušetříme spoustu času a můžeme se o to víc věnovat pacientům,“ konstatuje vedoucí sestra Olga Roučková. Nový systém je navíc ekologický. „Použitím nového systému přípravy roztoků minimalizujeme použití plastů, a tím snižujeme uhlíkovou stopu objektu. Dalším ekologickým prvkem je využití odpadní vody z reverzní osmózy zajišťující výrobu tzv. ultračisté vody pro užitkové účely celé budovy, například pro splachování toalet,“ dodává MUDr. Vojanec.

Podle odhadů Českého statistického úřadu se během budoucích 35 let zdvojnásobí počet seniorů ve věku nad 65 let. I díky tomuto trendu počet dialyzovaných pacientů v kraji dlouhodobě roste. „Přestože selhání ledvin je závažné onemocnění, většinou spojené s řadou dalších komplikací, průměrný věk dialyzovaných pacientů stále narůstá a v současné době dosahuje v naší síti dialyzačních středisek 68 let. V tomto ohledu se kvalitou poskytované péče, která má jednoznačný vliv na délku a kvalitu života, řadíme k západoevropskému standardu,“ doplňuje statistiky ředitel B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Součástí otevření Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Teplice byla i malá oslava 25. narozenin dialyzačního střediska v Teplicích. Při této příležitosti poděkoval jednatel společnosti B. Braun Avitum Ing. Petr Macoun, Ph.D., lékařce Marii Studenovské, která byla dlouholetou primářkou střediska a stále zde pracuje na částečný úvazek, dále vedoucí sestře Olze Roučkové, která zde pracuje celých 25 let, a ekonomické referentce Libuši Hrubé.

 

 

                                                         

 

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník