Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní:

Jan Spěváček

Kateřina Tučková

31. říjen 2014

Doteky umění B. Braun pro život

Jan Spěváček (1973), jemuž je věnována současná rubrika Doteků umění, se narodil v Teplicích, ale žije a pracuje v Brně. V Česku je už dlouho známým umělcem s řadou realizovaných výstav.

Je tomu už řádka let, co absolvoval brněnskou Fakultu výtvarných umění, ateliér legendárního profesora Jiřího Načeradského. Ten u svých studentů dbal na precizní řemeslnou přípravu, kreslířskou i malířskou. Jana Spěváčka ale oslovila spíše svoboda lyricky abstrahovaného projevu. Jeho nejvýznamnějšími cykly jsou pohledy na vodní hladinu, jíž prostupují všechny valéry zelené a modré a kterou jen někdy konkretizuje tenké tělo vážky. S vodou je spojen i jeho cyklus kačen, které zachytil od škály realistických až po dětské žluté nafukovací kachničky vesele plovoucí po azurově modré ploše.

Autor je členem skupiny českých Stuckistů a více se o jeho tvorbě můžete dozvědět na www.janspevacek.cz.

Proč ses rozhodl stát umělcem? Co tě k tomu vedlo a jaké byly začátky?

Souvisí to určitě s manuální zručností, potřebou něco dělat, vytvářet, ale hlavně potřebou svobody a nezávislosti. Na školách jsem se převážně soustředil na řemeslnou přípravu. Skutečnou tvůrčí svobodu jsem začal prožívat až v druhé půli studia na fakultě a plně se v ní koupal až po škole. No a teď už si v malbě jen sobecky užívám sám sebe.

Kde čerpáš inspiraci? A jak ji posléze přetavuješ do svých děl?

Inspirace jsou mojí niternou součástí, nečerpám je odněkud, ale sám ze sebe. Je to proces sebeanalýzy úzce související s právě probíhající tvorbou. Jsem současně pozorovatelem toho procesu a jen vyhodnocuji, jak co zpracovat, s ohledem na situaci a potřeby. Lehoučce se snažím překročit své možnosti, jak řemeslně, tak samozřejmě i nakukováním do světů andělských a múzických. Zjednodušeně řečeno, monitoruji možnosti a hranice osobního sebeuchopení.

Co chystáš nového? Kde se s tvými díly může milovník umění výhledově setkat?

Pokračuji v expresivně kaligrafické malbě. Více mi to sklouzává zase k meditativní poloze. Co se týče výstav - příští rok máme skupinovou výstavu na brněnském Špilberku. Pak mám nabídku dvou větších výstav, ale konkrétní termíny ještě nejsou upřesněné, tak to zveřejňovat nebudu. Menší výstava bude třeba v Pexu v Letovicích. Jsem připraven na ledasco, sám si ale výstavy nedomlouvám. Čekám na oslovení galeristů a kurátorů, často jsou tak nabídky výstav milým překvapením i pro mě.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník