Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní: Článek

Jako ve skutečné nemocnici

Ing. Lucie Kocourková

25. listopad 2022

Vzdělávání

Neleží tu pacienti, ale je vybavena lůžky i nejmodernější přístrojovou technologií. Jde o novou cvičnou nemocnici SIMLEK na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Moderní simulační centrum tu na praxi připravuje budoucí lékaře i studenty zdravotnických oborů. Na jeho vybavení se podílela také Skupina B. Braun.


Zdroj: YouTube Ostravská univerzita

Příjem tísňového volání, ošetření poraněného motorkáře, odběr krve, zašití rány, komplikovaný porod nebo záchrana pacienta po předávkování léky. Od poloviny letošního října běžné postupy, ale i krizové situace medici i zdravotníci v Ostravě trénují v novém simulačním centru. To svým vybavením připomíná skutečnou moderní nemocnici, jen místo pacientů tu jsou špičkové simulátory. Na nejmodernějším přístrojovém vybavení nového centra se podílela také Skupina B. Braun, do cvičné nemocnice dodala 3D digitální operační mikroskop, motorové systémy, operační nástroje či laparoskopické věže.Skupina B. Braun se bude v SIMLEKu podílet také na praktických workshopech. „Studenti si například mohou začít osvojovat práci s nejmodernějším operačním 3D digitálním mikroskopem, se kterým operují v Česku pouze ti nejzkušenější chirurgové. Budoucí operatéři si tak začnou hned od začátku budovat návyky pohledu do operačního pole ve stoje a v 3D rozlišení, a nebudou tak mít historickou zátěž pohledu do okuláru,“ uvádí jednu z výhod cvičné nemocnice Alan Munteanu, člen vedení Skupiny B. Braun CZ/SK.

Operační sál vybavený laparoskopickou věří 3D Full HD Aesculap
Operační sál vybavený laparoskopickou věží 3D Full HD Aesculap

„Moderně vybavené simulační centrum nabízí našim studentům zcela nové možnosti vzdělávání. Zařazujeme se jím mezi lékařské fakulty v Evropě i ve světě, které tímto způsobem zlepšují kvalitu praktické výuky a poskytují možnosti opakovaného nácviku různých výkonů,“ vysvětluje děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS. Cvičná nemocnice slouží jak medikům, tak studentům nelékařských zdravotnických oborů, ale i zkušeným lékařům.

Větší pocit jistoty

V dvoupodlažní budově, která svým vybavením připomíná skutečnou nemocnici, nechybí urgentní příjem, jednotka intenzivní péče s moderními přístroji, operační či porodní sál. „Díky nejmodernějším pacientským trenažérům a špičkové IT technice dokážeme nasimulovat situace, kterým budou studenti čelit i v reálné praxi. Výuka v cvičné nemocnici jim tak dodá větší pocit jistoty do své budoucí praxe,“ říká proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání a garantka projektu Mgr. Ivona Závacká, Ph.D.. V centru je možné předem naprogramovat mnoho variant situací, s nimiž si studenti musí poradit.

„Máme připraven nespočet simulačních scénářů tak, aby se studenti seznámili s různými stavy pacientů, včetně takových, které nejsou v nemocnicích tak časté. Někdy je cílem i jen to, aby se naučili spolupracovat, dobře komunikovat nebo odhadnout své vlastní síly. Čím víc času stráví v rámci výuky v simulačním centru, tím lépe jsou připraveni na samotnou praxi,“ objasňuje proděkanka Mgr. Ivona Závacká, Ph.D..

Chirurgické nástroje v operačních sítech a laparoskopická věž Aesculap v pozadí
Chirurgické nástroje v operačních sítech a laparoskopická věž Aesculap v pozadí

Od tísňových hovorů až po praxi na sále

Část cvičné nemocnice je určena budoucím zdravotnickým záchranářům. Studenti tohoto oboru jsou první v České republice, kteří mají v simulačním centru k dispozici vlastní operační středisko, ve kterém se budou učit přijímat tísňové hovory. V přípravě na všemožné situace, se kterými se budou setkávat v praxi, jim pomůže například i malý cvičný byt, prostor pro slaňování a v neposlední řadě také model sanitního vozu. Ten pomůže s nácvikem úkonů v podmínkách transportu. Svým vzhledem i vybavením se model sanitního vozu od toho skutečného prakticky v ničem neliší.

Podobně jako moderní operační sál, na kterém si pro změnu medici zkoušejí široké spektrum chirurgických i laparoskopických operací. Svůj chirurgický um v mikrochirurgických oborech si tu navíc mohou procvičovat také na nejmodernějších operačních mikroskopech. Pro studenty medicíny zakoupila ostravská lékařská fakulta také nové oftalmologické přístroje, včetně nejmodernějšího oftalmologického simulátoru virtuální reality pro trénink nitrooční chirurgie.

Nácvik laparoskopické operace pomocí endoskopické kamery
Nácvik laparoskopické operace pomocí endoskopické kamery

Pamatováno je i na debriefing

Ve cvičné nemocnici se ale učí i budoucí fyzioterapeuti. V přípravě na praxi jim pomáhají tři moderní plně vybavené tělocvičny s rehabilitačními lůžky, přístrojovou technikou i závěsnými systémy REDCORD. Cvičný nemocniční pokoj zase oceňují studenti oboru všeobecného ošetřovatelství. Díky celotělovému pacientskému simulátoru si v něm budou moci před nástupem do nemocnice vyzkoušet široké spektrum úkonů – od těch běžných, jako je třeba polohování, až po ty náročnější, jako je péče o pacienta s tracheostomií, katetrizace nebo cévkování. Své vlastní výukové pracoviště budou mít i studenti pediatrického ošetřovatelství nebo porodní asistence. V simulačním centru se totiž nachází věrná kopie porodního sálu s nejmodernějším porodním trenažérem. V rámci projektu cvičné nemocnice zakoupila lékařská fakulta pro své studenty i nové plastináty, které jim umožní prostudovat lidské tělo skutečně do nejmenšího detailu.

Ultrazvukové vyšetření, infuzní pumpy B. Braun připraveny na trénink intenzivní péče
Ultrazvukové vyšetření, infuzní pumpy B. Braun připraveny na trénink intenzivní péče

„Téměř všechny prostory jsou opatřeny kamerovým a zvukovým snímáním, jehož prostřednictvím mohou odborní garanti dohlížet na studenty při jejich samotném nácviku. Získané obrazové záznamy poslouží analýze správnosti postupu všech dílčích kroků v rámci zásahu či úkonu. Proto máme v simulačním centru i dvě debriefingové místnosti,“ vysvětluje ředitel Simulačního centra Lékařské fakulty Ostravské univerzity prof. MUDr. Peter Ihnát, Ph.D., MBA.

Pomohly evropské fondy, ale i město Ostrava

Vybudování nového simulačního centra přišlo na více než čtvrt miliardy korun a bylo téměř ze sta procent hrazeno z evropských fondů. Fakulta ušetřila značnou část finančních prostředků také díky tomu, že centrum nevzniklo na zelené louce, ale přestavbou budovy bývalého děkanátu. Výstavbu nové cvičné nemocnice finančně podpořilo i město Ostrava. „Vzdělávání podporujeme dlouhodobě, je pro město klíčové. Tento výjimečný projekt naší lékařské fakulty umožní studentům vyzkoušet si v praxi postupy v mnohdy kritických chvílích a získat potřebné návyky již při studiu. Výuka se z roviny výhradně teoretické posunula k praxi a jsem velmi rád, že tuto možnost praktického učení mají právě studenti naší lékařské fakulty a lékaři v Ostravě,“ říká Ing. Tomáš Macura, MBA, primátor statutárního města Ostrava.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník