Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Neurochirurgie a Spondylochirurgie: Článek

Hodnocení 3D digitálního mikroskopu AEOS: Zásadní inovace pro mikrochirurgy

Ing. Lucie Kocourková

22. listopad 2023

V posledních letech pokroky v oblasti medicínské technologie zásadně změnily mikrochirurgii a umožnily lékařům provádět složité zákroky s dosud nevídanou přesností. Jednou z takových průlomových inovací je systém Aesculap AEOS, 3D digitální mikroskop, který získal uznání a obdiv lékařů po celém světě.

Systém Aesculap AEOS integruje špičkovou technologii, která poskytuje neurochirurgům vylepšenou vizualizaci během chirurgických zákroků. Jeho pokročilé 3D a 4K zobrazování umožňuje perfektní orientaci ve složitých anatomických strukturách, což usnadňuje rozhodování a precizní práci chirurgů  
v reálném čase. Vysoký stupeň detailu a jasnosti se promítá do zlepšených výsledků operací, které dříve nebyly možné, a s tím souvisí snížení rizik spojených s neurochirurgickými a dalšími mikrochirurgickými zákroky.


Fakultní nemocnice v Motole používá AEOS na třech klinikách

Největší fakultní nemocnice v Česku pořídila Aesculap AEOS hned pro tři své kliniky: Kliniku ORL a chirurgie hlavy a krku Neurochirurgickou kliniky a Kliniku spondylochirurgie. Klinika ORL a chirurgie hlavy Fakultní nemocnice v Motole začala používat AEOS jako první ORL klinika v České republice.

Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice v Motole

Profesor Jan Plzák, přednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice v Motole, zdůrazňuje význam Aesculap AEOS při operacích v oblasti hlavy a krku, tedy anatomicky nejkomplikovanější oblasti lidského těla. „Každý milimetr, každá sekunda má velký význam,“ říká profesor Jan Plzák. Díky vynikajícímu rozlišení a možnostem vizualizace umožňuje Aesculap AEOS chirurgům pracovat s fantastickým obrazem 4K a precizně preparovat i ty nejmenší cévy, což přináší vyšší úspěšnost a lepší výsledky operací. Přednosta kliniky, která jako první v Česku začala mikroskop v oblasti ORL a chirurgie hlavy a krku používat, uvedl také dva příklady funkcí, které jsou pro operace obzvláště důležité.

„Je to jednak funkce, kdy je mikroskop schopen zaměřit se na jedno místo, kde operujeme, a v okamžiku, kdy my měníme úhel pohledu, Aesculap AEOS stále zůstává fokusován na to místo, kde operujeme. A další funkce nám umožňuje opakovaně měnit pohled z různých stran na dvě místa, která operujeme, což je třeba příklad operace vestibulárních schwannomů, kde se pohybujeme v mostomozečkovém úhlu a zároveň ve vnitřním zvukovodu. Pomocí zmáčknutí jednoho tlačítka je Aesculap AEOS schopen velice rychle přesunout nastavení a fokus z jednoho bodu do druhého bodu,“ popisuje profesor Jan Plzák.

Klinika spondylochirurgie Fakultní nemocnice v Motole

Profesor Jan Štulík, přednosta Kliniky spondylochirurgie Fakultní nemocnice v Motole, potvrzuje význam AEOSu při chirurgických zákrocích na páteřích. Díky tomuto systému mohou chirurgové provádět operace bez nutnosti přímého pohledu do okuláru mikroskopu. To šetří jejich vlastní páteř a zvyšuje komfort při operacích. Trojrozměrný monitor umožňuje, že operační pole vidí všichni členové týmu a AEOS se tak stává nepostradatelným pomocníkem na operačním sále. „AEOS je první přístroj svého druhu, se kterým mám zkušenost. Překvapil mě svou přívětivostí, je, jak se říká, user friendly. Velkou výhodou je také změna ergonomie vlastního těla, nemusím se naklánět a dívat se do okulárů, což výrazně šetří bederní páteř, a navíc celý operační tým vidí do operačního pole,“ komentuje uživatelskou zkušenost profesor Jan Štulík.

Neurochirurgická klinika Fakultní nemocnice v Motole

Zástupce přednosty Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, profesor Ondřej Bradáč, vyzdvihl vynikající rozlišení a dosud nerealizovatelné možnosti vizualizace, které AEOS poskytuje. Systém umožňuje kompletní spektrum fluorescenčních a kontrastních zobrazovacích technik používaných v neurochirurgii a zlepšuje tak přehled o přesných hranicích různých druhů tkání či nádorů při operacích. To umožňuje chirurgům dosáhnout přesnějších intervencí a zlepšení výsledků operací. „Je to vynikající přístroj vyžadující cvik a jistou schopnost přijímat nové technologie. Pokud si na to chirurg zvykne, je to pro něj velmi dobrý pomocník,“ říká z vlastní zkušenosti profesor Ondřej Bradáč.

AEOS je považován za uživatelsky přívětivý systém, který přináší výhody nejen pro chirurgy, kteří jsou otevření novým technologiím. Jeho vynikající obrazová kvalita a snadné ovládání usnadňují práci na operačním sále. Díky těmto inovacím mohou chirurgové provádět zákroky, které dosud byly obtížně proveditelné, nebo neuskutečnitelné.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník