Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Fotbalovým trenérem i po transplantaci ledviny

7. Březen 2016

Fotbalovým trenérem i po transplantaci ledviny

Zleva MUDr. Aleš Hrubý s Ladislavem Šterclem, odtransplantovaným pacientem

Druhý čtvrtek v březnu již tradičně, letos po jedenácté, patří ledvinám. B. Braun Avitum se již standardně připojuje a 10. 3. otevře všechna nefrologická pracoviště pro veřejnost k preventivnímu vyšetření. Ve Vyškově dnes zároveň odstartovala série tiskových konferencí ve vybraných českých a slovenských dialyzačních střediscích.

"Jsme velmi rádi, že je o prevenci tak velký zájem. Za posledních 5 let jsme v Jihomoravském kraji (Dialyzační střediska Slavkov u Brna, Vyškov a Ivančice) na Světový den ledvin vyšetřili přes 1800 lidí, z nichž bezmála 250 lidí nemělo ledviny zcela v pořádku a museli na další vyšetření," vypočítává člen lékařské rady MUDr. Aleš Hrubý, primář dialyzačního střediska Vyškov. "Obecně platí, že problémy s ledvinami má v Česku zhruba 10 % populace. Začátek onemocnění ovšem může odhalit pouze prevence," dodává Aleš Hrubý. Ledviny totiž nebolí, i když mohou být někdy i závažně poškozeny. Proto čím dříve je nemoc diagnostikována, tím jednodušší a efektivnější je léčba.

Na dnešní tiskovou konferenci přišel pacient Ladislav Štercl, který loni v květnu podstoupil úspěšnou transplantaci. "Po transplantaci jsem se zase vrátil k fotbalu, který hraji od 10 let závodně, a dokonce se mi podařilo získat funkci pomocného trenéra dětí ve věku 7 až 12 let," říká čtyřiadvacetiletý Ladislav Štercl. Na dialýzu do Slavkova Ladislav docházel tři roky. "Hned po vstupu do dialyzačního programu jsme začali řešit možnosti transplantace. Vzhledem k tomu, že nikdo z rodiny nebyl vhodným dárcem, zařadili jsme pacienta na tzv. čekací listinu. Po třech letech podstoupil Ladislav úspěšnou transplantaci a vrátil se tak do aktivního života," říká MUDr. Aleš Hrubý.

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Nově připravované Dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice se představilo široké veřejnosti v rámci Světového dne ledvin. Zbrusu nová budova dialyzačního střediska se staví v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy Libušina, T. S. BOHEMIA a Řetenice, Petra. „Je to skvělá zpráva pro dialyzované pacienty. Středisko stavíme podle posledních medicínských trendů a určitě ho otevřeme ještě letos. Do projektu včetně jeho vybavení investujeme celkem zhruba 100 milionů korun,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

13.03.2019

Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují Světový den ledvin (Word Kidney Day), který tradičně vychází na druhý čtvrtek v měsíci březnu – letos na 14. 3. 2019. Slogan letošního Světového dne ledvin 2019 „Zdraví ledvin pro všechny a na celém světě“ získal pro české dialyzované pacienty konkrétní rozměr. Od letošního prvního ledna mají totiž dialyzační střediska možnost získat při splnění všech podmínek finanční odměnu. 

13.03.2019

Během loňského Světového dne ledvin zdravotníci v Dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Bílovci vyšetřili více jak osm desítek zájemců.

11.03.2015
Skupina B. Braun