Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ortopedie:

Excia - implantát pro celosvětový trh

redakce Braunovin

1. Červen 2010

Kloubní implantáty
Artróza (osteoartritida) je velmi rozšířené onemocnění. Jejím typickým projevem jsou degenerativní změny kloubní chrupavky, postihující nejčastěji kyčelní kloub (coxartróza). Jediným řešením pak často bývá kloubní náhrada - umělý kloub. Stále více lékařů se v tomto směru spoléhá na endoprotézu Excia, kterou vyrábí divize Aesculap koncernu B. Braun. Tento moderní umělý dřík nebo endoprotéza (z řeckého „endo“ = „vnitřní“) kyčelního kloubu slaví v roce 2010 již desáté narozeniny. Dřík spolu s acetabulem a hlavicí tvoří dokonale sladěný umělý kyčelní kloub.

Moderní umělý dřík Excia byl vyvinut koncem devadesátých let minulého století skupinou francouzských lékařů v součinnosti s divizí Aesculap koncernu B. Braun. První tuto endoprotézu implantoval profesor Didier Mainad ve francouzském Nancy v dubnu roku 2000.Vývoj implantátu byl silně ovlivněn operačními zvyklostmi a prioritami francouzských ortopedů, kteří vždy preferovali spíše kulatější dříky kyčelního kloubu - na rozdíl od jejich německých protějšků, kteří dávají tradičně přednost dříkům hranatým.

Stabilita a pohyblivost

Jedním z hlavních cílů vývojového týmu byla primární stabilita, tj. stabilita dosažená výhradně zaklíněním implantátu v kosti. Další silnou stránkou dříku je rozsah pohybu umožněný štíhlým kuželem 8/10 mm. Pacientům poskytuje volný rozsah pohybu až o 15 % větší než při zakončení krčku kuželem 12/14 mm.

Dřík Excia byl také na trhu prvním s mikroporézním nástřikem Plasmapore μ-CaP z čistého titanu
a vrstvičky fosforečnanu vápenatého, který urychluje spojení implantátu s kostí. Kyčelní kloub tak může být zatížen mnohem dříve, než tomu bývalo v minulosti.

Při dlouhé životnosti umělých kloubů (dvacet let i více) je Excia dosud relativně novým výrobkem. Za svou desetiletou existenci však již dosáhl vynikajících klinických výsledků. Je ideálním implantátem
i pro moderní, méně invazivní operační techniky, které šetří svalovou tkáň a pacientům umožňují rychlejší rekonvalescenci. Jeho popularita je na celém světě stále na vzestupu. Od uvedení Excia na trh bylo již na celém světě implantováno více než 35 000 těchto dříků, včetně USA a Japonska.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník