Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ortopedie:

EnduRo - rotační závěsná endoprotéza kolenního kloubu

Mgr. Tomáš Stibor

27. leden 2012

Kloubní implantáty

V současné době představují revizní operace téměř 15% z celkového počtu implantací náhrad kolenního kloubu. Stále více primárních operací se provádí u mladších pacientů a zároveň se očekávaná délka lidského života prodlužuje.

Možným řešením těchto komplikovaných případů se obvykle stávají implantáty s rotačním závěsem. Nicméně uvedený typ endoprotézy s sebou doposud nesl řadu nevyřešených problémů, především opotřebení mechanismu závěsu otěrem a nedokonalou geometrickou konstrukci, která se od fyziologických požadavků významně odchyluje. Oba tyto faktory mohou vést k předčasnému uvolnění implantátu a ztrátě jeho funkce.

Záruka dlouhé životnosti implantátu díky novému složení

Revizní systém kolenních náhrad EnduRo vychází z nové koncepce založené na biomechanických materiálech. Ty prakticky eliminují mechanismy, které by mohly způsobit selhání implantátu; jsou tedy nezbytnou podmínkou pro prodloužení životnosti rotačního závěsného implantátu, jež se tak stává srovnatelnou s životností klasických kondylárních náhrad.

Zárukou dlouhé životnosti endoprotézy je použití osvědčené a spolehlivé slitiny kobaltu, chromu a molybdenu k výrobě kovových částí implantátu v kombinaci s polyetereterketonem (PEEK) zpevněným uhlíkovými vlákny coby inovativním nosným materiálem pro mechanismus závěsu. Polyethylenové plato je upravováno a sterilizováno pomocí beta záření, což má zásadní přínos v prodloužení jeho životnosti a zvýšení odolnosti vůči otěru.

Indikace implantátu

Systém EnduRo dokáže úspěšně řešit závažné poruchy kolenního kloubu, které nelze léčit jiným způsobem - indikace degenerativní, revmatoidní a poúrazové artrózy, ankylózy a těžké deformity kolenního kloubu s významnou kostní ztrátou. Naprosto jedinečný je u případů vykazujících insuficienci nebo úplnou absenci zevního i vnitřního stabilizačního aparátu kolenního kloubu - tedy především postranních vazů, zkřížených vazů a kloubního pouzdra. V těchto případech, které jsou doprovázeny ztrátou funkce postranních vazů, bývá rotační závěsná endoprotéza často jedinou možností, jak dosáhnout stabilního kolenního kloubu.

Klíčové pro úspěšnou implantaci a optimální stabilitu implantátu je použití prodloužených dříků u femorální i tibiální komponenty, jež jsou vzájemně propojeny závěsem. Díky významným kostním defektům a vazové nestabilitě jsou síly působící na tibiální i femorální komponentu mnohem vyšší než u pacientů s fungujícím vazivovým aparátem, a nároky na stabilitu obou komponent jsou tedy větší.

Rotační závěsný systém EnduRo je kompletním moderním řešením pro revizní operativu kolenního kloubu i v těch nejsložitějších případech. Závěrem je třeba zmínit, že systém EnduRo je zcela kompatibilní s navigačním systémem OrthoPilot® a vyrábí se také v hypoalergenním provedení, v tzv. verzi AS (alergy solution), kdy veškeré kovové části pokrývá pět vrstev zirkonium nitrátu. Pro alergické pacienty je to naprosto bezpečná volba.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník