Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Jan Spěváček

31. Říjen 2014

Jan Spěváček

Jan Spěváček (1973), jemuž je věnována současná rubrika Doteků umění, se narodil v Teplicích, ale žije a pracuje v Brně. V Česku je už dlouho známým umělcem s řadou realizovaných výstav.

Je tomu už řádka let, co absolvoval brněnskou Fakultu výtvarných umění, ateliér legendárního profesora Jiřího Načeradského. Ten u svých studentů dbal na precizní řemeslnou přípravu, kreslířskou i malířskou. Jana Spěváčka ale oslovila spíše svoboda lyricky abstrahovaného projevu. Jeho nejvýznamnějšími cykly jsou pohledy na vodní hladinu, jíž prostupují všechny valéry zelené a modré a kterou jen někdy konkretizuje tenké tělo vážky. S vodou je spojen i jeho cyklus kačen, které zachytil od škály realistických až po dětské žluté nafukovací kachničky vesele plovoucí po azurově modré ploše.

Autor je členem skupiny českých Stuckistů a více se o jeho tvorbě můžete dozvědět na www.janspevacek.cz.

 

Proč ses rozhodl stát umělcem? Co tě k tomu vedlo a jaké byly začátky?

 Souvisí to určitě s manuální zručností, potřebou něco dělat, vytvářet, ale hlavně potřebou svobody a nezávislosti. Na školách jsem se převážně soustředil na řemeslnou přípravu. Skutečnou tvůrčí svobodu jsem začal prožívat až v druhé půli studia na fakultě a plně se v ní koupal až po škole. No a teď už si v malbě jen sobecky užívám sám sebe.

 

Kde čerpáš inspiraci? A jak ji posléze přetavuješ do svých děl?

Inspirace jsou mojí niternou součástí, nečerpám je odněkud, ale sám ze sebe. Je to proces sebeanalýzy úzce související s právě probíhající tvorbou. Jsem současně pozorovatelem toho procesu a jen vyhodnocuji, jak co zpracovat, s ohledem na situaci a potřeby. Lehoučce se snažím překročit své možnosti, jak řemeslně, tak samozřejmě i nakukováním do světů andělských a múzických.   Zjednodušeně řečeno, monitoruji možnosti a hranice osobního sebeuchopení.

 

Co chystáš nového? Kde se s tvými díly může milovník umění výhledově setkat?

Pokračuji v expresivně kaligrafické malbě. Více mi to sklouzává zase k meditativní poloze. Co se týče výstav - příští rok máme skupinovou výstavu na brněnském Špilberku. Pak mám nabídku dvou větších výstav, ale konkrétní termíny ještě nejsou upřesněné, tak to zveřejňovat nebudu. Menší výstava bude třeba v Pexu v Letovicích. Jsem připraven na ledasco, sám si ale výstavy nedomlouvám. Čekám na oslovení galeristů a kurátorů, často jsou tak nabídky výstav milým překvapením i pro mě.

 

Kateřina Tučková
autorka rubriky Doteky umění, spisovatelka, historička umění
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Výtvarnice Ivana Štenclová patří k nepřehlédnutelným osobnostem současné umělecké scény. Vystudovala Akademii výtvarných umění, kde navštěvovala ateliér kresby vedený Jitkou Svobodovou, po studiích začala ihned vystavovat a angažovat se i kurátorsky – připravila několik ročníků ostravského sympozia SmaltArt.

30.07.2016
Aktuality z B. Braun

Od června probíhá v Praze druhý ročník sochařského festivalu SCULPTURE LINE, díky němuž bezmála dvě desítky veřejných prostranství po celé Praze zdobí originální sochy a instalace. Unikátní pražská „sochařská linka“ až do 30. 9. 2016 nabízí místním obyvatelům i turistům jedinečnou příležitost poznat stará známá místa ve zcela novém kontextu a obdivovat umělecká díla.

01.09.2016
Aktuality z B. Braun

Patří k nejúspěšnějším malířům své generace. Symbolistní realistická malba s prvky exprese je jedinečnou ukázkou perfektně zvládnutého řemesla i bohatého vnitřního obsahu. Za každým výjevem se odehrává reálný příběh, většinou dosti dramatický, který autor přetavuje do podoby malby s nenapodobitelnou náladou a atmosférou.

12.10.2016
Aktuality z B. Braun