Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie: Článek

Domácí dialýza mu vrátila chuť do života

Ing. Lucie Kocourková

28. únor 2024

Domácí dialýza

První potíže začal dvaaosmdesátiletý Eduard Doubek pociťovat před několika lety. Pro diagnózu cukrovky a časté močení byl odeslán do nefrologické ambulance B. Braun Avitum v Nuslích, kde mu bylo diagnostikováno chronické onemocnění ledvin na podkladě diabetické nefropatie. Zjednodušeně řečeno za jeho ledvinové potíže mohla cukrovka.
 

„Bylo to dost nepříjemné období, jak fyzicky, tak také psychicky,“ vzpomíná pan Doubek. Do nefrologické ambulance docházel mnoho let, stav jeho ledvin se postupně zhoršoval natolik, že v roce 2023 musel zahájit pravidelnou dialyzační léčbu. „Docházet třikrát týdně na středisko, bylo dost namáhavé. Velmi brzo vstávat, hlídat spoje tramvají, být už v 6.30 převlečený a nachystaný na křesle. Nic moc,“ popisuje pan Doubek. Navíc ne úplně dobře toleroval mezidialyzační přírůstky váhy při intermitentní hemodialýze, kdy dochází nárazově k většímu odstranění tekutin.

„Začátky této domácí dialýzy byly složitější, ale teď už máme vše zajeté a jsme moc spokojení.“

Marcela Doubková, manželka pacienta Eduarda

Dialýza probíhá přes noc

Pacientovi a jeho manželce byla ještě v době před zahájením dialyzační léčby nabídnuta možnost břišní – peritoneální dialýzy, o kterou se po zkušenostech s hemodialýzou nakonec rozhodli.  Peritoneální dialýzu si pacienti provádějí sami doma v čase, kdy jim to vyhovuje a zároveň mohou být v pohodlí domácího prostředí. Princip metody spočívá v odstraňování odpadních látek a vody z krve přes peritoneum do dialyzačního roztoku napuštěného do dutiny břišní.

„Začátky této domácí dialýzy byly složitější, ale teď už máme vše zajeté a jsme moc spokojení. Manželovi pomáhám, dialyzuje se každý den, ale máme to nastavené tak, že se napojí na přístroj přes noc, spí a ta chytrá mašinka si vše řídí sama. Dávat musíme pozor hlavně na hygienu, protože přes katétr má stále břicho dá se říci otevřené. S personálem jsme v kontaktu denně, každý den hlásíme váhu, tlak a také jak se manžel cítí, a podle toho dostáváme pokyny,“ vysvětluje manželka Marcela Doubková.

„Musíme zohlednit nejen fyziologický stav pacienta, ale samozřejmě i kvalitu jeho života,“ 

MUDr. Kristýna Michaličková

Ozvat se můžeme kdykoli

Věk není překážkou pro provádění břišní metody, velkým profitem je pomoc rodiny a dostatečné domácí zázemí. „Při zvažování peritoneální dialýzy u starších pacientů musíme zohlednit nejen jejich fyziologický stav, ale i stav kognitivních funkcí, sociální stav, křehkost pacienta a samozřejmě jeho kvalitu života,“ vysvětluje primářka pražské dialýzy B. Braun Avitum v Nuslích MUDr. Kristýna Michalíčková

Na péči střediska Doubkovi oceňují především flexibilitu a ochotu. „Můj stav je nyní mnohem lepší než před pár lety. Musím moc poděkovat celému personálu. Péče sestřiček i lékařů je úžasná. Nikdy jsme neslyšeli, že voláme nevhod nebo že něco nejde. A to se ozýváme i v sobotu nebo v neděli,“ uzavírá Eduard Doubek.

 

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník