Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dnes startuje nové dialyzační středisko na Bulovce

15. Červen 2015

Dnes startuje nové dialyzační středisko na Bulovce

MUDr. Vladimír Vojanec, vedoucí lékař s pacientem Františkem Černým

Jako jediní v Česku mají pacienti nejnovějšího pražského střediska k dispozici unikátní úpravnu vody, která zásadním způsobem zvyšuje kvalitu dialýzy.

První pacienti dorazili na dialyzační středisko B. Braun Avitum na Bulovce dnes v 7.00 hodin ráno, další směna začíná o pět hodin později a následuje noční směna pro pacienty, kteří upřednostňují dialýzu ve večerních hodinách. „Naši pacienti tráví na středisku mnoho času, jedno ošetření trvá čtyři až pět hodin. Příjemné prostředí a individuální přístup jsou proto velmi důležitými faktory pro zlepšení jejich fyzického i psychického stavu. Nové prostory jsou vybaveny nejefektivnějšími zdravotnickými technologiemi a z hlediska komfortu jsme udělali všechno pro to, aby se tu pacientům líbilo,“ uvádí MUDr. Vladimír Vojanec, vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum na Bulovce.

Na první směnu přišlo 16 pacientů, kteří dříve byli zvyklí chodit do areálu nemocnice. „Tady na novém středisku jsem nejvíce nadšený z moderního vybavení. Například z té nové čističky vody, kterou máme k dispozici," říká František Černý, pacient docházející na dialýzu na Bulovce už osm let." To nejdůležitější ale je, že svému lékaři věřím  a že vše funguje, jak má. I po osmi letech, co jsem dialyzován, mi těch pět hodin rychle uteče. Popovídám si s personálem, přečtu si zprávy na internetu a  už odcházím domů. Navštívil jsem dialýzy v různých městech, i v zahraničí, a jsem opravdu rád, že je moje hlavní zázemí právě tady," dodává František Černý, který je i přes své onemocnění vášnivým cestovatelem.

Nové dialyzační středisko v budově B. Braun Dialog nahrazuje původní dialýzu B. Braun Avitum, která sídlila v prostorách Nemocnice Na Bulovce. O zhruba osmdesát dialyzovaných pacientů se stará stejný personál jako v původních prostorách. Do Pavilonu B. Braun Dialog se z Nemocnice Na Bulovce zároveň přestěhovaly i nefrologická ambulance pro pacienty s onemocněním ledvin, ambulance pro peritoneální (neboli domácí) dialýzu a ambulance pro transplantované pacienty. Středisko navíc nabízí i čtyři nadstandardní lůžka, která jsou umístěna v oddělených pokojích a poskytují pacientům maximální soukromí.

 

B. Braun Avitum nově vlastní výrobce unikátního systému na úpravu vody

B. Braun Avitum AG, mateřská firma české společnosti B. Braun Avitum, získává akvizicí předního světového výrobce systémů na úpravu vody pro dialyzované pacienty, společnost Lauer Membran Wassertechnik GmbH.  Díky této akvizici se do Česka a na Slovensko dostává unikátní systém na výrobu tzv. ultračisté vody Aquaboss®. Inovativní patentovaná technologie představuje jeden z nejlepších procesů úpravy vody pro dialyzované pacienty na světě. Ta zásadním způsobem zvyšuje kvalitu dialýzy. „První tuto úpravnu vody jsme umístili do našeho nového dialyzačního střediska v budově B. Braun Dialog na pražské Bulovce. Do budoucna hodláme systémem vybavit i další naše střediska v České republice a na Slovensku," popisuje další vývoj ředitel B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek.

 

Pacient spotřebuje při dialýze 20 tisíc litrů vody ročně. Její kvalita hraje klíčovou roli.

Nový systém Aquaboss® vytváří tzv. ultračistou vodu, pro kterou platí tisícinásobně přísnější limit než pro standardní vodu pro dialýzu. Má veškeré rozvody z nerezových trubek a automaticky provádí pravidelnou horkou desinfekci celého okruhu, včetně přívodů k dialyzačním monitorům. Zejména však umožňuje provedení parní sterilizace pomocí páry zahřáté na 140 stupňů Celsia. V současné době nabízí Aquaboss® z hlediska vědeckého poznání nejefektivnější možný postup odstraňování mikroorganizmů, podobným způsobem se sterilizují například operační nástroje. „Pacientovi na dialýze čistí krev a nahrazuje funkci ledvin právě speciálně upravená voda. Ročně se jedná až o 20 tisíc litrů vody na jednoho pacienta. Kvalita vody je pro dialyzační ošetření zásadní faktor, a proto jsme se rozhodli do nové technologie významně investovat,“ doplňuje šéf B. Braun Avitum Martin Kuncek.

 

Logické vyústění dlouhodobé spolupráce

Zástupci společnosti Lauer a koncernu B. Braun dlouhá léta budovali silné partnerství v rámci trhu s dialyzačními přístroji. Lauer sídlící v německém Wittlingenu aktuálně zaměstnává 75 pracovníků a v oboru úpravy vody má více jak 26letou praxi. Cílem B. Braun Avitum AG je prostřednictvím akvizice posílit svou budoucí pozici na trhu v segmentu dodavatelů dialyzačních systémů. Součástí koncernu B. Braun je společnost Lauer od 1.6.2015.

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Aesculap Akademie se po celém světě věnuje především postgraduálnímu vzdělávání zdravotníků. Těší nás, že v České republice rozšiřujeme své působení a otevíráme své kurzy i studentům lékařských fakult. V loňském roce jsme se začali věnovat také edukaci chronicky nemocných pacientů.

11.04.2022

V Česku se spouští pilotní verze jedinečného online kurzu „Demence a jak jí porozumět.“ Kurz navazuje na australskou platformu „Understanding dementia“ a řadí se mezi světovou špičku v oblasti online kurzů svého druhu. První kurz bude zahájen 25. října, registrace je otevřena již nyní na webu Aesculap Akademie. Kurz je součástí Národního akčního plánu pro Alzheimerovu nemoc jehož gestorem je Ministerstvo zdravotnictví ČR.

16.09.2021