Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dialýzu v Bánovcích nad Bebravou nově zdobí vzrostlé stromy

30. Duben 2013

Dialýzu v Bánovcích nad Bebravou nově zdobí vzrostlé stromy

Bezmála dva metry vysoké stromy druhu katalpa bignonioides zasadili dialyzovaní pacienti se svým ošetřujícím personálem.

 

O tom, že zeleň uklidňuje a působí příznivě na psychickou pohodu, vědí své i zdravotníci. Dialyzační středisko Bánovce nad Bebravou ode dneška zdobí čerstvě vysázené stromy. Celá akce proběhla za vydatné pomoci dialyzovaných pacientů, ošetřujícího zdravotnického personálu i zástupců vedení města.  

Sázení stromů je tradiční akce, kterou společnost B. Braun Avitum realizuje již druhým rokem. „ Každý rok vybereme několik dialyzačních středisek v Česku i na Slovensku a  v jejich blízkosti spolu s našimi pacienty vysázíme vzrostlé stromy,“ říká Martin Kuncek, ředitel a jednatel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  Pacienti dochází na dialýzu až třikrát týdně a jedna procedura trvá zhruba pět hodin. Je proto nutné starat se také o psychický stav pacientů a dělat vše pro to, aby se pohybovali v příjemném prostředí. Touto aktivitou zároveň navracíme přírodě alespoň část toho, co z ní v rámci dialyzační léčby, čerpáme,“ dodává Kuncek.

Sázení stromů v okolí dialyzačního střediska v Bánovcích nad BebravouOkolí bánovecké dialýzy tak nově zdobí tři bezmála dvoumetrové stromy, jejichž věk je odhadem 10 let. Právě u nich je totiž, oproti drobným sazenicím, téměř stoprocentní jistota, že přežijí a bude se jim dobře dařit.  „Sázení stromů nám zpestřili svým hudebním vystoupením dva naši  dialyzovaní pacienty, kteří se postarali o bezchybný doprovod a sklidili zasloužený potlesk. Věřím, že se sázení stromů všem zúčastněným líbilo a odnesli si z něj jen ty nejlepší pocity. Je skvělé, když se na jednom místě sejdou lidé, kteří se mohou vzájemně podpořit a navázat mezi sebou nové kontakty.

Pacienti vidí, že v tom nejsou sami a že se o svých problémech mohou poradit s lidmi, kteří se potýkají se stejnými zdravotními potížemi,“ pochvaluje si Jana Šišková, vedoucí lékařka dialyzačního střediska Bánovce nad Bebravou. 


Věříme, že to co nám příroda dává, je nutné oplácet

Partnerem slovenského sázení je společnost Polystar SK, která pro  dialyzační střediska B. Braun Avitum zajišťuje likvidaci nebezpečných odpadů.  A protože Polystar podporuje environmentální projekty, rozhodlo se jeho vedení myšlenku sázení stromů jak v Bánovci nad Bebravou, tak v blížící se  Bratislavě, podpořit. „Myslím, že přesně takové akce je třeba podporovat. Naše společnost je silně environmentálně orientovaná, při zneškodňování nebezpečných odpadů používáme pouze ten nejlepší dostupný způsob, podporovaný i Evropskou unií. Věříme, že to, co nám příroda dává, je nutné oplácet. Proto nás myšlenka sázení stromů nadchla a jsme rádi, že zeleň pacientům zpříjemní okolí dialýzy, na níž tráví každý týden tolik hodin,“ říká k projektu Martin Starzyk, jednatel společnosti Polystar SK. 

 

Společnost B. Braun Avitum se již v letech 2008-2010 zapojila do ekologického programu Stromy pro život, který byl realizovaný společností Office Depot pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Za nakoupený recyklovaný EKO-papír získala a zasadila 89 nových stromů.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Kvalitu života na dialýze zkoumala na třech dialyzačních střediscích pomocí dotazníku MUDr. Hana Novotná, primářka Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Nusle. U pacientů sledovala věk a celkovou dobu strávenou na dialýze. Dotazovala se jich, co je na dialýze a při dodržování speciálního režimu nejvíce obtěžuje. A také zda se chtějí podílet na rozhodování o tom, jak bude jejich život s dialýzou nadále probíhat, jestli by si přáli při výrazném zhoršení zdravotního stavu dialýzu ukončit a chtějí-li na toto téma s lékařem komunikovat. Pacienti docházejí na dialyzační středisko třikrát týdně na 4–5 hodin. Jedna z otázek tedy byla, zda by pacient preferoval omezení počtu dialýz za cenu eventuálního zkrácení života, například o půl roku.  

 

12.11.2018
Dialyzační technika

Dialyzační středisko Bulovka vzniklo v roce 1993 jako první nestátní hemodialyzační zařízení v Praze na Jižním Městě a od roku 1997 odborně rozšířilo na 12 let Nemocnici Na Bulovce.

09.11.2018
Dialyzační technika

Výsledky multicentrických studií poukázaly na fakt, že kvalita vody pro dialýzu představuje zásadní riziko vzhledem k prokázanému vztahu mezi kontaminací vody a morbiditou. Společnost Lauer, která je součástí skupiny B. Braun, vyvinula nový systém úpravy vody označovaný jako Aquabase.

10.10.2016
Dialyzační technika