Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dialýzu v Bánovcích nad Bebravou nově zdobí vzrostlé stromy

30. Duben 2013

Dialýzu v Bánovcích nad Bebravou nově zdobí vzrostlé stromy

Bezmála dva metry vysoké stromy druhu katalpa bignonioides zasadili dialyzovaní pacienti se svým ošetřujícím personálem.

 

O tom, že zeleň uklidňuje a působí příznivě na psychickou pohodu, vědí své i zdravotníci. Dialyzační středisko Bánovce nad Bebravou ode dneška zdobí čerstvě vysázené stromy. Celá akce proběhla za vydatné pomoci dialyzovaných pacientů, ošetřujícího zdravotnického personálu i zástupců vedení města.  

Sázení stromů je tradiční akce, kterou společnost B. Braun Avitum realizuje již druhým rokem. „ Každý rok vybereme několik dialyzačních středisek v Česku i na Slovensku a  v jejich blízkosti spolu s našimi pacienty vysázíme vzrostlé stromy,“ říká Martin Kuncek, ředitel a jednatel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  Pacienti dochází na dialýzu až třikrát týdně a jedna procedura trvá zhruba pět hodin. Je proto nutné starat se také o psychický stav pacientů a dělat vše pro to, aby se pohybovali v příjemném prostředí. Touto aktivitou zároveň navracíme přírodě alespoň část toho, co z ní v rámci dialyzační léčby, čerpáme,“ dodává Kuncek.

Sázení stromů v okolí dialyzačního střediska v Bánovcích nad BebravouOkolí bánovecké dialýzy tak nově zdobí tři bezmála dvoumetrové stromy, jejichž věk je odhadem 10 let. Právě u nich je totiž, oproti drobným sazenicím, téměř stoprocentní jistota, že přežijí a bude se jim dobře dařit.  „Sázení stromů nám zpestřili svým hudebním vystoupením dva naši  dialyzovaní pacienty, kteří se postarali o bezchybný doprovod a sklidili zasloužený potlesk. Věřím, že se sázení stromů všem zúčastněným líbilo a odnesli si z něj jen ty nejlepší pocity. Je skvělé, když se na jednom místě sejdou lidé, kteří se mohou vzájemně podpořit a navázat mezi sebou nové kontakty.

Pacienti vidí, že v tom nejsou sami a že se o svých problémech mohou poradit s lidmi, kteří se potýkají se stejnými zdravotními potížemi,“ pochvaluje si Jana Šišková, vedoucí lékařka dialyzačního střediska Bánovce nad Bebravou. 


Věříme, že to co nám příroda dává, je nutné oplácet

Partnerem slovenského sázení je společnost Polystar SK, která pro  dialyzační střediska B. Braun Avitum zajišťuje likvidaci nebezpečných odpadů.  A protože Polystar podporuje environmentální projekty, rozhodlo se jeho vedení myšlenku sázení stromů jak v Bánovci nad Bebravou, tak v blížící se  Bratislavě, podpořit. „Myslím, že přesně takové akce je třeba podporovat. Naše společnost je silně environmentálně orientovaná, při zneškodňování nebezpečných odpadů používáme pouze ten nejlepší dostupný způsob, podporovaný i Evropskou unií. Věříme, že to, co nám příroda dává, je nutné oplácet. Proto nás myšlenka sázení stromů nadchla a jsme rádi, že zeleň pacientům zpříjemní okolí dialýzy, na níž tráví každý týden tolik hodin,“ říká k projektu Martin Starzyk, jednatel společnosti Polystar SK. 

 

Společnost B. Braun Avitum se již v letech 2008-2010 zapojila do ekologického programu Stromy pro život, který byl realizovaný společností Office Depot pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Za nakoupený recyklovaný EKO-papír získala a zasadila 89 nových stromů.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Během rok trvající pandemie se nakazilo 40 pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni. 11 jich zemřelo. Za jediný způsob, jak pacienty ochránit, považují zdravotníci očkování. „Speciální noční dialýzy pro covid pozitivní pacienty jedeme se zhruba tří týdenní přestávkou už od začátku října. Pomáháme s dialýzou i v nemocnici. Nasazení je místy extrémní. Potřebujeme rychle očkovat dialyzované pacienty a zvládli bychom to sami. Jen potřebujeme vakcínu,“ říká primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Lada Malánová. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají, aby lidé, kteří prodělali Covid 19 s těžším průběhem, si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
B. Braun pro život

Herec Karel Zima, který daroval svému kamarádovi ledvinu, dostal jako rizikový pacient první očkovací dávku a vyzývá širokou veřejnost k očkování i ledvinové prevenci. „Chtěl bych vyzvat všechny, kteří s očkováním váhají, aby se naočkovat nechali. Je to dle mého jediná cesta, jak se z koronavirové sloty dostat,“ říká ambasador nadcházejícího Světového dne ledvin Karel Zima. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají všechny, kdo prodělali Covid 19 s těžším průběhem, aby si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
Nefrologie

Významní čeští nefrologové vyjadřují rozčarování nad tím, že lidé na dialýze nejsou v prioritní skupině očkovaných. „Na Ministerstvo zdravotnictví jsme již jako Česká nefrologická společnost několikrát neúspěšně apelovali. Jde o zbytečný hazard. Řádově se jedná pouze o jednotky tisíc pacientů. Navíc zdravotníci na dialýzách jsou zvyklí očkovat sami, takže v logistice problém nevidím,“ říká k očkovací strategii přednosta Kliniky nefrologie VFN v Praze prof. MUDr. Vladimír Tesař DrSc., MBA.

09.03.2021
Nefrologie