Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dialýzu v Bánovcích nad Bebravou nově zdobí vzrostlé stromy

30. Duben 2013

Dialýzu v Bánovcích nad Bebravou nově zdobí vzrostlé stromy

Bezmála dva metry vysoké stromy druhu katalpa bignonioides zasadili dialyzovaní pacienti se svým ošetřujícím personálem.

 

O tom, že zeleň uklidňuje a působí příznivě na psychickou pohodu, vědí své i zdravotníci. Dialyzační středisko Bánovce nad Bebravou ode dneška zdobí čerstvě vysázené stromy. Celá akce proběhla za vydatné pomoci dialyzovaných pacientů, ošetřujícího zdravotnického personálu i zástupců vedení města.  

Sázení stromů je tradiční akce, kterou společnost B. Braun Avitum realizuje již druhým rokem. „ Každý rok vybereme několik dialyzačních středisek v Česku i na Slovensku a  v jejich blízkosti spolu s našimi pacienty vysázíme vzrostlé stromy,“ říká Martin Kuncek, ředitel a jednatel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  Pacienti dochází na dialýzu až třikrát týdně a jedna procedura trvá zhruba pět hodin. Je proto nutné starat se také o psychický stav pacientů a dělat vše pro to, aby se pohybovali v příjemném prostředí. Touto aktivitou zároveň navracíme přírodě alespoň část toho, co z ní v rámci dialyzační léčby, čerpáme,“ dodává Kuncek.

Sázení stromů v okolí dialyzačního střediska v Bánovcích nad BebravouOkolí bánovecké dialýzy tak nově zdobí tři bezmála dvoumetrové stromy, jejichž věk je odhadem 10 let. Právě u nich je totiž, oproti drobným sazenicím, téměř stoprocentní jistota, že přežijí a bude se jim dobře dařit.  „Sázení stromů nám zpestřili svým hudebním vystoupením dva naši  dialyzovaní pacienty, kteří se postarali o bezchybný doprovod a sklidili zasloužený potlesk. Věřím, že se sázení stromů všem zúčastněným líbilo a odnesli si z něj jen ty nejlepší pocity. Je skvělé, když se na jednom místě sejdou lidé, kteří se mohou vzájemně podpořit a navázat mezi sebou nové kontakty.

Pacienti vidí, že v tom nejsou sami a že se o svých problémech mohou poradit s lidmi, kteří se potýkají se stejnými zdravotními potížemi,“ pochvaluje si Jana Šišková, vedoucí lékařka dialyzačního střediska Bánovce nad Bebravou. 


Věříme, že to co nám příroda dává, je nutné oplácet

Partnerem slovenského sázení je společnost Polystar SK, která pro  dialyzační střediska B. Braun Avitum zajišťuje likvidaci nebezpečných odpadů.  A protože Polystar podporuje environmentální projekty, rozhodlo se jeho vedení myšlenku sázení stromů jak v Bánovci nad Bebravou, tak v blížící se  Bratislavě, podpořit. „Myslím, že přesně takové akce je třeba podporovat. Naše společnost je silně environmentálně orientovaná, při zneškodňování nebezpečných odpadů používáme pouze ten nejlepší dostupný způsob, podporovaný i Evropskou unií. Věříme, že to, co nám příroda dává, je nutné oplácet. Proto nás myšlenka sázení stromů nadchla a jsme rádi, že zeleň pacientům zpříjemní okolí dialýzy, na níž tráví každý týden tolik hodin,“ říká k projektu Martin Starzyk, jednatel společnosti Polystar SK. 

 

Společnost B. Braun Avitum se již v letech 2008-2010 zapojila do ekologického programu Stromy pro život, který byl realizovaný společností Office Depot pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Za nakoupený recyklovaný EKO-papír získala a zasadila 89 nových stromů.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Slovenská komora sester a porodních asistentek už patnáct let každoročně uděluje prestižní ocenění vyjadřující oddanost práci a výborné znalosti naplňující podstatu ošetřovatelství. 

29.07.2022

Uplynulý „pandemický“ rok plný omezení byl výzvou pro všechny, ale obzvlášť pro rizikové skupiny lidí, jako jsou například právě pacienti s chronickým onemocněním ledvin. Přistupovat k životu aktivně a s optimismem se ne vždy daří, ale nesmíme se o to přestat snažit, i když se nám to pomyslné „světélko ve tmě“ zdá třeba chvíli neviditelné. Kde ale vzít ten pozitivní přístup, jak neupadnout do stereotypu? A kdy si přiznat, že potřebuji odbornou pomoc? I na takové otázky nám odpovídala klinická psycholožka PhDr. Marcela Znojová, která se dialyzovaným pacientům věnuje.
 

11.08.2021

Na hemodialyzačním středisku ve frýdecko-místecké nemocnici nově pomáhá plně automatizovaný systém míchání a distribuce kyselých koncentrátů. Nemocnice ho pořídila v rámci celkové rekonstrukce dialýzy, která byla po devíti měsících práce slavnostně otevřená v červnu. Personál i vedení nemocnice věří, že jim zařízení od společnosti B. Braun pomůže ušetřit nejenom čas. Nabízí totiž i úsporu z hlediska hospodaření.

29.07.2021