Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dialyzační středisko v Ostravě Vítkovicích oživí nové stromy

28. Květen 2012

Dialyzační středisko v Ostravě Vítkovicích oživí nové stromy

Pacienti a zaměstnanci dialyzačního střediska B. Braun Avitum zasadili v prostorách Vítkovické nemocnice vzrostlé břízy bělokoré a břízy převislé.

 

Sázením stromů se B. Braun Avitum snaží dlouhodobě zlepšovat okolí svých dialyzačních středisek a zapojovat své pacienty do mimoléčebných aktivit. Stromy pocházejí z lesní školky libereckého občanského sdružení Čmelák, který poskytuje sazenice pěstované výhradně přírodními postupy.

Každý rok vybere společnost B. Braun několik dialyzačních středisek, u kterých vysází vzrostlé stromy. Do této povznášející činnosti zapojují i pacienty, protože ti potřebují pozitivní náladu ze všech nejvíc. „Stromy sázíme za aktivní účasti pacientů a personálu našich dialyzačních středisek a nechybí ani další společenský program pro všechny zúčastněné. Snažíme se, aby naši nemocní zapomněli na svá trápení a spolu s ošetřujícím personálem prožili pěkné odpoledne. Určitě všem takovéto neformální setkání prospěje,“ uvedla Sylvie Schwarzová, vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun Avitum Ostrava - Vítkovice.  

„Rozšiřování zeleně je skvělé na každém místě, zvláště pak v našem průmyslem zdevastovaném regionu, je to potřeba trojnásob“. „Jsme rádi, že můžeme být nápomocni při zútulňování prostor, kudy přicházíme několikrát týdně na dialyzační ošetření.“ „Je to příjemné zpestření běžného života a jsme rádi, že poznáme "své sestřičky a lékaře" i v jiném prostředí a za jiných okolností než jsme zvyklí,“ pochvalovali si pacientky a pacienti dialyzačního střediska B. Braun Avitum, paní Ryboňová, paní Najdeková a pánové Paclík a Ileš.

S občanským sdružením Čmelák vysazuje B. Braun stromy vzrostlé minimálně 2 metry, jejichž věk je při takovéto výšce odhadován zhruba na deset let, takže mají výhodu téměř stoprocentního přežití. Nově vysazované stromy pocházejí z lesních bio-školek tohoto sdružení. „Vybíráme pouze takové druhy dřevin, které se v České republice přirozeně vyskytují. Výběr stromů konzultujeme s ekology ze sdružení Čmelák, kteří se obeznámí s lokalitou i pozemkem a podle toho doporučí počet a druh stromů. Finance získané z prodeje stromků pak využívá Čmelák k environmentální výchově v mateřských a středních školách,“ doplnila Sylvie Schwarzová.

Na letošní rok naplánoval B. Braun spolu s Čmelákem několik akcí, na kterých se budou vedle dialyzačních středisek sázet stromy. Společnost B. Braun Avitum se již v letech 2008-2010 zapojila do ekologického programu Stromy pro život, který byl realizovaný společností Office Depot pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Za nakoupený recyklovaný EKO-papír bezplatně získala a zasadila celkem 89 nových stromů.

 

Zobrazit místo Nové stromy u dialyzačního střediska na větší mapě

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Kvalitu života na dialýze zkoumala na třech dialyzačních střediscích pomocí dotazníku MUDr. Hana Novotná, primářka Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Nusle. U pacientů sledovala věk a celkovou dobu strávenou na dialýze. Dotazovala se jich, co je na dialýze a při dodržování speciálního režimu nejvíce obtěžuje. A také zda se chtějí podílet na rozhodování o tom, jak bude jejich život s dialýzou nadále probíhat, jestli by si přáli při výrazném zhoršení zdravotního stavu dialýzu ukončit a chtějí-li na toto téma s lékařem komunikovat. Pacienti docházejí na dialyzační středisko třikrát týdně na 4–5 hodin. Jedna z otázek tedy byla, zda by pacient preferoval omezení počtu dialýz za cenu eventuálního zkrácení života, například o půl roku.  

 

12.11.2018
Dialyzační technika

Dialyzační středisko Bulovka vzniklo v roce 1993 jako první nestátní hemodialyzační zařízení v Praze na Jižním Městě a od roku 1997 odborně rozšířilo na 12 let Nemocnici Na Bulovce.

09.11.2018
Dialyzační technika

Výsledky multicentrických studií poukázaly na fakt, že kvalita vody pro dialýzu představuje zásadní riziko vzhledem k prokázanému vztahu mezi kontaminací vody a morbiditou. Společnost Lauer, která je součástí skupiny B. Braun, vyvinula nový systém úpravy vody označovaný jako Aquabase.

10.10.2016
Dialyzační technika