Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dialyzační středisko v Ostravě Vítkovicích oživí nové stromy

28. Květen 2012

Dialyzační středisko v Ostravě Vítkovicích oživí nové stromy

Pacienti a zaměstnanci dialyzačního střediska B. Braun Avitum zasadili v prostorách Vítkovické nemocnice vzrostlé břízy bělokoré a břízy převislé.

 

Sázením stromů se B. Braun Avitum snaží dlouhodobě zlepšovat okolí svých dialyzačních středisek a zapojovat své pacienty do mimoléčebných aktivit. Stromy pocházejí z lesní školky libereckého občanského sdružení Čmelák, který poskytuje sazenice pěstované výhradně přírodními postupy.

Každý rok vybere společnost B. Braun několik dialyzačních středisek, u kterých vysází vzrostlé stromy. Do této povznášející činnosti zapojují i pacienty, protože ti potřebují pozitivní náladu ze všech nejvíc. „Stromy sázíme za aktivní účasti pacientů a personálu našich dialyzačních středisek a nechybí ani další společenský program pro všechny zúčastněné. Snažíme se, aby naši nemocní zapomněli na svá trápení a spolu s ošetřujícím personálem prožili pěkné odpoledne. Určitě všem takovéto neformální setkání prospěje,“ uvedla Sylvie Schwarzová, vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun Avitum Ostrava - Vítkovice.  

„Rozšiřování zeleně je skvělé na každém místě, zvláště pak v našem průmyslem zdevastovaném regionu, je to potřeba trojnásob“. „Jsme rádi, že můžeme být nápomocni při zútulňování prostor, kudy přicházíme několikrát týdně na dialyzační ošetření.“ „Je to příjemné zpestření běžného života a jsme rádi, že poznáme "své sestřičky a lékaře" i v jiném prostředí a za jiných okolností než jsme zvyklí,“ pochvalovali si pacientky a pacienti dialyzačního střediska B. Braun Avitum, paní Ryboňová, paní Najdeková a pánové Paclík a Ileš.

S občanským sdružením Čmelák vysazuje B. Braun stromy vzrostlé minimálně 2 metry, jejichž věk je při takovéto výšce odhadován zhruba na deset let, takže mají výhodu téměř stoprocentního přežití. Nově vysazované stromy pocházejí z lesních bio-školek tohoto sdružení. „Vybíráme pouze takové druhy dřevin, které se v České republice přirozeně vyskytují. Výběr stromů konzultujeme s ekology ze sdružení Čmelák, kteří se obeznámí s lokalitou i pozemkem a podle toho doporučí počet a druh stromů. Finance získané z prodeje stromků pak využívá Čmelák k environmentální výchově v mateřských a středních školách,“ doplnila Sylvie Schwarzová.

Na letošní rok naplánoval B. Braun spolu s Čmelákem několik akcí, na kterých se budou vedle dialyzačních středisek sázet stromy. Společnost B. Braun Avitum se již v letech 2008-2010 zapojila do ekologického programu Stromy pro život, který byl realizovaný společností Office Depot pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Za nakoupený recyklovaný EKO-papír bezplatně získala a zasadila celkem 89 nových stromů.

 

Zobrazit místo Nové stromy u dialyzačního střediska na větší mapě

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Během rok trvající pandemie se nakazilo 40 pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni. 11 jich zemřelo. Za jediný způsob, jak pacienty ochránit, považují zdravotníci očkování. „Speciální noční dialýzy pro covid pozitivní pacienty jedeme se zhruba tří týdenní přestávkou už od začátku října. Pomáháme s dialýzou i v nemocnici. Nasazení je místy extrémní. Potřebujeme rychle očkovat dialyzované pacienty a zvládli bychom to sami. Jen potřebujeme vakcínu,“ říká primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Lada Malánová. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají, aby lidé, kteří prodělali Covid 19 s těžším průběhem, si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
B. Braun pro život

Herec Karel Zima, který daroval svému kamarádovi ledvinu, dostal jako rizikový pacient první očkovací dávku a vyzývá širokou veřejnost k očkování i ledvinové prevenci. „Chtěl bych vyzvat všechny, kteří s očkováním váhají, aby se naočkovat nechali. Je to dle mého jediná cesta, jak se z koronavirové sloty dostat,“ říká ambasador nadcházejícího Světového dne ledvin Karel Zima. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají všechny, kdo prodělali Covid 19 s těžším průběhem, aby si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
Nefrologie

Významní čeští nefrologové vyjadřují rozčarování nad tím, že lidé na dialýze nejsou v prioritní skupině očkovaných. „Na Ministerstvo zdravotnictví jsme již jako Česká nefrologická společnost několikrát neúspěšně apelovali. Jde o zbytečný hazard. Řádově se jedná pouze o jednotky tisíc pacientů. Navíc zdravotníci na dialýzách jsou zvyklí očkovat sami, takže v logistice problém nevidím,“ říká k očkovací strategii přednosta Kliniky nefrologie VFN v Praze prof. MUDr. Vladimír Tesař DrSc., MBA.

09.03.2021
Nefrologie