Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie: Události

Dialyzační středisko v Českém Těšíně poprvé podpoří Světový den ledvin

Ing. Lucie Kocourková

12. Březen 2014

Dialyzační střediska Aktuality B. Braun Světový den ledvin

Nechcete patřit mezi smutné statistiky? Nepodceňujte prevenci a nechte si ledviny vyšetřit.

Víte o tom, že ledviny umí velmi nepříjemně potrápit? Ročně si selhání ledvin po celém světě vyžádá téměř 3 miliony lidských životů. Velká část dialyzovaných pacientů by navíc na dialýzu nikdy docházet nemusela, kdyby své počínající obtíže zachytili a řešili včas. Nechcete patřit mezi smutné statistiky? Nepodceňujte prevenci a nechte si ledviny vyšetřit. Letos nově i v Dialyzačním středisku v Českém Těšíně. Dále pak tradičně obyvatele Moravskoslezského kraje se zájmem o prevenci přivítají dialyzační střediska B. Braun Avitum Ostrava, Třinec, Bílovec a Bruntál.

Preventivní vyšetření bez objednání. To je Světový den ledvin.

Chcete se ujistit, že jsou vaše ledviny opravdu v pořádku? Využijte nabídku již devátého Světového dne ledvin a navštivte 13. března jakékoli z 25 dialyzačních středisek či nefrologických ambulancí B. Braun Avitum. Preventivní vyšetření je rychlé a bezbolestné. Provádí se na základě odběru malého množství krve z prstu a malého množství čerstvé moči a díky moderním technologiím se výsledek dozvíte prakticky okamžitě. Více informací a ukázkové video jsou na stránkách www.svetovydenledvin.cz .

Dialyzační středisko Český Těšín je v provozu právě čtvrt roku. V současné době léčí hemodialýzou
24 pacientů. Někteří z nich jsou současně hospitalizováni na některém z oddělení Nemocnice Český Těšín. „Zveme všechny zájemce na zítřejší preventivní vyšetření. Prevenci by neměli podceňovat hlavně lidé s chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, obezitou, srdečním selháním či závažným onemocněním jater. Více ohroženi jsou i kuřáci a  muži s onemocněním prostaty, “ říká MUDr. Roman Kantor, vedoucí lékař Dialyzačního střediska Český Těšín. „Díky prevenci dokážeme poznat přítomnost známek onemocnění ledvin a v případě potřeby doplnit podrobnější vyšetření, které odhalí i případné poškození funkce ledvin,“ dodává Roman Kantor.

 

hokejista Peter Hamerlík na preventivním vyšetření (Světový den ledvin)hokejista Peter Hamerlík na preventivním vyšetření (Světový den ledvin)

Jen v roce 2011 navštívilo v průběhu Světového dne ledvin dialyzační a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v ČR 1 684 lidí, z nichž 339 bylo odesláno na další vyšetření. V loňském roce se zájem zdvojnásobil. Na vyšetření se dostavilo 3 251 lidí a 620 z nich bylo zachyceno pro další vyšetření. Ačkoli se u některých jednalo pouze o banální problémy, které vyžadovaly jen krátké léčení, nemalé procento z nich mělo natolik závažné obtíže, že bylo nutné okamžité a důsledné zahájení léčby. V Moravskoslezském kraji loni přišlo do dialyzačních středisek Ostrava, Třinec, Bílovec a Bruntál celkem 667 lidí, nález mělo 113 z nich, o rok dříve to bylo 506 lidí, nález měl zhruba každý pátý.

Klíčem k úspěšné léčbě je úzká spolupráce nefrologa a geriatra

Dlouhodobé onemocnění s postupnou ztrátou funkce kromě dalších onemocnění mnohdy souvisí také s věkem pacientů. Společně se stárnutím organismu totiž klesá i činnost ledvin a snižování jejich funkce je tak přirozený stav. U starších lidí však přibývá i dalších onemocnění, které z dlouhodobého hlediska znamenají pro ledviny další komplikace. Lidé s chronickým selháváním navíc tvoří až devadesát procent všech dialyzovaných pacientů.

„Hlavním cílem z pohledu moderní geriatrie je zajištění zdravého stárnutí a udržení kvality života v pokročilém věku. Dlouhodobě probíhající onemocnění ledvin významně ovlivňuje stav organismu ve stáří včetně postižení nervového a pohybového systému. Včasný záchyt nemoci ledvin je proto stěžejní. U seniora s pokročilým onemocněním ledvin je naší snahou udržení kvality života a soběstačnosti. Správný  výběr léčby pro seniory, včetně dialyzační léčby, vyžaduje úzkou spolupráci nefrologa a geriatra," vysvětluje MUDr. Michal Folwarczný z Nemocnice Český Těšín.

Mnoho pacientů nemuselo na dialýze nikdy skončit, kdyby se o své ledviny zajímali dříve

Správná funkce ledvin je pro zdraví člověka nepostradatelná. Nejlepší prevencí jsou proto pravidelné preventivní prohlídky u svých praktických lékařů, které všechny případné začínající obtíže bezpečně odhalí. A jak ukazují také výsledky výzkumu společnosti B. Braun, který proběhl v průběhu loňského Světového dne ledvin, Češi na prevenci v porovnání se svými východními sousedy dají. V posledních pěti letech totiž preventivní kontrolu podstoupilo 88 % Čechů, zatímco na Slovenku vyšetření to bylo pouze 75 % dotázaných.

Ačkoli zodpovědný přístup ke klasické prevenci v České republice stále stoupá, na ledviny se bohužel často zapomíná. Přitom právě ony patří mezi nejdůležitější orgány v těle, jelikož čistí tělo od odpadních látek, regulují množství vody v organismu a zároveň také produkují důležité hormony, které ovlivňují metabolismus kostí a oběhovou soustavu.

„Problém je v tom, že lidé něčemu, co je nebolí, málokdy věnují pozornost. A tak je tomu právě u ledvin. Často se také stává, že i když se při běžné kontrole zachytí nějaké nesrovnalosti s ledvinami, lidé již na doporučené podrobnější nefrologické vyšetření nepřijdou. Své počínající problémy zkrátka neřeší, protože žádné potíže nepociťují. Zpátky k lékaři se vrací až tehdy, když jejich ledviny již skutečně onemocní a sníží se jejich funkce. Je mnoho pacientů, kteří by na dialýzu nikdy docházet nemuseli, kdyby se o své ledviny zajímali dříve a podstoupili léčbu,“ doplňuje MUDr. Roman Kantor.

 

hokejista Jakub Orsava na preventivním vyšetření (Světový den ledvin)Hokejista Jakub Orsava na preventivním vyšetření (Světový den ledvin)

 

Tělem pacienta proteče až 150 litrů vody

Pacienti s chronickým selháváním se potýkají s minimální či dokonce nulovou funkci ledvin, a jsou proto závislí na dialýze, která činnost ledvin nahradí. Během dialýzy se tělo pacienta dostává do kontaktu s obrovským množstvím vody. Na jedno ošetření se spotřebuje zhruba 120-150 litrů speciální tzv. ultračisté vody, která je díky speciální úpravně vody očištěna od všech nečistot,   chloru, iontů, minerálů a mikroorganismů, které se běžně v přírodní vodě vyskytují.

Za jeden rok dialýzy pacient spotřebuje téměř jednu plnou kamionovou cisternu ultračisté vody. Její absolutní kvalita, která je pravidelně kontrolována, je podmínkou pro vysokoobjemovou hemodiafiltraci. „Díky ultračisté vodě a vysokoobjemové hemodiafiltraci se snižuje systémová zánětlivá odpověď během dialýzy, zlepšuje se i odpověď na léky, které stimulují krvetvorbu. Pacienti se cítí zdravotně lépe,“ vysvětluje MUDr. Roman Kantor.

 

Dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v MSK najdete zde:

·         Dialyzační středisko Ostrava, Vítkovická nemocnice, Zalužanského 15, Ostrava - Vítkovice

·         Dialyzační středisko Třinec, Nemocnice Podlesí, Konská 453, Třinec

·         Dialyzační středisko Český Těšín, Ostravská 1690, Český Těšín

·         Dialyzační středisko Bruntál, Podhorská nemocnice, Nádražní 1983/27B, Bruntál

·         Dialyzační středisko Bílovec, Bílovecká nemocnice, 17. listopadu 538, Bílovec

 

Podrobnosti na www.svetovydenledvin.cz

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník