Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dialyzační přístroj OMNI poprvé součástí simulačního workshopu

9. Leden 2018

Dialyzační přístroj OMNI poprvé součástí simulačního workshopu

Dialyzační monitory OMNI se v České republice i na Slovensku používají od dubna letošního roku a jsou umístěné na řadě intenzivistických pracovišť.

I proto nový přístroj čtvrté generace poprvé dostal prostor na workshopu s názvem Kontinuální eliminační metody u pacientů v intenzivní péči. Ten proběhl na sklonku října v Pavilonu B. Braun Dialog v Praze na Bulovce. „Workshop je pro nás přirozeným krokem, kdy přicházíme s něčím novým a současně se snažíme o praktickou podporu ve formě tréninku za pomoci simulační medicíny i předáváním stěžejních informací,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.  

Na workshop dorazili jednak lékaři a sestřičky z pracovišť, kde se OMNI již používá, a pak i další zdravotníci, především z oddělení JIP a ARO. Program byl vskutku pestrý. Účastníci se v teoretické části seznámili s přístrojem a jeho nejdůležitějšími funkcionalitami, měli možnost si vyzkoušet práci s monitorem na vlastní kůži a také jim byla představena nová sdílená komunikační platforma. Celý kurz vyvrcholil simulovanou krizovou situací s pacientem, kterou na místě řešil tým dobrovolníků a která pak byla v plénu vyhodnocena.

 

 

Simulační medicína, přirozená metoda učení více smysly

Nejatraktivnější a zároveň nejakčnější částí workshopu byla simulovaná situace krizového stavu pacienta, kterou lektor demonstroval na jednom z nejmodernějších celotělových simulátorů. Praktickou část uvedl odborný garant kurzu prim. MUDr. Michael Stern, MBA, z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, stručným teoretickým vstupem do simulační medicíny. Zmínil řadu informací a užitečných tipů, například jak zacházet s vlastními limity, mezi jinými třeba s jednostrannou pozorností, jak efektivně v týmu kooperovat, delegovat úkoly a zlepšit komunikaci. „Chyby jsou v našem systému učení žádoucí, pak nám pacient nezemře,“ podotkl.

Na samotné simulaci se pak podílel tým dobrovolníků ze slovenské Galanty tvořený lékařem, dvěma sestřičkami a později i primářkou. Situace se odehrávala na oddělení, kam přivezli pacienta Karla, věk 65 let, dezorientovaného… Zásah nahrávaly tři kamery a zbývající účastníci kurzu ho sledovali v přímém přenosu na dvou obrazovkách v seminární místnosti. SimMan Karel věrně simuloval všechny aktuálně se zhoršující tělesné funkce, až po přímé ohrožení života. Týmu se nakonec podařilo pacienta zachránit a při návratu do školicí místnosti sklidil za odvahu potlesk kolegů. Simulační kurzy jsou obvykle určené jen malým kolektivům a sledování videa z akce a debriefing jsou důvěrnou komorní záležitostí, nikoliv službou plénu čtyřiceti účastníků.

„Na kurzy simulační medicíny máme od absolventů trvale velmi dobré ohlasy. Jde o nejpřirozenější metodu učení, téměř identickou s reálnou situací. Frekventanti vstřebávají nové dovednosti hned několika smysly najednou a simulací se posiluje kooperace v týmu i automatické reakce bez rizika ublížení pacientovi,“ říká manažer Aesculap Akademie a marketingu RNDr. Martin Kalina, Ph.D., MBA.

 

 

Nová komunikační platforma SLACK interaktivním doplňkem k OMNI

Workshop zároveň otevřel prostor pro interaktivní komunikační platformu nad rámec spontánních lidských setkání a sdílení zkušeností na pracovišti, ale prostřednictvím on-line pracovní skupiny OMNI – SLACK. Ta funguje podobně jako skupiny na Facebooku, tedy ve webovém prostředí a pomocí mobilní aplikace. Skupina funguje na základě pozvání ze strany zakladatele, tedy společnosti B. Braun, nebo akceptace žádosti o členství. V rámci skupiny běží několik kanálů, kde jsou k dispozici odpovědi na často kladené dotazy týkající se provozu OMNI, důležité kontakty nebo avíza, na co si dát pozor. Také je možné obrátit se na ostatním o radu a je zde také prostor, kam lze přispět vlastními tipy a triky z praxe. Nejde přitom o náhradu komunikace s aplikačním specialistou, který je zdravotníkům na jednotlivých pracovištích i nadále k dispozici pro obtížně řešitelné události, ale o spontánní vzájemné sdílení zkušeností z provozu.

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ve Fakultní nemocnici Brno na jaře začali využívat nový přístroj pro akutní očišťování krve OMNI z produkce společnosti B. Braun. 

30.11.2017
Nefrologie

Během března Aesculap Akademie (AAK), opět odstartovala simulace krizových stavů, a to nejen v intenzivní péči. S MUDr. Michaelem Sternem jsme absolvovali Krizové stavy v anestezii a s MUDr. Tomášem Bačkaiem Krizové stavy v intenzivní péči.

15.04.2019
Aesculap Akademie

Rozhovor s MUDr. Danielem Csomorem o vývoji simulační medicíny a životě i práci v zahraničí.

22.01.2018
Aesculap Akademie