Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Světový den ledvin 2011 - Bezplatná preventivní vyšetření po celé republice

8. Únor 2011

Světový den ledvin 2011 - Bezplatná preventivní vyšetření po celé republice

Společnost B. Braun Avitum se i tento rok připojuje k preventivním akcím v rámci Světového dne ledvin, který proběhne 10. března 2011.

U příležitosti Světového dne ledvin se 10. března 2011 již počtvrté otevře široké veřejnosti síť dialyzačních středisek B. Braun Avitum a lékaři se zdravotními sestrami v nich budou zájemcům poskytovat bezplatné preventivní prohlídky. Součástí prohlídky je změření krevního tlaku a stanovení
tzv. BMI, rozbor moči a zjištění hladiny cukru v krvi. V případě naměření rizikových hodnot budou pacienti následně objednáni na komplexní nefrologické vyšetření.

Léčba pacientů s pokročilým onemocněním ledvin je, kromě výrazného dopadu na kvalitu jejich života, také velmi nákladná. Pouze náklady na dialýzu bez dalších léků stojí na jednoho pacienta nejméně
600 000 Kč ročně a její úspěšnost významně závisí na včasném podchycení onemocnění. Preventivní vyšetření funkčnosti ledvin je v tomto ohledu enormně důležité. Příznaky chorob ledvin jsou totiž ve většině případů neznatelné, lidé žádné výraznější obtíže nepociťují nebo je podceňují. „Takovými průvodními jevy, kterým lidé nevěnují dostatečnou pozornost nebo je přisuzují něčemu jinému, jsou třeba únava, potíže s dýcháním, zažívací potíže, otoky nohou, vysoký obsah bílkovin nebo krev v moči. Příznačná může být také tupá bolest v oblasti ledvin,“ vyjmenovává symptomy Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.

Onemocněním ledvin trpí desetina populace, prohlídka může zachránit život

Smyslem Světového dne ledvin je upozornit na vážnost onemocnění ledvin a přimět veřejnost, aby se
o tuto problematiku více zajímala. „Až 40 % našich pacientů k nám přichází relativně pozdě. Včasná diagnostika je přitom pro léčbu onemocnění ledvin klíčová,“ pokračuje Kuncek. V mnoha případech lidé o tom, že jim ledviny plně nefungují nemají ani tušení. „Zrádnost těchto onemocnění spočívá v tom, že příznaky jsou poměrně nenápadné  a většina pacientů nepociťuje vážnější problémy. Ruku v ruce
s onemocněním ledvin jdou i přidružená kardiovaskulární onemocnění, která bývají  nejčastější příčinou náhlého úmrtí. Z tohoto důvodu tak  může preventivní prohlídka skutečně zachránit život nemocného,“ dodává Kuncek.

Kdo je v nebezpečí?

Snížení funkčnosti ledvin může postihnout každého, avšak u vybraných skupin lidí je riziko onemocnění výrazně zvýšené. Na pozoru by se měli mít především lidé trpící vysokým krevním tlakem -
tzv. hypertenzí, zejména je-li v kombinaci s obezitou a cukrovkou. Dalšími rizikovými faktory jsou kouření, věk nad 50 let a výskyt chronických onemocnění ledvin v rodině.

V loňském roce se během Světového dne ledvin nechalo v 21 pobočkách B. Braun Avitum v České republice a na Slovensku vyšetřit téměř tisíc pacientů, z nichž bylo 25% posláno na další ambulantní vyšetření. Podrobné informace o průběhu letošního Dne otevřených dveří s adresami všech zdravotnických pracovišť B. Braun Avitum zájemci naleznou na stránkách www.bbraun-avitum.cz . Nedávno byly rovněž spuštěny v nové podobě komunitní stránky www.ledviny.cz , kde se veřejnost dozví všechno co potřebuje vědět o problematice ledvin, příčinách onemocnění, průvodních komplikacích
a způsobech léčby.

Pro rodinné příslušníky a přátele dialyzovaných pacientů nabízíme možnost přijít si prohlédnout dialyzační středisko a pohovořit s lékaři a sestrami o možnostech léčby a další podpory jejich dialyzovaných blízkých. Podrobné informace o termínech dnů otevřených dveří na jednotlivých pracovištích získáte na svém dialyzačním středisku.

Pro širokou veřejnost pak nabízíme možnost bezplatného preventivního vyšetření ve všech našich nefrologických ambulancích v České a Slovenské republice. Při tomto vyšetření vám bude stanovena hladina krevního cukru, vyšetřena moč a zkontrolován krevní tlak. V případě nutnosti vám bude doporučena následná lékařská péče. Zvolte si dle vlastního uvážení pracoviště, které bude nejlépe dostupné z místa vašeho bydliště.

Šetřete své ledviny a ochraňte si tak srdce!


Online rozhovory na téma prevence onemocnění ledvin můžete zhlednou
zde .

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Nově připravované Dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice se představilo široké veřejnosti v rámci Světového dne ledvin. Zbrusu nová budova dialyzačního střediska se staví v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy Libušina, T. S. BOHEMIA a Řetenice, Petra. „Je to skvělá zpráva pro dialyzované pacienty. Středisko stavíme podle posledních medicínských trendů a určitě ho otevřeme ještě letos. Do projektu včetně jeho vybavení investujeme celkem zhruba 100 milionů korun,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

13.03.2019

Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují Světový den ledvin (Word Kidney Day), který tradičně vychází na druhý čtvrtek v měsíci březnu – letos na 14. 3. 2019. Slogan letošního Světového dne ledvin 2019 „Zdraví ledvin pro všechny a na celém světě“ získal pro české dialyzované pacienty konkrétní rozměr. Od letošního prvního ledna mají totiž dialyzační střediska možnost získat při splnění všech podmínek finanční odměnu. 

13.03.2019

Druhý štvrtok v mesiaci marec otvoria desiatky dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií po celom Slovensku svoje dvere širokej verejnosti pri príležitosti Svetového dňa obličiek, kedy si pacienti môžu nechať úplne zadarmo preventívne vyšetriť svoje obličky. „Približne každý siedmy z tisícov Slovákov, ktorí na prevenciu prichádzajú, musí kvôli podozreniu na chronické ochorenie obličiek podstúpiť ďalšie podrobnejšie vyšetrenie. Obličky sú pre človeka rovnako dôležité ako mozog alebo srdce a venovať im raz za rok 15 minút času sa určite oplatí,“ hovorí k prevencii hlavná nefrologička siete dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií, MUDr. Monika Alaxinová, CSc.

08.03.2019
Aktuality z B. Braun