Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ortopedie:

AS coating - řešení pro pacienty s alergií na kov

Mgr. Tomáš Stibor

9. únor 2012

Kloubní implantáty

Deset až patnáct procent všech pacientů trpí více či méně silnou alergií na těžké kovy, především na nikl, chrom a kobalt. To je zejména problém při totálních náhradách kolenního kloubu. Nikl, chrom a kobalt jsou totiž obsaženy ve valné většině kolenních implantátů.

Nerespektování netolerance kovů může u pacientů vyvolávat alergické reakce všeho druhu. Klasické implantáty s obsahem alergenních kovů tak pak nemohou dobře a dlouhodobě fungovat. Pacientům způsobují značný diskomfort a lékařům problémy.

Všichni světoví výrobci totálních kloubních náhrad tento problém již dlouhodobě řeší a snaží se používat jiné materiály (např. titan nebo keramiku), které neobsahují zmíněné kovové prvky. Bohužel tyto materiály mají své limity a jejich použití u kolenních náhrad není úplně bez rizika. Další možností je zabránit iontům těžkých kovů v kontaktu s pacientem, což se děje prostřednictvím takzvaného potahování (tj. coating).

Koncern B. Braun se řadí v tomto oboru mezi světovou špičku. Systém potahování, který používá, je v mnoha směrech jedinečný a přináší bezpečí a jistotu pro pacienta i operatéra.

upevnění komponentů kolenního implantátu

Sedm vrstev nástřiku

Označení AS (allergy solution) zastřešuje filozofii, jíž koncern B. Braun přistupuje k pacientům s alergií na kovy. Technologie AS-coating představuje vysoce sofistikovaný systém potahování klasických endoprotéz nástřiky, které mají především za úkol zabránit průchodu iontů těžkých kovů do organismu pacienta.

Proces potahování probíhá za relativně nízkých teplot (200-500 °C) ve vakuu. Výsledkem je plazmatický nástřik s vysokou mírou adheze k povrchu implantátu. Těchto vrstev se na původní implantát nanese celkem sedm. První tvoří čistý chrom, který zajišťuje optimální spojení mezi potahovaným materiálem a plazmatickým nástřikem. Ten tvoří dalších pět vrstev nitridu chromu (CrN) se stoupající tvrdostí každého dalšího nástřiku. Poslední vrstvou je nitrid zirkonia (ZrN). Tento materiál je nesmírně tvrdý a odolný vůči otěru, navíc vykazuje vysokou biokompatibilitu.

Nitrid zirkonia tvoří na povrchu implantátu lesklý keramický potah charakteristický zlatou barvou. Je dokonalým izolátorem mezi pacientem a ionty těžkých kovů obsaženými ve slitině implantátu.

AS-coating představuje pouze povrchovou úpravu implantátu, jeho rozměry či mechanické vlastnosti zůstávají nezměněny stejně jako operační technika.

Tato technologie umožňuje bezpečné totální kloubní náhrady i u velmi metalsenzitivních pacientů.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník