Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Certifikovaný kurz s urologickou tématikou

16. Duben 2019

Certifikovaný kurz s urologickou tématikou

Certifikovaných kurzů zaměřených na močovou derivaci je v České republice hned několik. Ten, který otevřela v letošním roce Aesculap Akademie, je přeci jen v mnohém výjimečný. Absolvovat ho můžete v Olomouci a v Praze. Vysoká odborná úroveň je na prvním místě. Lektorský sbor tvoří špičkoví odborníci z oboru urologie. Teorie je obsáhlá, ale koho by bavilo jen tři dny sedět a poslouchat přednášky?  Aesculap Akademie si zakládá na pestrosti praktické části svých kurzů. Ze zpětné vazby vyplývá, že praxe naše kurzisty baví nejvíc a hodnotí ji jako nejpřínosnější.

K jakým činnostem získá sestra zvláštní odbornou způsobilost?

Cílem kurzu bylo sestry naučit katetrizovat močový měchýř muže, techniky čisté intermitentní katetrizace u mužů i u žen, péči o permanentní derivační vstupy močových cest, jako jsou urostomie, nefrostomie či správné péči o permanentní močové katétry formou proplachů. Významný prostor má i edukace. V této části s námi začala spolupracovat úspěšná paralympionička paní Eva Kacanů, která je zároveň bývalou zdravotní sestrou.. „Její erudice v problematice je velkým pozitivem, protože ví, jak náročné je povolání zdravotníka. Zároveň dokáže sestrám předat důležité tipy a triky z pohledu pacienta, které se nikde vyčíst nedají,“ shrnuje účast Evy Kacanů na kurzu odborná garantka Aesculap Akademie Petra Bártová. 

 

Role plays

Velký ohlas sklidily i takzvané „role plays“. Jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Zábavnou formou se tak účastníci kurzu učili, jak například staršímu pacientovi vysvětlit, kde získá své pomůcky, jak správně vést pacientku při první autokatetrizaci, co poradit pacientovi s permanentním močovým katétrem, který trpí opakovanými infekcemi močových cest, a mnoho dalšího. „Sestřičky z různých oddělení nemocnice, z domovů pro seniory, z domácí péče, z urologické ambulance – tak pestré bylo oborové zaměření zdravotních sester na prvním běhu kurzu. Potvrzuje to jediné – kvalifikovanost sester je žádoucí napříč obory,“ dodává Petra Bártová. Pacient nemusí čekat na lékaře, nemusí být převážen na specializované pracoviště. Přibývá mužů, pro které je vhodná metoda čisté intermitentní katetrizace a kteří jsou schopni autokatetrizace. Budoucnost sester se zvláštní odbornou způsobilostí, které budou odbornicemi v oboru urologie, je neoddiskutovatelná. Takto proškolené sestry budou doslova klenotem pro každé pracoviště. 

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Neurourologie je specializovanou součástí urologie a zabývá se poruchami močení v důsledku přerušení nervových drah a center. Porušení nervového zásobení je přitom způsobeno různými příčinami, nejčastěji úrazem (mozku, míchy, pánevních nervových pletení a periferních nervů), nervovými chorobami či v důsledku metabolických onemocnění (cukrovka). Projevy těchto poruch souhrnně označujeme jako neurogenní dysfunkce močových cest.

08.06.2021
Ambulantní péče

Príbeh mladej ambasádorky projektu B. Braun pre život Moniky Velackovej je farebný a inšpiratívny od samého počiatku, napriek tomu, že je odmalička pripútaná na invalidný vozík. Je osobnosťou s takou dávkou chuti do života a pozitívnej energie, že hravo schová do vrecka ľudí bez hendikepu. Monika sa narodila s rázštepom chrbtice a porušenou miechou, nikdy nechodila, vyrástla na vozíku. Aj napriek svojmu hendikepu bola od detstva činorodá a akčná. Jej rodičia spomínajú na to, ako na ňu museli neustále dávať pozor, pretože aj keď nemohla chodiť, neustále sa niekam presúvala.

30.08.2020

Problém nechtěného úniku moči postihuje řadu žen napříč různými věkovými kategoriemi. Nejedná se jen o nepříjemný zdravotní problém, ale také o společenský handicap, který ženám způsobuje špatné pocity při volnočasových aktivitách a ve společnosti. Při mechanické neboli stresové inkontinenci jde v podstatě o nadměrný nitrobřišní tlak, který způsobí, že při některých aktivitách, jako je například sport nebo i zakašlání, dojde k samovolnému úniku moči. Existuje také řada faktorů, které vznik inkontinence ovlivňují, jako je například věk, nadváha nebo opakované nemoci v oblasti pánve. A i narození miminka může být příčinou inkontinence. Častou příčinou je rovněž zvedání a nošení těžkých břemen. Domnívat se, že nechtěný únik moči se týká jen seniorské věkové kategorie žen, je další z řady omylů. Nejčastější návštěvnice kurzů na posílení pánevního dna jsou ženy v rozmezí mezi 32. a 55. rokem, což potvrzuje také Míša Pospíšilová, lektorka, která vede kurzy a workshopy ve Škole pánevního dna.
 

30.08.2020