Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Biele srdce zamířilo na dialýzu ve Zlatých Moravcích

29. Červenec 2022

Biele srdce zamířilo na dialýzu ve Zlatých Moravcích

Slovenská komora sester a porodních asistentek už patnáct let každoročně uděluje prestižní ocenění vyjadřující oddanost práci, výborné znalosti a nasazení naplňující podstatu ošetřovatelství. Letos bylo oceněno 28 sester a porodních asistentek včetně vedoucí sestry dialyzačního střediska B. Braun Avitum ve Zlatých Moravcích Mgr. Jaroslavy Sucháňové. “Ocenění si moc vážím, jednoznačně patří celému mému kolektivu. To, kým jsem, je do jisté míry také jejich zásluha. Poděkování od kolegů je ten motor, který nás sestry ohromně motivuje do další práce,” říká Jaroslava Sucháňová. 

Pandemie potvrdila extrémní důležitost sester

Letos v květnu u příležitosti Mezinárodního dne sester, uspořádala Regionální komora sester a porodních asistentek ve spolupráci s nemocnicí AGEL Zlaté Moravce celodenní akci, jejímž programem byly přednášky a meetingy včetně předávání ocenění Biele srdce v kategoriích Sestra z praxe a Sestra-manažerka. Akce připomíná den narození zakladatelky moderního ošetřovatelství Florence Nightingaleové. Sestry převzaly ocenění z rukou zástupců Regionální komory sester a porodních asistentek, nemocnice a primátora města Zlaté Moravce. Ocenění je udělováno na dvou úrovních - celorepublikové a regionální. „Gratuluji paní Jaroslavě Sucháňové k ocenění její práce, které si velmi vážím. Poděkování si samozřejmě zaslouží celý kolektiv sester ze střediska Zlaté Moravce, ale vlastně všechny naše kolegyně, které denně zajišťují kvalitní péči pro naše pacienty,“ říká Ing. Petr Macoun, Ph.D., jednatel B. Braun Avitum CZ/SK. 

Deset let na dialýze

Profesní cesta Jaroslavy Sucháňové začala na Střední zdravotnické škole sv. Vincenta de Paul v Topoľčanech. Po ukončení střední školy pokračovala ve vysokoškolském studiu na Univerzitě Konstantina Filozofa V Nitře oboru ošetřovatelství a své vzdělání prohloubila na specializovaném studiu na Slovenské zdravotnické univerzitě, na Fakultě ošetřovatelství a zdravotnických odborných studií v Bratislavě v oboru Ošetřovatelská péče o dialyzované pacienty. Po studiích pracovala jako sestra v zařízení pro tělesně a duševně postiženou mládež v Topoľčanech, následně na dialýze v Topoľčanech a od roku 2012 působí na dialyzačním středisku ve Zlatých Moravcích jako vrchní sestra. „O práci na dialýze jsem snila už na střední škole. Právě ta netradičnost a specifika dialyzačního pracoviště pro mě byly výzvou naučit se a dělat něco výjimečného. A dodnes to vnímám na chlup stejně. Měla jsem skutečné štěstí na lidi. Všem jsem vděčná za zkušenosti, spolupráci a životní lekce. Můj kolektiv je naprosto výjimečný. Investice do lidských zdrojů stojí za to, protože se správnými lidmi dokážeme nemožné,“ říká Jaroslava Sucháňová.

Brož ve tvaru srdce

Součástí poděkování je pro všechny oceněné sestry i šperk, brož zhotovená ze stříbrného drátu ve tvaru srdce vytvořená technikou šité krajky. Podle kolegů bude jednoznačně ve správných rukách. Významně přispívá k vysoké odbornosti a úrovni ošetřovatelské péče o dialyzované pacienty, aktivně se věnuje nejen práci sestry na dialyzačním oddělení, ale zastupuje svou dialýzu na nejrůznějších odborných akcích. Kromě toho všeho je i ambulantní sestrou v nefrologické ambulanci. “Za všechny kolegy dialyzačního střediska paní Jaroslavě Sucháňové srdečně blahopřejeme k prestižnímu ocenění Biele srdce a zároveň chceme poděkovat za její obětavost a profesionalitu ve vztahu k pacientům i kolegům, velmi si naší paní vrchní vážíme” zní z řad týmu kolegů z dialyzačního střediska B. Braun ve Zlatých Moravcích. Mimo samotné práce má ocenění celou řadu kritérií. Sestra musí mít například minimálně 10 let praxe ve zdravotnictví nebo musí publikovat minimálně 10 odborných textů. Podle dat Institutu zdravotní politiky na celém Slovensku pracuje okolo 30 tisíc zdravotních sester a necelé dva tisíce porodních asistentek. Ve stávající podobě funguje Slovenská komora sester a porodních asistentek od roku 2002.

 

  

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Průměrně: 5 (2 hlasů)

Čtěte také

Pandemická situace je složitá a občas se nám zdá „světélko ve tmě“ neviditelné. Kde ale vzít pozitivní přístup? Odpovídá klinická psycholožka PhDr. Marcela Znojová.

11.08.2021

Na hemodialyzačním středisku ve frýdecko-místecké nemocnici nově pomáhá plně automatizovaný systém míchání a distribuce kyselých koncentrátů. Nemocnice ho pořídila v rámci celkové rekonstrukce dialýzy, která byla po devíti měsících práce slavnostně otevřená v červnu. Personál i vedení nemocnice věří, že jim zařízení od společnosti B. Braun pomůže ušetřit nejenom čas. Nabízí totiž i úsporu z hlediska hospodaření.

29.07.2021

Během rok trvající pandemie se nakazilo 40 pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni. 11 jich zemřelo. Za jediný způsob, jak pacienty ochránit, považují zdravotníci očkování. „Speciální noční dialýzy pro covid pozitivní pacienty jedeme se zhruba tří týdenní přestávkou už od začátku října. Pomáháme s dialýzou i v nemocnici. Nasazení je místy extrémní. Potřebujeme rychle očkovat dialyzované pacienty a zvládli bychom to sami. Jen potřebujeme vakcínu,“ říká primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Lada Malánová. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají, aby lidé, kteří prodělali Covid 19 s těžším průběhem, si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
B. Braun pro život