Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Bezpečnější příprava a podávání cytostatik

3. Září 2009

Bezpečnější příprava a podávání cytostatik

Stěžejním problémem cytotoxických přípravků
je vysoké riziko kontaminace. To se dotýká
všech pracovníků, kteří s cytostatiky přijdou do styku během přípravy v lékárnách, při transportu na jednotlivá oddělení, podávání pacientům a následné likvidaci.

V současné době si ještě mnoho pracovníků ve zdravotnictví plně neuvědomuje riziko cytotoxické expozice během rutinní denní praxe. Pro přípravu a podávání těchto látek se bohužel stále používají zdravotnické prostředky, u nichž může dojít k netěsnostem a úniku toxického léčiva během jeho přípravy, podávání či následné likvidaci. Rizika spojená s manipulací s cytotoxickými látkami jsou dobře známá, ale stále ještě velmi podceňovaná.

Mnoho vědeckých studií udává signifikantní zvýšení výskytu rakoviny u zdravotnických pracovníků, kteří s těmito látkami pracují. U zdravotních sester pracujících s cytostatiky bylo prokázáno vyšší procento potratů. Cytostatika jsou však nepostradatelná při individuální léčbě pacientů s rakovinou. Pro zdravotnické pracovníky však znamenají kancerogenní substance, které představují vysoké zdravotní riziko. Z tohoto důvodu je nutné podporovat bezpečnější podávání cytostatik v klinickém procesu a eliminovat riziko kontaminace zdravotníků těmito látkami.

Koncern B. Braun vyrábí širokou škálu zdravotnických prostředků pro podávání infuzní terapie, jako např. infuzní sety s bezpečnostními prvky a bezjehlovými vstupy, „Protective Admicture Tools“ pro bezpečnou přípravu a míchání cytotoxických léčiv. V současné době uvádí společnost B. Braun Medical na český a slovenský trh prostředky zdravotnické techniky pod názvem Cyto-Set, které fungují jako uzavřený systém a výrazně zvyšují bezpečnost při práci s cytostatiky, od jejich přípravy až po likvidaci prázdných obalů.

Systém se skládá ze tří komponentů:

  1. Cyto-Set Mix -  pro bezpečnou přípravu léčiva v lékárnách, s bezjehlovým konektorem Safesite, který zabraňuje úniku tekutiny během přípravy a bodnému poranění, a bezpečnostním prvkem PrimeStop pro zabránění vykapávání tekutiny. 
  2. Cyto-Set Line s PrimeStop - pro spojení připraveného roztoku s infuzní soupravou.
  3. Cyto-Set - aplikační souprava pro bezpečné podání cytostatik na oddělení. Aplikační soupravy Cyto-Set jsou dostupné v mnoha variantách - na spádové podávání infuze a pro podání infuze pomocí pumpy Infusomat® Space. Samozřejmostí jsou PVC free materiály a dostupné jsou rovněž stíněné soupravy určené pro podávání fotosenzitivních léčivých přípravků. Soupravy Cyto-Set činí svými komponenty celý pracovní proces s cytostatiky jednoduchým a vysoce bezpečným.

Cyto-Set Mix   Cyto-Set Line s PrimeStop   Cyto-Set

1) Cyto-Set Mix                                     2) Cyto-Set Line s PrimeStop                3) Cyto-Set

Petr Misař
Produktový specialista divize Hospital Care, společnost B. Braun Medical s.r.o.
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Cieľom projektu bolo zvýšenie bezpečnosti zdravotníckeho personálu pri príprave a podávaní cytostatickej liečby a zároveň zvýšenie bezpečnosti pacientov a zníženie výskytu nežiaducich účinkov. 

14.10.2021
Události

Společnost B. Braun představuje uzavřený samčí konektor PureSite, který lépe chrání zdravotníky před chemickou a mikrobiologickou kontaminací během celého procesu manipulace s lékem – od jeho přípravy až po podání.

02.08.2021

Zdravotníci čelí v období pandemie koronaviru extrémnímu tlaku a práci v náročných podmínkách. Skupina B. Braun v rámci svého projektu B. Braun pro život podporuje řadu aktivit, které jsou určeny právě pro nejvytíženější pracoviště v České republice i na Slovensku.  

23.12.2020