Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ortopedie: Článek

Aesculap® Structan® - systém augmentací určený k revizním operacím retabula

Mgr. Tomáš Stibor

2. červenec 2014

Kloubní implantáty

V současné době představují revizní operace téměř osm procent z celkového počtu implantací náhrad kyčelního kloubu.

Podíl revizí stoupá a s ním i počet vícenásobných reoperací. Stále více primárních operací se provádí u mladších pacientů, přičemž očekávaná délka lidského života se prodlužuje, což způsobuje, že vzrůstající počet pacientů potřebuje během svého života druhou, třetí či čtvrtou endoprotézu. Nárůst revizních operací je tedy zcela logický a na základě již zmíněných demografických trendů očekávaný.

Systém Structan® augmentací je technologie určená k řešení složitých revizních operací kyčelního kloubu, přinášející komfort pro operatéra i pacienta. Je vyroben ze strukturované slitiny titanu (Ti-6Al-14V), která svou skladbou velice připomíná stavbu lidské kosti. Povrch augmentu je strukturovaný tak, že po pouhém přiložení dobře drží v připraveném acetabulu. Použitý materiál má skvělé osteointegrativní vlastnosti a po implantaci augmentu a jeho fixaci šrouby stimuluje rychlý vrůst do kosti a do struktury titanové augmentace.

Vlastnosti a výhody

 • řeší revize acetabula za použití klasických sférických jamek
 • použitý materiál zajišťuje vysoký stupeň osteointegrace, dlouhou životnost a lidské tělo ho dobře přijímá
 • vhodný i pro složité případy revizních operací
 • jednoduché instrumentárium
 • velká škála velikostí augmentací Structan®
 • zachovává původní centrum rotace kyčelního kloubu
 • umožňuje dobrý rozsah pohybu

Indikace

Systém je vhodný pro revize veškerých oválných defektů acetabula.

Technické údaje

 • augmentace Structan® jsou dostupné v šesti velikostech 48, 52, 56, 60, 64 a 68 mm, každá velikost o síle 12, 16, 20, 25 a 30 mm; celkem nabízíme tedy třicet různých velikostí implantátu
 • augmentace o síle 12 mm mají k dispozici dva otvory pro fixaci šrouby, všechny ostatní velikosti mají otvory tři
 • kotevní 6,5mm šrouby jsou vyrobeny ze slitiny titanu (ISOTAN) a dostupné v délkách 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44, 48, 52, 56, 60, 64 a 68 mm. Mohou být zavedeny pod úhlem +/-6,5°

Zajímavosti

Augmentace Structan® jsou vyrobeny ze slitiny titanu (Ti 6Al 14V). Její struktura je díky speciální technologii výroby upravena tak, že tvoří celistvou porézní titanovou mřížku s velikostí pórů 1,5 až 2,5 mm. Struktura augmentace má co nejvíce připomínat skladbu spongiózní kosti, a tím maximálně usnadnit sekundární fixaci implantátu.

Operační technika

Structan® augmentace vyplňují u revizí acetabula nejčastěji kraniální defekty, je však možné je s výhodou použít i u defektů kaudálních. Oválné acetabulum je opracováno sférickými frézami. Operatér zvolí optimální průměr a sílu Structan® augmentace tak, aby zbylá část acetabula měla co nejvíce sférický tvar. Structan® augmentace je poté fixována 2/3 šrouby a do volného acetabula se pak implantuje klasická necementovaná/cementovaná jamka.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

 • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
 • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
 • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník