Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Události

Aeos, revoluce v neurochirurgii. V Česku začali operovat za pomoci 3D mikroskopu

Ing. Lucie Kocourková

30. duben 2020

Unikátní operace za pomoci 3D mikroskopu již není sci-fi. Čeští neurochirurgové za sebou mají první operace pomocí mikroskopu Aeos značky Aesculap. Sedm let probíhal v Kalifornii vývoj tohoto jedinečného přístroje. Jako první na světě si digitální mikroskop pro svá pracoviště pořídila Fakultní nemocnice Ostrava.

„V neurochirurgii to považuji za malou revoluci, která přinese celou řadu novinek. U nás na klinice máme za sebou zhruba 20 operací a zkušenosti jsou výborné,“ říká přednosta Neurochirurgické kliniky FN Ostrava doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D. Mikroskop budou ve FN Ostrava sdílet pracoviště Neurochirurgické kliniky, Kliniky otorinolaryngologie, chirurgie hlavy a krku a Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky.

Systém digitální kamery nahradil okuláry a skleněné čočky

Hlavním rozdílem oproti klasickým současným mikroskopům je změna technologií snímání. Skleněné čočky jsou nahrazeny systémem digitálních kamer, který používá 3D mikroskop. Jak to funguje v praxi? Software převede data z kamer do trojrozměrného obrazu. Operovat se proto musí v polarizačních 3D brýlích. Operatér pak místo pohledu do okulárů sleduje pohodlně se „vztyčenou“ hlavou velkou LCD obrazovku. Do ní jsou navíc integrovány i další paralelní zobrazovací metody, jako je například endoskop, magnetická rezonance, ultrazvuk, operační navigace nebo CT.

„Zásadně šla nahoru kvalita zobrazení, hloubka ostrosti, světelnost. Výhoda je také v tom, že se mohu díky robotickému rameni podívat tzv. za roh, aniž bych mikroskop jakkoliv přestavoval. Operaci to zpřesňuje a zrychluje,“ popisuje první zkušenosti z operací doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D. Další výhody spočívají v širším zorném poli operatéra, ve 3D fluorescenci s projekcí pozadí a také třeba ve zlepšených podmínkách pro týmovou práci a výuku. „Více neurochirurgů bude používat při operacích společně s mikroskopem i endoskop, protože to bude velmi jednoduché. Zásadním způsobem to zlepší bezpečnost neurochirurgických operací,“ doplňuje doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D.

Čeští neurochirurgové - mistři svého řemesla

Z celého světa byla na začátku vývoje vybrána zhruba stovka neurochirurgů, kteří byli přizváni, aby průběžně připomínkovali vývojářům přístroj i jeho technologie. Vzhledem k tomu, že má česká neurochirurgie ve světě velmi dobrý zvuk, bylo mezi vybraným vzorkem deset našich lékařů. „První prototyp, který testovali i čeští lékaři, byl osazen jen kamerovou hlavou na jakémsi provizorním držadle a odevšud vlastně jen čouhaly dráty. Připomínky, podněty a myšlenky lékařů byly pro vývojáře v USA a v Německu zcela zásadní. Bez nich by přístroj nikdy nevznikl,“ popisuje průběh zapojení českých lékařů Daniel Pavlišta ze Skupiny B. Braun, která pod značkou Aesculap 3D mikroskop Aeos vyvinula.

Na vývoji se ovšem pracuje dál. Veškerá data, která se získají při každé operaci, se okamžitě odesílají vývojářům do Kalifornie. Tam se veškeré připomínky zapracují do nové softwarové edice. Vývoj tak jde velmi rychle dopředu. „Podílel jsem se jak na vývoji uživatelského prostředí – tedy na vývoji ovládání mikroskopu – tak na vývoji kvality obrazu ve smyslu barevného rozlišení jednotlivých tkání. Byla to unikátní a skvělá příležitost,“ vysvětluje doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D.

3D mikroskop nabízí operatérům jasný zrak a chrání je před bolestí zad

Když pomineme technické, zobrazovací a medicínské výhody, má 3D mikroskop řadu zásadních výhod přímo pro operatéra – nebolí jej z věčného hrbení záda a nemá již zarudlé oči. Lékař se nemusí dlouhé operační hodiny sklánět v neergonomické poloze nad mikroskopem a dívat se do okulárů. V konečném důsledku má i operatérův komfort vliv na kvalitu operace. Což je jeden z důvodů, proč vývojáři zvolili slogan See more. Stand Tall. „Ruce neurochirurga nemohou léčit to, co jeho oči nevidí. Nejen bolavá záda, ale i oči limitují operatérův výkon. Není dobré, když unavené oči vedou ruce neurochirurga v operačním poli, kde rozhodují milimetry. I tohle je benefit nového přístroje,“ potvrzuje zkušenosti ostatních lékařů doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D.

Aeos za časů koronaviru

3D mikroskop Aeos umožňuje provádění složitých neurochirurgických, otorinolaryngologických
a plastických operací i u COVID-19 pozitivních pacientů při použití plných ochranných pomůcek, což je s klasickým mikroskopem téměř nemožné.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník