Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Aeos, revoluce v neurochirurgii. V Česku začali operovat za pomoci 3D mikroskopu

30. Duben 2020

Aeos, revoluce v neurochirurgii. V Česku začali operovat za pomoci 3D mikroskopu

Unikátní operace za pomoci 3D mikroskopu již není sci-fi. Čeští neurochirurgové za sebou mají první operace pomocí mikroskopu Aeos značky Aesculap. Sedm let probíhal v Kalifornii vývoj tohoto jedinečného přístroje. Jako první na světě si digitální mikroskop pro svá pracoviště pořídila Fakultní nemocnice Ostrava.

„V neurochirurgii to považuji za malou revoluci, která přinese celou řadu novinek. U nás na klinice máme za sebou zhruba 20 operací a zkušenosti jsou výborné,“ říká přednosta Neurochirurgické kliniky FN Ostrava doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D. Mikroskop budou ve FN Ostrava sdílet pracoviště Neurochirurgické kliniky, Kliniky otorinolaryngologie, chirurgie hlavy a krku a Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky.

Systém digitální kamery nahradil okuláry a skleněné čočky

Hlavním rozdílem oproti klasickým současným mikroskopům je změna technologií snímání. Skleněné čočky jsou nahrazeny systémem digitálních kamer, který používá 3D mikroskop. Jak to funguje v praxi? Software převede data z kamer do trojrozměrného obrazu. Operovat se proto musí v polarizačních 3D brýlích. Operatér pak místo pohledu do okulárů sleduje pohodlně se „vztyčenou“ hlavou velkou LCD obrazovku. Do ní jsou navíc integrovány i další paralelní zobrazovací metody, jako je například endoskop, magnetická rezonance, ultrazvuk, operační navigace nebo CT.

„Zásadně šla nahoru kvalita zobrazení, hloubka ostrosti, světelnost. Výhoda je také v tom, že se mohu díky robotickému rameni podívat tzv. za roh, aniž bych mikroskop jakkoliv přestavoval. Operaci to zpřesňuje a zrychluje,“ popisuje první zkušenosti z operací doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D. Další výhody spočívají v širším zorném poli operatéra, ve 3D fluorescenci s projekcí pozadí a také třeba ve zlepšených podmínkách pro týmovou práci a výuku. „Více neurochirurgů bude používat při operacích společně s mikroskopem i endoskop, protože to bude velmi jednoduché. Zásadním způsobem to zlepší bezpečnost neurochirurgických operací,“ doplňuje doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D.

 

 

Čeští neurochirurgové - mistři svého řemesla

Z celého světa byla na začátku vývoje vybrána zhruba stovka neurochirurgů, kteří byli přizváni, aby průběžně připomínkovali vývojářům přístroj i jeho technologie. Vzhledem k tomu, že má česká neurochirurgie ve světě velmi dobrý zvuk, bylo mezi vybraným vzorkem deset našich lékařů. „První prototyp, který testovali i čeští lékaři, byl osazen jen kamerovou hlavou na jakémsi provizorním držadle a odevšud vlastně jen čouhaly dráty. Připomínky, podněty a myšlenky lékařů byly pro vývojáře v USA a v Německu zcela zásadní. Bez nich by přístroj nikdy nevznikl,“ popisuje průběh zapojení českých lékařů Daniel Pavlišta ze Skupiny B. Braun, která pod značkou Aesculap 3D mikroskop Aeos vyvinula.

Na vývoji se ovšem pracuje dál. Veškerá data, která se získají při každé operaci, se okamžitě odesílají vývojářům do Kalifornie. Tam se veškeré připomínky zapracují do nové softwarové edice. Vývoj tak jde velmi rychle dopředu. „Podílel jsem se jak na vývoji uživatelského prostředí – tedy na vývoji ovládání mikroskopu – tak na vývoji kvality obrazu ve smyslu barevného rozlišení jednotlivých tkání. Byla to unikátní a skvělá příležitost,“ vysvětluje doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D.

 

 

3D mikroskop nabízí operatérům jasný zrak a chrání je před bolestí zad

Když pomineme technické, zobrazovací a medicínské výhody, má 3D mikroskop řadu zásadních výhod přímo pro operatéra – nebolí jej z věčného hrbení záda a nemá již zarudlé oči. Lékař se nemusí dlouhé operační hodiny sklánět v neergonomické poloze nad mikroskopem a dívat se do okulárů. V konečném důsledku má i operatérův komfort vliv na kvalitu operace. Což je jeden z důvodů, proč vývojáři zvolili slogan See more. Stand Tall. „Ruce neurochirurga nemohou léčit to, co jeho oči nevidí. Nejen bolavá záda, ale i oči limitují operatérův výkon. Není dobré, když unavené oči vedou ruce neurochirurga v operačním poli, kde rozhodují milimetry. I tohle je benefit nového přístroje,“ potvrzuje zkušenosti ostatních lékařů doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D.

 

Aeos za časů koronaviru

3D mikroskop Aeos umožňuje provádění složitých neurochirurgických, otorinolaryngologických
a plastických operací i u COVID-19 pozitivních pacientů při použití plných ochranných pomůcek, což je s klasickým mikroskopem téměř nemožné.

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Průměrně: 3.7 (3 hlasů)

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Existuje klíč k nalezení optimální úrovně stresu v době koronaviru? K tomu se nám vyjádřil a popsal své zkušenosti z terénu zakladatel projektu #delamcomuzu Mgr. Pavel Pařízek, který v době krize řešil se svým týmem na dennodenní bázi problémy běžných občanů, pracovníků z první linie a fungoval dokonce jako „záchranná stanice“ expatů žijících na území České republiky. V průběhu pandemie se ukázalo, že hlavním stresovým faktorem epidemické krize nebyl jen samotný Covid-19, ale i sekundární dopady pandemie jako obavy o vztahy či práci.

08.07.2020
Aktuality z B. Braun

Inkontinence trápí téměř 40 % populace, tedy skoro každého druhého Čecha. Uvádí se, že ženy trpí inkontinencí dvakrát častěji než muži a že některým typem inkontinence trpí během života 60 % žen. „Trend není příznivý, počet nemocných se spíše zvyšuje. I proto jsme v rámci World Continence Week, který letos připadá na 15.–22. června, připravili informační kampaň Mýty a fakta, která by toto často tabuizované téma pomohla více otevřít,“ vysvětluje brněnská uroložka sítě ambulance B. Braun Plus MUDr. Vlasta Vyhnánková, Ph.D.

17.06.2020
Aktuality z B. Braun

Pandemie koronaviru, krize, kterou z nás nikdo nečekal. Zasáhla nás všechny. Každý z nás jí musel čelit tváří v tvář. Situace stále není pro nikoho jednoduchá. Negativní dopady koronavirové krize se nevyhnuly ani Skupině B. Braun. A právě proto jsme se zeptali Petra Macouna, jednatele společností B. Braun Medical a B. Braun Avitum, na to, jak toto krizové období ustála Skupina B. Braun v České a Slovenské republice? 

20.05.2020
Aktuality z B. Braun