Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

10. Únor 2016

3D technologie na unikátním kurzu hrudní chirurgie

Aesculap Akademie společně s Thomayerovou nemocnicí a IKEM již počtvrté uspořádala speciální kurz VATS lobektomie s 3D technologií, který je zaměřen na hrudní chirurgii miniinvazivní metodou.

„Celý svět směřuje k miniinvazivní chirurgii, tedy k co nejmenšímu poškození pacienta, a tím k menším pooperačním bolestem. Šetrný přístup těchto operací zkracuje dobu hojení i hospitalizace. Neméně významný je pro mnoho pacientů také kosmetický efekt," vysvětluje světový trend a také značný zájem o kurzy VATS lobektomie zástupce primáře Oddělení hrudní chirurgie Thomaeyrovy nemocnice MUDr. Pavel Horažďovský. 

Dvoudenní kurz probíhal na třech úrovních. Účastníci absolvovali teoretickou část s praktickými videi, dále si při praktickém nácviku vyzkoušeli techniku miniinvazivní operace a nakonec se zúčastnili živé torakoskopické operace. „Kurz byl zorganizován kvůli potřebě lékařů vidět pracoviště, kde probíhají mimořádné operace, a také spatřit hrudního chirurga s 3D laparoskopem Einstein Vision přímo při práci se skutečným pacientem," říká David Fibigr z Aesculap Akademie.

 

Frekventanti tak pozorují celou operaci krok za krokem, od anesteziologické přípravy, polohování pacienta až po řešení případných komplikací. „Takže jsme si obešli a přerušili hýlu a půjdeme dál na tepnu pro segment jedna tři.  Vidíte? Teď si musím najít bronchus. Je tu velmi málo místa. Musím to řešit tak, aby cévy zůstaly nahoře," popisuje operatér MUDr. Pavel Horažďovský právě prováděnou operaci, při níž dojde k odstranění nádoru horního laloku pravé plíce.

Jedním z účastníků kurzu je i brněnský lékař Pavel Vysloužil, který zdůrazňuje, že přínos z workshopu je značný: „Můžeme klást otázky a v dané konkrétní situaci získávat odpovědi vlastně on-line.  Kombinace praktického nácviku a přítomnosti u živé operace je navíc velmi efektivní."

I po skončení kurzu mají mladí lékaři možnost konzultací. Lektoři za nimi v případě zájmu přijedou na pracoviště, kde odborně dohlížejí na jejich operační techniku a poradí, jak dál. V České republice se tento program úspěšně rozvíjí a Aesculap Academie se v budoucnu chystá nabízet kurz i zahraničním lékařům.

redakce Braunovin

Čtěte také

Chirurgovia v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok FN ako jedni z mála na Slovensku, už niekoľko mesiacov pracujú 3D laparoskopickou vežou Einstein Vision® od firmy B. Braun

11.11.2015
Chirurgické obory

Souhru a komunikaci podle návodů ani učebnic nenatrénujete, říká v rozhovoru MUDr. Jan Bureš, anesteziolog a intenzivista z FN Motol.

11.12.2017

Bodnutí injekční jehlou, pořezání o skalpel nebo skleněnou ampuli? To jsou nejčastější situace, kdy se během terapie zraní sám zdravotník. Víte, jak těmto situacím předcházet a jak správně v případě nehody postupovat? Víte, jaká jsou rizika nákazy při potřísnění krví? Představujeme vám nový web www.bezpecnostpersonalu.cz.

03.10.2015
Aktuality z B. Braun