Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní:

3D technologie na unikátním kurzu hrudní chirurgie

redakce Braunovin

10. Únor 2016

3D endoskopie Vzdělávání Einstein Vision Aesculap Akademie

Aesculap Akademie společně s Thomayerovou nemocnicí a IKEM již počtvrté uspořádala speciální kurz VATS lobektomie s 3D technologií, který je zaměřen na hrudní chirurgii miniinvazivní metodou.

„Celý svět směřuje k miniinvazivní chirurgii, tedy k co nejmenšímu poškození pacienta, a tím k menším pooperačním bolestem. Šetrný přístup těchto operací zkracuje dobu hojení i hospitalizace. Neméně významný je pro mnoho pacientů také kosmetický efekt," vysvětluje světový trend a také značný zájem o kurzy VATS lobektomie zástupce primáře Oddělení hrudní chirurgie Thomaeyrovy nemocnice MUDr. Pavel Horažďovský.

Dvoudenní kurz probíhal na třech úrovních. Účastníci absolvovali teoretickou část s praktickými videi, dále si při praktickém nácviku vyzkoušeli techniku miniinvazivní operace a nakonec se zúčastnili živé torakoskopické operace. „Kurz byl zorganizován kvůli potřebě lékařů vidět pracoviště, kde probíhají mimořádné operace, a také spatřit hrudního chirurga s 3D laparoskopem Einstein Vision přímo při práci se skutečným pacientem," říká David Fibigr z Aesculap Akademie.

Frekventanti tak pozorují celou operaci krok za krokem, od anesteziologické přípravy, polohování pacienta až po řešení případných komplikací. „Takže jsme si obešli a přerušili hýlu a půjdeme dál na tepnu pro segment jedna tři. Vidíte? Teď si musím najít bronchus. Je tu velmi málo místa. Musím to řešit tak, aby cévy zůstaly nahoře," popisuje operatér MUDr. Pavel Horažďovský právě prováděnou operaci, při níž dojde k odstranění nádoru horního laloku pravé plíce.

Jedním z účastníků kurzu je i brněnský lékař Pavel Vysloužil, který zdůrazňuje, že přínos z workshopu je značný: „Můžeme klást otázky a v dané konkrétní situaci získávat odpovědi vlastně on-line. Kombinace praktického nácviku a přítomnosti u živé operace je navíc velmi efektivní."

I po skončení kurzu mají mladí lékaři možnost konzultací. Lektoři za nimi v případě zájmu přijedou na pracoviště, kde odborně dohlížejí na jejich operační techniku a poradí, jak dál. V České republice se tento program úspěšně rozvíjí a Aesculap Academie se v budoucnu chystá nabízet kurz i zahraničním lékařům.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník