Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní: Článek

30 skvělých let B. Braun v Česku a na Slovensku

Ing. Lucie Kocourková

6. červen 2023

Aktuality B. Braun

Na český a slovenský trh vstoupila značka B. Braun už v roce 1993. Od té doby patří k předním dodavatelům špičkových zdravotnických prostředků a technologií a zároveň k poskytovatelům špičkové zdravotní péče. Letos slaví třicátiny.

Nesmírně úspěšných 30 let. Tak shrnul dosavadní působení B. Braun Lubomír Klepáč, který dlouhá léta působil ve vedení společnosti v České a Slovenské republice. Nyní působí na manažerské pozici v koncernu B. Braun v Německu. „Koncern si velice váží velkých úspěchů, výborné pozice na trhu, a především opravdu skvělé spolupráce se zdravotníky v Česku i na Slovensku. Myslím si, že bychom měli do budoucna pokračovat ve stejné atmosféře. Sdílet zkušenosti s lékaři a propojovat stále novější technologie, které následně přinášejí nové postupy do operačních oborů,“ řekl na slavnostním večeru MUDr. Lubomír Klepáč, Head of Global Marketing & Sales, Aesculap Management Board.

Skupina B. Braun CZ/SK již 30 let dodává širokému spektru zákazníků v celé České republice a na Slovensku špičkové zdravotnické materiály, lékařské nástroje, přístroje a zdravotnické technologie. Poskytuje také řadu nadstandardních služeb a svým partnerům nabízí stabilní zázemí nadnárodního rodinného koncernu. Produktové portfolio B. Braun čítá více než 5000 výrobků napříč téměř všemi lékařskými obory. Pokrývá zejména oblast intenzivní péče, prakticky všechna chirurgická odvětví, mimonemocniční péči a v neposlední řadě také nefrologii.

„V roce 1993 jsme začínali se šesti kolegy, dneska je nás přes 900. Náš obrat v České a Slovenské republice přesahuje hranici čtyř miliard. Provozujeme čtyři desítky dialyzačních středisek v obou zemích. Myslím si, že skutečně jsou to výsledky, na které můžeme být hrdí,“ hodnotí uplynulé roky Ing. Petr Macoun, Ph.D., člen vedení Skupiny B. Braun CZ/SK, který zde působí od samého začátku.

Poskytovaní špičkové zdravotní péče, zejména v oblasti nefrologie, je zlatým standardem B. Braun. „Za dosavadní největší úspěch B. Braun považuji rozsah péče, kterou poskytujeme našim pacientům s onemocněním ledvin, a její stále se zvyšující kvalitu. Máme výborné vedoucí lékařky a lékaře jednotlivých dialyzačních středisek, kteří musí zvládnout široké spektrum péče a vést středisko také manažersky. Nesmírně si vážíme práce všech sester i dalšího personálu, díky kterým můžeme pacientům poskytovat opravdu individuální přístup. A zároveň máme díky zázemí velkého koncernu pro naše pacienty ty nejkvalitnější přístroje a zdravotnické prostředky,“ zhodnotil 30leté působení MUDr. Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun CZ/SK, jenž je zodpovědný za lékařské vedení a rozvoj dialyzačních středisek a ambulantní péče. 

Budoucnost vidí v ještě komplexnějších službách. „Myslím, že se budeme muset ještě víc věnovat pacientovi a jeho osobnosti. Domácí péče či opravdu individuální přístup k pacientům jsou toho příkladem,“ dodal Martin Kuncek. B. Braun aktuálně provozuje čtyřicet moderně vybavených dialýz v České republice i na Slovensku a desítky odborných ambulancí v obou zemích


 

“Společnosti B. Braun bych přál, aby elán a entuziasmus všech, kteří se podílejí na jejím chodu, vydržel i nadále. Přeji také hodně spokojených zákazníků!”

Ondřej Viklický, přednosta Transplantcentra, přednosta Kliniky nefrologie a vedoucí Transplantační laboratoře, IKEM; předseda České nefrologické společnosti.

Sehraný tým je základ, to platí v jakékoli době

„Vývoj medicíny jde raketovou rychlostí dopředu, to všichni víme, ale sehraný tým zdravotníků je základ. Vědomosti, zkušenosti, komunikace a umění se rychle rozhodovat. To se stovky let nemění, a já jsem rád, že k tomu můžeme ve smyslu našeho motta "sharing expertise" v mnoha směrech přispívat,“ říká člen vedení Skupiny B. Braun CZ/SK PharmDr. Jiří Lukeš, který zná a pracuje s produkty B. Braun od vstupu této značky na místní trhy. 

Zdravotnictví se bude měnit i s příchodem umělé inteligence. „Jsme si vědomi potenciálu, ale i rizik, které umělá inteligence do zdravotnictví může přinést. Přál bych si, aby se stala výkonným asistentem lékařů, sester a dalších odborníků. Aby pracovala 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, 365 dní v roce, byla neúnavná a co nejvíce eliminovala rizika. Tomu se budeme v následujících letech intenzivně věnovat,” poznamenal k roli umělé inteligence Jiří Lukeš.

Nové technologie a postupy

V oblasti zdravotnických prostředků přichází B. Braun nejen s novými technologiemi a materiály, ale také s novými službami, které nemocnicím pomáhají udržovat vybrané vybavení v prvotřídní kvalitě po celou dobu užívání. „Zmíním nejčerstvější úspěch, kterým je realizace naší služby Fleet Care ve zbrusu nové bratislavské Nemocnici Bory. Dodali jsme instrumentárium pro čtrnáct operačních sálů a čtyři zákrokové sály, což představuje více jak 20 tisíc kusů nástrojů. Dodávkou to však neskončilo, zároveň jsme uzavřeli kontrakt na šest let, kdy garantujeme komplexní servisní služby, které zajistí udržení operačních nástrojů v té nejlepší kvalitě a ve složení, které nemocnice potřebuje a bude potřebovat v průběhu času,“ popisuje MUDr. Alan Munteanu, člen vedení Skupiny B. Braun CZ/SK

Z oblasti nových technologií B. Braun přišel v posledních letech s 3D digitálním mikroskopem AEOS, počítačovou navigací Orthopilot Elite, páteřním systémem Ennovate či nejnovějším infuzním systémem Spaceplus. „Technologie nás ženou dopředu a já jsem nesmírně pyšný, že na vývoji mnoha z nich jsme spolupracovali s českými a slovenskými chirurgy, ortopedy či intenzivisty,“ dodává Alan Munteanu


 

"Přeji společnosti B. Braun do dalších let mnoho nápadů, mnoho technologických řešení, mnoho produktů, které pacientům v Čechách i na Slovensku nejen ulehčí, ale častokrát i zachrání život."

Miriam Juhanesovičová, Nadační fond APPA 

Bez kvalitního vzdělávání pokrok nebude

Pod B. Braun spadá také nestátní zdravotnická organizace Aesculap Akademie věnující se mimo jiné výuce simulační medicíny. “Myslím si, že rozvoj simulační medicíny je opravdu bouřlivý. Všechny lékařské fakulty už mají svá simulační centra. Největší výhody simulační medicíny spatřuji v tom, že vás připraví na reálný život bez rizik poškození pacienta. Myslím, že by to mělo být skoro i povinné pro všechny zdravotníky, aby se zdravotnictví stávalo stále kvalitnějším,” řekl dlouholetý lektor kurzů simulační medicíny Aesculap Akademie a primář Kliniky anesteziologie a resuscitace Fakutní nemocnice Královské Vinohrady Michael Stern.

V rámci vzdělávání s B. Braun už více jak 20 let spolupracuje také vedoucí lékař dětské neurochirurgie Národního ústavu dětských chorob v Bratislavě a hlavní odborník slovenského ministerstva zdravotnictví pro spondylochirurgii „Už tehdy na přelomu milénia jsme organizovali specializované workshopy pro spondylochirurgy. Na modelech jsme se učili operovat s podporou technologických pracovníků B. Braun, a to s podporou přednášejících z Česka i Německa. Chtěl jsem, aby naši lékaři měli možnost mezinárodního studia. V tomto B. Braun opravdu sehrál na Slovensku velmi zásadní úlohu,” vysvětluje profesor Bruno Rudínský, vedoucí lékář dětské neurochirurgie Národního ústavu dětských chorob v Bratislavě a hlavní odborník ministerstva zdravotnictví pro spondylochirurgii.


 

“Společnost ušla úžasnou cestu. Její zelené logo je v medicíně všudypřítomné. B. Braunu bych i nadále přál, aby se jim v těch dalších 30 letech dařilo tak dobře, jako v těch minulých 30 letech.”

Karel Cvachovec, emeritní přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace UK 2. lékařské fakulty, děkan Fakulty zdravotnických studií na TUL v Liberci. 

B. Braun předává šeky nadačním fondům APPA a Emil

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník