Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Zdravotnictví podraží, stoupají ceny surovin, komponentů i dopravy

redakce Braunovin

9. Prosinec 2021

Zdravotnictví napříč obory čeká na začátku příštího roku zdražování. Dotkne se jak léčiv, tak zdravotnických prostředků.

Navyšování cen ovlivňuje především zdražování surovin, komponentů, obalových materiálů, energie, vody a dopravy. „Situaci nepomáhají ani nová legislativní pravidla EU pro hodnocení bezpečnosti, výrobu a distribuci zdravotnických prostředků a bezpečnost léčiv, která navyšují významně náklady výrobců a distributorů,“ říká PharmDr. Jiří Lukeš, člen vedení Skupiny B. Braun.

Největší nárůst zaznamenaly ceny pryskyřic, jako je polypropylen (PP), akrylonitril-butadien-styrenový kopolymer (ABS), polyethylen (PE) a polyvinylchlorid (PVC). Jsou nedílnou součástí většiny zdravotnických výrobků a jejich cena stoupla zhruba o 50 %. Podobně zdražil hliník, který se používá u řady zdravotnických prostředků a obalů léčiv. O desítky procent vzrostly rovněž ceny nerezové oceli používané pro zásobníky a také kobaltu, z něhož se dělají například implantáty pro kolenní a kyčelní klouby.

Ceny surovin stoupají z mnoha důvodů. Hlavním je zřejmě fakt, že po přechodu prvních vln pandemie stoupla globální poptávka po surovinách o desítky, u některých komodit o stovky procent.

„Ceny surovin stoupají z mnoha důvodů. Zdá se ale, že tím hlavním je zkrátka fakt, že po přechodu prvních vln pandemie stoupla globální poptávka po surovinách o desítky, u některých komodit o stovky procent,“ vysvětluje PharmDr. Jiří Lukeš. Stejně jako suroviny zdražují i komponenty do přístrojů, jako jsou infuzní pumpy, dávkovače, dialyzační přístroje nebo třeba napájecí systémy.

V průměru jde o nárůst cen ve výši 5–20 %, ale u některých součástek, které jsou extrémně žádané, vzrostla cena až padesátinásobně. Ekonomové očekávají další růst cen obalových materiálů a dopravy. „Protože zdražují pohonné hmoty, rostou náklady na automobilovou dopravu. Nejhorší je ale lodní doprava mezi Evropou, Asií a Amerikou, kde cena dopravních kontejnerů stoupla až o 500 % a očekáváme další nárůst,“ pokračuje PharmDr. Jiří Lukeš.

Do celosvětově stoupajících cen navíc vstoupila nová pravidla Evropské unie, která upravují klinické hodnocení, výrobu a distribuci zdravotnických prostředků, a také nová Směrnice EU o padělaných léčivých přípravcích (Track & Trace), která zavádí harmonizovaná evropská opatření pro boj proti padělání léčivých přípravků.

Na straně výrobců léčiv a zdravotnických prostředků zvedla implementace těchto pravidel administrativní náklady zhruba o 13 %. „Zdražování není nikdy a v ničem populární krok. Abychom ale byli schopni dodržet závazky, bude muset i společnost B. Braun revidovat stávající ceník. Nový bude v platnosti od ledna 2022 a změna se bude týkat těch produktů, které se neřídí platnou písemnou smlouvou,“ uzavírá člen vedení Skupiny B. Braun Jiří Lukeš.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník