Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Zdravotně postižení dostali vybavení na hru kin-ball

Veronika Tichá

4. červenec 2012

Lidé se zdravotním postižením již nemusí akčním týmovým hrám pouze přihlížet. Je tady totiž nová hra kin-ball, která je určena pro všechny. Čtyři organizace sdružující lidi s různým zdravotním postižením získaly na tuto integrační hru díky podpoře společnosti B. Braun vybavení. Mohou si zahrát nejenom spolu, ale také se zdravými dospělými a dětmi.

Skupina B. Braun nakoupila pro Centrum Paraple, Rehabilitační ústav Kladruby, Univerzitu Palackého v Olomouci a pro Ligu vozíčkářů v Brně čtyři sady kin-ballů, které obsahují míče pro vnitřní i venkovní hru, rozlišovací vesty a speciální počítadlo „skóre“. Hodnota jedné sady pro kin-ball se pohybuje kolem 23 000   Kč. Zařízení, která pracují se zdravotně postiženými, na ni z toho důvodu jen stěží hledaly prostředky.

Skupina B. Braun pomáhá lidem se zdravotním postižením dlouhodobě, a to nejen po stránce zdravotní. „ Každý den hledáme příležitosti pomáhat a s pomocí zdravotně postiženým máme již zkušenosti, mimo jiné i proto, že se jich mnohé naše produkty týkají. Chceme těmto lidem pomáhat nejenom po odborné a lékařské stránce, ale také po stránce lidské. Hra kin-ball je přesně takovou pomocí - přinese hráčům radost ze hry, lepší kondici a možná i nová přátelství ,“ řekl ředitel a jednatel společnosti B. Braun Medical PharmDr. Jiří Lukeš.

Obdarované organizace seznámil s novou hrou Martin Paur, dodavatel tohoto unikátního produktu a rovněž předseda Českého svazu kin-ballu. Výhodou je, že hráči jsou plnohodnotnou součástí celku. Hra je naprosto stejná, ať už ji hrají lidé bez tělesného postižení nebo je v týmu vozíčkář. Ani snížená hybnost není problém, člověk se může pohybovat tak, jak to zvládá. popsal hru Martin Paur a nastínil nám cíle Českého svazu kin-ballu: „Snažíme se šířit informace o této zábavné hře a zároveň shánět sponzory na nákup míčů. Mnohé organizace a školy si tuto investici totiž nemohou dovolit, i když je hra velmi zaujala. Chceme takto lidem se zdravotním postižením pomoci, aby se mohli kin-ballu věnovat a našli prostřednictvím něj cestu k většinové společnosti a ona zase k nim. Jsem rád, že se povedlo pro tuto myšlen ku získat právě společnost B. Braun.“

O hře kin-ball

Kin-ball vznikl na univerzitě v kanadském Quebecku právě proto, aby se mohl do hry zapojit kdokoli - třeba i člověk na vozíku. Ve světě jde o etablovaný sport, ve kterém se pořádají mistrovství. Do povědomí se v České republice dostává již několik let, zejména od založení Českého svazu kin-ballu v roce 2010. Na hřišti hrají tři týmy po čtyřech hráčích. Cílem hry je odehrát míč tak, aby jej tým na příjmu nechytil a míč se dotkl země. Naopak tým na příjmu musí zabránit tomu, aby se míč země dotkl. Hrají ale tři týmy, takže ten, kdo odpaluje balon, zakřičí barvu týmu, který má balon chytit. Pokud ho tým na příjmu chytí, stává se útočícím týmem, odpaluje a volí barvu týmu, který má míč chytit. Tak je to až do doby, kdy dojde k chybě, když tým na příjmu míč nechytí. Jelikož pravidla nijak neomezují handicapované hráče, míč může být držen i odrážen jakoukoli částí těla.

Co potřebujete, abyste mohli hrát kin-ball

  • Ideálně 12 hráčů, tedy 3 týmy. Nejmenší počet hráčů je 8 (dva týmy).
  • Kin-ballový balon o průměru 122   cm a rozlišovací dresy.
  • Hrací prostor 21   ×   21 metrů, případně menší.
  • Základní znalost pravidel - naučit se je zabere zhruba 15 minut.

Praha - Centrum Paraple, o. p. s.

První organizací, která kin-ball obdržela, bylo pražské Centrum Paraple. „Se společností B. Braun dlouhodobě spolupracujeme a za její dar jsme moc vděční. Kin-ball bude příjemným zpestřením naší činnosti v tělocvičně i na zahradě. Hru jsme poprvé s našimi klienty vyzkoušeli na kurzu ‚Máma táta na vozíku’, kde pro ně pracovníci společnosti B. Braun připravili i prezentaci pravidel samotné hry. Velký dík patří také panu Paurovi, který své nadšení dovede přirozeně předávat dál. Spoustě z nás, kteří o kin-ballu nic nevěděli, se díky jeho prezentaci rozšířily sportovní obzory,“ řekla o daru vedoucí PR oddělení a fundraisingu Mgr. Kateřina Kotasová.

Kladruby - Rehabilitační ústav

Herní sadu obdržel 25. května i Rehabilitační ústav Kladruby, a to při příležitosti 95. kladrubských dnů. „Měli jsme upřímnou radost, a mezi poslední disciplíny kladrubských dnů jsme tak zařadili i zápas kin-ballu. Do hry jsme zapojili kapitány družstev, což jsou fyzioterapeuté a ergoterapeuté, ale také pacienty a zaměstnance společnosti B. Braun. Martin Paur soutěžícím nejdříve vysvětlil pravidla hry a pak ji i osobně řídil. Po zápase nám pak herní sadu společně s Markétou Šragovou, zástupkyní společnosti B. Braun, oficiálně předal,“ popsal ředitel Rehabilitačního ústavu Kladruby Ing. Josef Hendrych. Ten má s kin-ballem další plány: „Máme velký zájem naučit se hru správně hrát, proto jsme se s panem Paurem domluvili na dalším proškolení. Nejprve se ji naučí zaměstnanci, kteří budou svoje vědomosti předávat dál. Pak ji zařadíme mezi sporty pro pacienty. Vše uskutečníme v co nejkratší době, protože pacienty hra opravdu chytla a chtěli by ji hrát.“

Brno - Archa

Brněnské občanské sdružení Archa co­mmunity bylo kin-
-ballem obdarováno 18. června, kdy u nich právě probíhala letní garden party. Kin-ball si tedy rovnou zahráli. „Kin-ball všechny chytil. Těšíme se, až si zahrajeme na táborech anebo i s jinými týmy, které vůbec neznáme. Jsme moc rádi, že nám pan Paur kin-ball představil. Stačí tak málo, jako například vymyslet hru s dobrými pravidly, a zdraví i těžce handicapovaní lidé na celém světě se tak mohou bavit a společně sportovat. Je třeba také velice ocenit štědrý dar společnosti B. Braun, která pro nás neváhala vybavení na kin-ball zakoupit. Moc děkujeme,“ řekla Aneta Šedá z o.s. Archa community.

Olomouc - Univerzita Palackého

Na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci se pracovníci projektu Centra podpory integrace (Centrum APA) soustředí na rozvoj pohybu a volnočasových aktivit ve školách a neziskových organizacích s důrazem na integraci zdravotně postižených prostřednictvím aplikovaných pohybových aktivit. „Pan Paur nám přišel před několika měsíci tento nový sport představit, tak jsme vzali děti a šli hru zkusit. V týmech spolu hráli vždy dva zdraví hráči a pak jeden s tělesným a jeden se sluchovým postižením. Byli jsme nadšení, když jsme viděli, jak skvěle mezi sebou spolupracují hráči, kteří se za normálních okolností jen těžko sejdou nebo domluví. Díky pravidlům této hry se přirozenou cestou překonávají překážky mezi zdravými a zdravotně postiženými. Chtěli jsme proto kin-ball získat a díky společnosti B. Braun se nám to po několika měsících povedlo. Děkujeme,“ řekl k daru, který obdržel z rukou Marka Dvorníka, zástupce společnosti B. Braun, 7. června při příležitosti semináře v rámci projektu Centra podpory integrace v Rožnově pod Radhoštěm Bc. Martin Kučera, terénní pracovník Centra APA.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník