Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Vozíčkáři dostanou speciální desky na zdravotní dokumentaci

23. Duben 2012

Vozíčkáři dostanou speciální desky na zdravotní dokumentaci

Zdánlivá maličkost usnadní život lékařům i pacientům na vozíku. Lidem po úraze páteře a poškození míchy budou pomáhat speciální desky na zdravotní dokumentaci.

 

Materiál i provedení desek jsou speciálně uzpůsobeny tak, aby odpovídaly pohybovým možnostem paraplegiků1 i tetraplegiků2, kterým se tak ulehčí otevírání a listování v dokumentaci. Desky obsahují rovněž pacientské příručky a vzorky močových katétrů3  a jako první je budou dostávat ti pacienti, kteří se nově ocitnou na vozíčku. Desky navrhla a nechala vyrobit Skupina
B. Braun v přímé spolupráci s Českou asociací paraplegiků tak, aby co nejvíce splnily požadovaný účel.

 

„Desky se zdravotní dokumentací budou používat vozíčkáři téměř denně. Speciální design jim ulehčí úchop, listování a odolný materiál zabrání rychlému opotřebení,“ řekla k významu desek Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků. „Příručka pomůže pacientovi získat správné návyky při nezbytném cévkování a přiložené vzorky jim pomohou vybrat si nejvhodnější katetr. Je velmi účelné pro pacienta i lékaře mít všechno integrováno do jednoho boxu. Za rok přibude v České republice více než 200 vozíčkářů s poškozením míchy a poptávka po deskách je značná jak ze strany lékařů, tak naší asociace i samotných pacientů. Jsem ráda, že se našla firma, která nám pomohla tuto praktickou věc vyrobit a zafinancovat,“ dodala Janíčková. 

Skupina B. Braun věnovala Asociaci paraplegiků 1 000 ks speciálních desek v celkové hodnotě
130 000 Kč. „Noví pacienti by měli dostat co největší podporu na začátku, kdy se učí cévkovat, aby předešli nebezpečným infekcím. V deskách proto najdou také pacientské příručky a vzorky jednorázových katétrů Actreen®. Použití tohoto druhu katétru je jednodušší a jednorázové použití rapidně snižuje riziko infekce zejména v  začátcích,“ konkretizoval podporu paraplegiků Jiří Lukeš, ředitel a jednatel skupiny B. Braun.

 

Desky představují pro vozíčkáře větší pomoc, než se může zpočátku zdát a je po nich velká poptávka ze strany lékařů i pacientů. Noví pacienti musí vzhledem ke svému zdravotnímu stavu navštěvovat specialisty velmi často a také se seznámit s novými úkony, které musejí v péči o sebe provádět. Jak už bylo zmíněno, kromě desek budou jejich součástí i příručka a vzorky močových katetrů. Z důvodu jejich postižení jsou totiž lidé po poškození míchy často odkázáni k cévkování, které je samo o sobě rizikovým úkonem a při nesprávné manipulaci s cévkou a chybném postupu jim může způsobit nemalé zdravotní komplikace. Proto budou mít možnost vyzkoušet si bezpečné a pohodlné pomůcky, které co nejvíce pomohou minimalizovat rizika infekce.


1 člověk s poškozenou míchou s následkem ochrnutí dolních končetin
2 člověk s postižením všech čtyřech končetin
3 urologická pomůcka pro cévkování

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vzdělávací instituce Aesculap Akademie uspořádala sympozium Restart elektivních výkonů, které v přímém přenosu vysílala přihlášeným účastníkům prestižní konference Efektivní nemocnice. Pozvání přijali Roman Kraus, předseda senátního výboru pro zdravotnictví, Jan Bláha, přednosta KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a Eckart Mayer, přednosta německé ortopedické kliniky AKH. Připravili jsme tři bloky, ve kterých vždy diskutovali dva hosté.

23.12.2020
Aktuality z B. Braun

Spotify, iTunes, Google Podcasts - na všech těchto platformách si teď můžete poslechnout podcast Medicína od společnosti B. Braun. O zdravotnictví nebo aktuálních tématech v medicíně vyprávějí lékaři, sestry, manažeři, ale i samotní pacienti. Ačkoliv podcast přináší řadu odborných názorů, nepochybně obohatí i posluchače z řad široké veřejnosti.

30.10.2020
Aktuality z B. Braun

Existuje klíč k nalezení optimální úrovně stresu v době koronaviru? K tomu se nám vyjádřil a popsal své zkušenosti z terénu zakladatel projektu #delamcomuzu Mgr. Pavel Pařízek, který v době krize řešil se svým týmem na dennodenní bázi problémy běžných občanů, pracovníků z první linie a fungoval dokonce jako „záchranná stanice“ expatů žijících na území České republiky. V průběhu pandemie se ukázalo, že hlavním stresovým faktorem epidemické krize nebyl jen samotný Covid-19, ale i sekundární dopady pandemie jako obavy o vztahy či práci.

08.07.2020
Aktuality z B. Braun