Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Vozíčkáři dostanou speciální desky na zdravotní dokumentaci

redakce Braunovin

23. Duben 2012

B. Braun pro život

Zdánlivá maličkost usnadní život lékařům i pacientům na vozíku. Lidem po úraze páteře a poškození míchy budou pomáhat speciální desky na zdravotní dokumentaci.

Materiál i provedení desek jsou speciálně uzpůsobeny tak, aby odpovídaly pohybovým možnostem paraplegiků1 i tetraplegiků2, kterým se tak ulehčí otevírání a listování v dokumentaci. Desky obsahují rovněž pacientské příručky a vzorky močových katétrů3 a jako první je budou dostávat ti pacienti, kteří se nově ocitnou na vozíčku. Desky navrhla a nechala vyrobit Skupina
B. Braun v přímé spolupráci s Českou asociací paraplegiků tak, aby co nejvíce splnily požadovaný účel.

„Desky se zdravotní dokumentací budou používat vozíčkáři téměř denně. Speciální design jim ulehčí úchop, listování a odolný materiál zabrání rychlému opotřebení,“ řekla k významu desek Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků. „Příručka pomůže pacientovi získat správné návyky při nezbytném cévkování a přiložené vzorky jim pomohou vybrat si nejvhodnější katetr. Je velmi účelné pro pacienta i lékaře mít všechno integrováno do jednoho boxu. Za rok přibude v České republice více než 200 vozíčkářů s poškozením míchy a poptávka po deskách je značná jak ze strany lékařů, tak naší asociace i samotných pacientů. Jsem ráda, že se našla firma, která nám pomohla tuto praktickou věc vyrobit a zafinancovat,“ dodala Janíčková.


Skupina B. Braun věnovala Asociaci paraplegiků 1 000 ks speciálních desek v celkové hodnotě
130 000 Kč.
„Noví pacienti by měli dostat co největší podporu na začátku, kdy se učí cévkovat, aby předešli nebezpečným infekcím. V deskách proto najdou také pacientské příručky a vzorky jednorázových katétrů Actreen®. Použití tohoto druhu katétru je jednodušší a jednorázové použití rapidně snižuje riziko infekce zejména v začátcích,“ konkretizoval podporu paraplegiků Jiří Lukeš, ředitel a jednatel skupiny B. Braun.

Desky představují pro vozíčkáře větší pomoc, než se může zpočátku zdát a je po nich velká poptávka ze strany lékařů i pacientů. Noví pacienti musí vzhledem ke svému zdravotnímu stavu navštěvovat specialisty velmi často a také se seznámit s novými úkony, které musejí v péči o sebe provádět. Jak už bylo zmíněno, kromě desek budou jejich součástí i příručka a vzorky močových katetrů. Z důvodu jejich postižení jsou totiž lidé po poškození míchy často odkázáni k cévkování, které je samo o sobě rizikovým úkonem a při nesprávné manipulaci s cévkou a chybném postupu jim může způsobit nemalé zdravotní komplikace. Proto budou mít možnost vyzkoušet si bezpečné a pohodlné pomůcky, které co nejvíce pomohou minimalizovat rizika infekce.1 člověk s poškozenou míchou s následkem ochrnutí dolních končetin
2 člověk s postižením všech čtyřech končetin
3 urologická pomůcka pro cévkování

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník