Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Úsměv pro život

30. Říjen 2009

Úsměv pro život

Společnost B. Braun zaštiťuje projekt Úsměv pro život, který má za cíl podpořit charitativní akce a organizace přinášející úsměv. V roce 2009 jsou to zdravotní klauni kouzlící úsměv na tváři těm, kteří ho nejvíce potřebují - dětským a geriatrickým pacientům v nemocnicích. Úsměv pro život se tak řadí mezi další aktivity společnosti, jako je například podpora dětí v Indii, iniciativa pro nemocné leukémií v Belgii a pomoc dětem postiženým AIDS v jižní Africe.

Úsměv pro malé i velké pacienty

Když se na pacientově tváři objeví úsměv, víte, že máte napůl vyhráno. Pro uzdravení nemocného člověka je určitě nejdůležitější odborná péče, která je mu věnována. Ale snad každý lékař z vlastní zkušenosti ví, že daleko lepších výsledků lze dosáhnout u pacientů, kteří zůstávají optimisty
a uchovávají si i ve stresujícím prostředí nemocnice dobrou náladu.

Právě k tomu, aby i nemocným zůstal na tváři úsměv, má přispět projekt Úsměv pro život společnosti B. Braun, jehož hlavními partnery jsou občanské sdružení Zdravotní klaun a nová česká komedie 2Bobule (v kinech od 22. října 2009). Úsměvy tak budou rozdávat nejen klauni v nemocnicích, ale také herci, a to jak na plátně, tak na doprovodných akcích projektu. Zapojili se například Jiří Korn, Jana Švandová, Kryštof Hájek, Jiří Krampol nebo Tereza Voříšková.

Projekt našel podporu také na portále stream.cz, který poskytne exkluzivní kanál pro videa projektu.
V prodejnách hraček Bambule a u dodavatele zdravotnických potřeb Zelená hvězda (www.zelenahvezda.cz) bude možné zakoupit dárkové předměty a mBank umožnila online platby přes mPeníze.

Kdo je zdravotní klaun?

Idea smíchu v nemocnicích a zdravotnických zařízeních vznikla v roce 1986 v USA. Do České republiky ji v roce 1998 přivedl Gary Edwards, který zde založil organizaci Zdravotní klaun. Ta funguje již 11 let a dokáže za rok rozveselit až 50 000 pacientů.

Zdravotní klauni jsou veselé kopy a svými představeními pomáhají dětským i geriatrickým pacientům zvládnout psychicky náročný pobyt ve zdravotnickém zařízení. Pacienti díky nim mohou na chvíli zapomenout, že jsou v nemocnici, a na tváře se jim vrací úsměv. Podle mnoha studií je vliv dobré nálady a psychické pohody důležitým pozitivním faktorem ovlivňujícím úspěšnost léčby.

Internetová kampaň

Na webových stránkách www.usmevprozivot.cz se od konce srpna 2009 rozbíhá stejnojmenná kampaň podporující organizaci Zdravotní klaun. Návštěvníci mohou za pomoci svého vlastního úsměvu přispět k tomu, že zdravotní klauni nebudou muset kvůli nedostatku financí snižovat počet nemocnic, které za rok navštíví.

Jak to bude fungovat? Na webové stránky můžete přidat svůj úsměv nebo si vybrat ten, který se vám nejvíce líbí, a přispět na něj libovolnou částkou, která bude připsána přímo na účet projektu. 
Připraven je také e-shop s usměvavými dárkovými předměty. Vybrat si můžete například klaunovské tričko, maňáska nebo třeba odznáčky s úsměvem.

Díky záštitě společnosti B. Braun mohou všechny takto získané prostředky jít přímo na účet Zdravotního klauna. Každá věnovaná koruna tak půjde tam, kde pomáhá, bez nutnosti podílet se na režijních nákladech kampaně.

Usměvavé zpravodajství

Na www.usmevprozivot.cz vás čeká také usměvavé zpravodajství: články, reportáže a zajímavosti. Budete moci nahlédnout do zákulisí akcí, které B. Braun pořádá ke kampani, seznámit se s prací zdravotních klaunů a prohlédnout si exkluzivní materiály z komedie 2Bobule. Mimo jiné se můžete dozvědět spoustu věcí, které jste možná o úsměvu nevěděli.

Vzdělávací program pro lékaře a sestry

Ve spolupráci s projektem WHO „Zdravá nemocnice“ pořádá Gary Edwards, otec zdravotních klaunů
v České republice, pravidelné vzdělávací semináře pro zdravotní sestry a lékaře akreditované Českou asociací sester. Cílem programu je pomoci zdravotnickému personálu navázat a prohloubit bezprostřednější kontakt s dětmi a posílit vzájemnou důvěru.


Věděli jste, že…

… úsměv dokáže tlumit bolest? Pokaždé, když se usmějete, začne vaše tělo produkovat endorfiny
a „hormon štěstí“ serotonin. Tato kombinace způsobí, že mnohem méně vnímáte bolest.

… s úsměvem jde všechno líp? Většina lidí se usmívá tehdy, když je jim dobře. Zkuste to naopak. Myslete na něco smutného a snažte se nepřestat usmívat. Tak co? Nejde to. Tělo vysílá mozku signál, že je vše v pořádku. Vzpomeňte si na to, až vám někdy nebude dobře, a usmějte se.

… úsměv je nakažlivý? Usmějte se na lidi kolem sebe. S největší pravděpodobností vám to oplatí
a jejich i váš den tak bude o trošku hezčí.

…úsměv snižuje vysoký krevní tlak? Vyzkoušejte si to sami na sobě! Seďte v klidu po dobu šesti minut a poté si změřte tlak. Dalších šest minut se usmívejte a znovu proveďte měření. Všimli jste si změny?  

 


 

Řekli o úsměvu...
Zeptali jsme se herců z filmu 2Bobule, co si myslí o úsměvu.

Jiří Krampol
(role ve filmu: otec Marie)
Může mít smích i léčivou schopnost?
Tak to je už i dokázaný, ne? Když se člověk opravdu od srdce zachechtá, začnou vylízat endorfiny. Je to prostě zázrak, jak se naše tělo dokáže samo uvolnit a regenerovat.

Kryštof Hádek
(role ve filmu: Honza)
Myslíte že úsměv může fungovat jako terapie?
Určitě! Občas to dělám a funguje to. Dokonce jsem teď viděl
- a bylo to myslím v “Uvolněte se prosím” - jednoho pána, který
si smích zavedl do denního režimu. Po ránu se usmívá deset minut a zbytek života v tom dni je pro něj prý vždycky pozitivní.

Tereza Voříšková
(role ve filmu: Klára)
Máte osobu, kterou rozesmíváte nejradši?
Mám tříletýho brášku, kterýmu vymýšlím pohádky. Je momentálně strašnej fanda do traktorů a aut obecně, takže jsem mu nedávno vykládala pohádku o malém traktoru Mrňousovi a velkém traktoru Velikousovi. Kdykoli když přišla na přetřes jejich jména, se válel smíchy. Pointu to příliš nemělo, ale účel splnila vrchovatě.

 

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Navyšování cen ovlivňuje především zdražování surovin, komponentů, obalových materiálů, energie, vody a dopravy. „Situaci nepomáhají ani nová legislativní pravidla EU pro hodnocení bezpečnosti, výrobu a distribuci zdravotnických prostředků a bezpečnost léčiv, která navyšují významně náklady výrobců a distributorů,“ říká PharmDr. Jiří Lukeš, člen vedení Skupiny B. Braun.

09.12.2021
Aktuality z B. Braun

Zdravotníci z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jako jedni z prvních 
vyzkoušeli unikátní monitorovací systém compliance hygieny rukou NosoEx. 
O tom, jak se tato novinka osvědčila v praxi, jsme mluvili s Romanem Boráněm 
z Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny této nemocnice. 

14.10.2021
Aktuality z B. Braun

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FN USA) patří k tradičním prestižním kardiologickým pracovištím v rámci konceptu péče o nemocné se srdečním postižením v České republice. B. Braun Česká republika se těší ze skutečnosti, že dlouhodobě s Invazivní a intervenční kardiologií (IKAK) FN USA spolupracuje a zajišťuje brněnským kardiologům stenty a lékové balonky pro jejich náročnou a odborně vysoce kvalifikovanou práci. Jsme rádi, že můžeme těmito řádky pogratulovat lékařům a sestrám Oddělení invazivní a intervenční kardiologie k 25. výročí založení.

22.07.2021
Aktuality z B. Braun