Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Světový den „STOP DEKUBITŮM“

8. Listopad 2016

Světový den „STOP DEKUBITŮM“

Třetí čtvrtek v měsíci listopad se každoročně koná světový den „STOP dekubitům“, který pořádá EPUAP (Evropský poradní panel pro otázky proleženin).

Organizace vznikla v prosinci 1996 v Londýně a spojuje zdravotníky a vědce s cílem vést a podporovat všechny evropské země v úsilí o prevenci a léčbu dekubitů, především podporou výzkumu, osvětou veřejnosti a ovlivněním politiky související s dekubity.

Dekubity vznikají jako důsledek kombinace dlouhodobého tlaku a dalších rizikových faktorů u osob se ztrátou hybnosti nebo citlivosti. Tvoří se nejčastěji v místech, kde se kostní výčnělky pokryté malou vrstvou tukové a svalové tkáně dotýkají podložky. Rizikovými místy jsou např. paty, sakrální oblast, kolena, kotníky, lokty, lopatky, výběžky obratlů na páteři, boky, týlní část hlavy. Proleženiny se tvoří velmi rychle, někdy i během několika desítek minut. Dlouhodobým působením tlaku dochází k poruše prokrvení dané oblasti a postižená tkáň začne odumírat. Často dochází ke vzniku otevřených ran, k sekundárním infekcím a projevům, které zhoršují kvalitu života člověka, ohrožují jeho život a prodlužují hospitalizaci.

Stejně jako v minulých letech se B. Braun prostřednictvím divize OPM do této akce aktivně zapojí, a to hned v několika krajích. Návštěvníci této akce se s námi mohou setkat nejprve v Plzeňském kraji, následovat bude Královéhradecký kraj a akci zakončíme v Olomouckém kraji. S ohledem na to, že v tomto roce u nás na třetí čtvrtek v měsíci listopad připadá státní svátek, nemocnice volí náhradní termíny - FN Plzeň 10. 11., FN Hradec Králové 15. 11. a FN Olomouc 18. 11. Na našem stánku si budou moci návštěvníci vyzkoušet nejenom moderní materiál na hojení ran, ale dozví se zde i spoustu zajímavých a přínosných informací.

Přidejte se k nám a podpořte tak Světový den Stop dekubitům!

 

Alena Kyselová
Divize OPM

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Nahlížet na problematiku komplexně je podstatou úspěchu téměř ve všech medicínských odvětvích. Nejinak je tomu i v oblasti hojení ran. Tento chirurgický obor občas nebývá mezi zdravotníky populární, protože nepřináší rychlé a extrémně okázalé výsledky. Jedná se o zaměření, které vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti nejen ze strany pacienta, ale zejména ze strany zdravotnického personálu.

14.10.2021
Chirurgické obory

Dekubity stále považuji za velké téma. Nejdůležitější je prevence, komunikace s klienty a odborná diskuse o tom, jak se co nejlépe o již vzniklý problém postarat. V Centru Paraple klienty učíme dbát o své tělo a nepodceňovat ani malé kožní defekty či zarudnutí kůže v často namáhaných oblastech.

11.10.2016
Péče o rány

S chirurgem MUDr. Radovanem Čechem o cukrovce, larvách a o tom, proč by potřebovali čeští pacienti vyspět.

07.10.2016
Péče o rány