Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče:

Světový den „STOP DEKUBITŮM“

redakce Braunovin

8. listopad 2016

Hojení ran

Třetí čtvrtek v měsíci listopad se každoročně koná světový den „STOP dekubitům“, který pořádá EPUAP (Evropský poradní panel pro otázky proleženin).

Organizace vznikla v prosinci 1996 v Londýně a spojuje zdravotníky a vědce s cílem vést a podporovat všechny evropské země v úsilí o prevenci a léčbu dekubitů, především podporou výzkumu, osvětou veřejnosti a ovlivněním politiky související s dekubity.

Dekubity vznikají jako důsledek kombinace dlouhodobého tlaku a dalších rizikových faktorů u osob se ztrátou hybnosti nebo citlivosti. Tvoří se nejčastěji v místech, kde se kostní výčnělky pokryté malou vrstvou tukové a svalové tkáně dotýkají podložky. Rizikovými místy jsou např. paty, sakrální oblast, kolena, kotníky, lokty, lopatky, výběžky obratlů na páteři, boky, týlní část hlavy. Proleženiny se tvoří velmi rychle, někdy i během několika desítek minut. Dlouhodobým působením tlaku dochází k poruše prokrvení dané oblasti a postižená tkáň začne odumírat. Často dochází ke vzniku otevřených ran, k sekundárním infekcím a projevům, které zhoršují kvalitu života člověka, ohrožují jeho život a prodlužují hospitalizaci.

Stejně jako v minulých letech se B. Braun prostřednictvím divize OPM do této akce aktivně zapojí, a to hned v několika krajích. Návštěvníci této akce se s námi mohou setkat nejprve v Plzeňském kraji, následovat bude Královéhradecký kraj a akci zakončíme v Olomouckém kraji. S ohledem na to, že v tomto roce u nás na třetí čtvrtek v měsíci listopad připadá státní svátek, nemocnice volí náhradní termíny - FN Plzeň 10. 11., FN Hradec Králové 15. 11. a FN Olomouc 18. 11. Na našem stánku si budou moci návštěvníci vyzkoušet nejenom moderní materiál na hojení ran, ale dozví se zde i spoustu zajímavých a přínosných informací.

Přidejte se k nám a podpořte tak Světový den Stop dekubitům!

Alena Kyselová
Divize OPM

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník