Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Sportovci pozor! Krizových stavů a kolapsů z přehřátí přibývá. Je jich dvakrát více než dříve!

19. Červen 2019

Sportovci pozor! Krizových stavů a kolapsů z přehřátí přibývá. Je jich dvakrát více než dříve!

Sportovci podceňují tepelná traumata vzniklá z přehřátí organismu. Je jich dvakrát více než v minulých letech. Shodli se na tom odborníci na prvním kurzu Aesculap Akademie věnovaném krizovým stavům u vytrvalostních sportovních výkonů. „Jedním z důvodů je stále rostoucí počet hobby závodníků ve vyšších věkových ,masters‘ kategoriích a nárůst tropických teplot. Postihnout to však může každého atleta bez ohledu na věk a stav trénovanosti. Edukace široké veřejnosti i organizátorů je naprosto nezbytná,“ říká odborný garant kurzu Aesculap Akademie, přednosta I. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a zároveň vítěz Českého poháru v olympijském triatlonu a účastník mistrovství světa série Challenge prof. MUDr. Martin Matějovič, Ph.D., FCMA. Kurz je v pořadí stým prvním kurzem simulační medicíny v tréninkovém centru B. Braun Dialog.

Desatero vytrvalostního sportovce:
 
 1. Znát svůj zdravotní stav
   
 2. Nezávodit a přizpůsobit svůj trénink v době akutního onemocnění
   
 3. Znát a naučit se rozpoznat časné varovné známky
   
 4. Nepodceňovat preventivní lékařské prohlídky a posouzení míry zdravotního rizika 
   
 5. Pravidelný, systematický trénink 
   
 6. Aklimatizace v případě závodů při vysokých teplotách a vlhkosti vzduchu
   
 7. Dostatečná hydratace před závodem a přiměřená v jeho průběhu – ne vždy více je více
   
 8. Průběžné chlazení v průběhu závodů při vysokých teplotách a vlhkosti vzduchu
   
 9. Pokud lze, tréninky a závody směřovat do nejchladnější části dne
   
 10. Vyvarovat se sportovního „hrdinství“

Kolaps se dostaví nečekaně

Převážná většina netraumatických kolapsů u vytrvalostních atletů nastává za cílovou páskou po ukončení zátěže. Tyto kolapsy obvykle nevedou k vážnějšímu poškození zdraví. Nejčastější příčinou je vyčerpání, pokles krevního tlaku či dehydratace. Kolaps v průběhu závodu je však často známkou závažných stavů, mezi něž patří – srdeční zástava, tepelné trauma z přehřátí, významný pokles hladiny sodíku či glukózy v krvi, ale i řada dalších zdravotních poruch. Nejvážnější z nich, náhlá srdeční smrt, postihuje, přibližně jednoho z 50 000–100 000 mladých atletů ročně. U starších sportovců je poměr 1 : 7 000 ročně.

Tepelné poškození je třetí nejčastější příčinou úmrtí sportovců v průběhu zátěže a vůbec nejčastější příčinou smrti u mladých atletů. „Kolapsy přicházejí obvykle nečekaně, ať už v tréninku nebo během závodů. Nejsou-li včas rozpoznány a správně řešeny, mohou vyústit v nezvratnou tragédii. A naopak – připravený a vzdělaný trenér, pořadatel či sám sportovec má v rukou řadu opatření a nástrojů, jak těmto tragédiím předcházet, případně jak je efektivně řešit, nastanou-li,“ vysvětluje lékař, vědec a sportovec Martin Matějovič.

 

Edukovat a dbát na bezpečnost sportovního výkonu

Sport a přehřátí, proč a jakým způsobem někteří atleti kolabují, co můžeme udělat proto, aby došlo co nejrychleji ke správné terapii? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídali odborníci v rámci jednoho z mála kurzů, který se zabýval právě otázkou krizových stavů u vytrvalostních sportovních výkonů. V budově Aesculap Akademie na Bulovce se tohoto kurzu zúčastnily na tři desítky trenérů, sportovců i organizátorů velkých sportovních akcí. Osm hodin přednášek a praktických nácviků bylo rozděleno do pěti bloků, které se věnovaly problematice přehřátí, hlavním příčinám kolapsů, tréninku reakcí při kolapsových situacích a také zkušenostem organizátorů velkých sportovních podniků. „Kurz probíhal formou diskuse a výměny názorů. Velkou část jsme samozřejmě věnovali prevenci, kde se nám podařilo definovat základní desatero, kterým by se všichni vytrvalci měli řídit,“ říká MUDr. František Vojík z Aesculap Akademie.

 

 

Celé znění naleznete na B. Braun CZ

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Před pár dny jsme připomněli význam prevence onemocnění ledvin i na televizních obrazovkách. Na Světový den ledvin promluvili naši primáři ve Snídani s Novou a v Událostech České televize o současné situaci kolem očkování dialyzovaných pacientů i vlivu koronaviru na nefrologické pacienty.

17.03.2021
Skupina B. Braun

Ambulantní péči nabízí Skupina B. Braun více než 25 let a nyní se rozhodla rozšířit své působení směrem k široké veřejnosti v oblasti kvalitní zdravotní péče pro všechny pod „krycím názvem“ Consumer Health a vydává se na cestu B2C trhu. S Jiřím Lukešem jsme se v rozhovoru otevřeně bavili o nových plánech Skupiny B. Braun, o odborných ambulancích B. Braun Plus a dotkli jsme se také mnoha dalších témat.

31.08.2020
Skupina B. Braun

Další ordinace součástí sítě ambulancí B. Braun Plus

06.06.2020
Skupina B. Braun