Roztroušená skleróza: nemoc, kterou neumíme vyléčit. Dokážeme však pacienty stabilizovat.
Petra Borová, DiS.
8. Červen 2021
Roztroušená skleróza je zákeřné onemocnění, vůči kterému je bohužel současná medicína stále pozadu. Vyléčit ji zatím nedokážeme, obrovskou roli ve stabilizaci pacienta pak hraje čas. V počátcích totiž toto onemocnění nemá výrazné projevy a bez včasné diagnózy dovede pacienty upoutat na invalidní vozík. Proto na příznaky RS upozorňuje Světový den roztroušené sklerózy, který každoročně připadá na 30. května.
I letos se v tento den konala řada osvětových akcí, jejichž cílem je rozšíření povědomí o této nemoci a o možnostech léčby. Už tradičně se ke Světovému dni roztroušené sklerózy připojila Unie ROSKA , která pacienty s touto těžkou diagnózou podporuje už od 80. let minulého století. Jejím hlavním posláním je vytvořit důstojné podmínky pro kvalitní a plnohodnotný život lidí s roztroušenou sklerózou a pomáhá jim s integrací do společnosti. B. Braun je dlouholetým partnerem zmíněné Unie. Věnuje se edukaci v oblasti urologických problémů a nabízí pacientům s roztroušenou sklerózou péči v síti svých odborných ambulancí.
Přednášky pod taktovkou Unie ROSKA a B. Braunu
Letos Unie ROSKA a společnost B. Braun připravily sérii přednášek, v nichž se odborní lékaři věnovali urologickým potížím pacientů s roztroušenou sklerózou nebo poruchám polykání, které s touto diagnózou také často souvisí. MUDr. Jan Staněk představil Domov sv. Josefa, jediné lůžkové zařízení u nás, které se věnuje péči o pacienty s tímto onemocněním. Součástí programu byla také diskuse s psychologem, sociální pracovnicí a zástupci úřadu práce, která se zaměřila na úskalí života s roztroušenou sklerózou. Po každé přednášce navíc následovalo cvičení, kdy si pacienti mohli vyzkoušet účinné cviky pod vedením zkušených fyzioterapeutů.
Pozornost si získal například i MUDr. Pavel Tolinger z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice s přednáškou na téma Problematika dolních močových cest u pacientů s roztroušenou sklerózou. Její záznam naleznete zde:
Roztroušená skleróza a covid-19
V posledních měsících se odborníci intenzivně zabývali také tím, jaký vliv bude mít na pacienty s roztroušenou sklerózou onemocnění covid-19. Součástí léčby je totiž také imunosupresivní terapie, kdy pacienti užívají léky na potlačení imunity. U některých pacientů by tedy teoreticky mohlo hrozit tedy vyšší riziko nákazy a také větší pravděpodobnost, že prodělají nemoc s těžkým průběhem. Unie ROSKA konstatovala, že: „Na základě současných dat se ukazuje, že onemocnění COVID-19 probíhá u pacientů s roztroušenou sklerózou obdobně jako u stejně starých zdravých osob, samotné onemocnění RS se tedy nezdá rizikovým faktorem.“ Lidé s diagnózou roztroušené sklerózy tedy nesou stejná rizika, jako zdravá populace – těžší průběh nemoci lze tedy očekávat u starších osob, u lidí s dalšími přidruženými nemocemi jako cukrovka, vysoký tlak, nemoci dýchacích cest apod. Odborníci nicméně lidem s RS doporučují, aby očkování podstoupili. Více se dozvíte ZDE.