Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Roztroušená skleróza: nemoc, kterou neumíme vyléčit. Dokážeme však pacienty stabilizovat.

Petra Borová, DiS.

8. červen 2021

Covid-19

Roztroušená skleróza je zákeřné onemocnění, vůči kterému je bohužel současná medicína stále pozadu. Vyléčit ji zatím nedokážeme, obrovskou roli ve stabilizaci pacienta pak hraje čas. V počátcích totiž toto onemocnění nemá výrazné projevy a bez včasné diagnózy dovede pacienty upoutat na invalidní vozík. Proto na příznaky RS upozorňuje Světový den roztroušené sklerózy, který každoročně připadá na 30. května.

I letos se v tento den konala řada osvětových akcí, jejichž cílem je rozšíření povědomí o této nemoci a o možnostech léčby. Už tradičně se ke Světovému dni roztroušené sklerózy připojila Unie ROSKA , která pacienty s touto těžkou diagnózou podporuje už od 80. let minulého století. Jejím hlavním posláním je vytvořit důstojné podmínky pro kvalitní a plnohodnotný život lidí s roztroušenou sklerózou a pomáhá jim s integrací do společnosti. B. Braun je dlouholetým partnerem zmíněné Unie. Věnuje se edukaci v oblasti urologických problémů a nabízí pacientům s roztroušenou sklerózou péči v síti svých odborných ambulancí.

Přednášky pod taktovkou Unie ROSKA a B. Braunu

Letos Unie ROSKA a společnost B. Braun připravily sérii přednášek, v nichž se odborní lékaři věnovali urologickým potížím pacientů s roztroušenou sklerózou nebo poruchám polykání, které s touto diagnózou také často souvisí. MUDr. Jan Staněk představil Domov sv. Josefa, jediné lůžkové zařízení u nás, které se věnuje péči o pacienty s tímto onemocněním. Součástí programu byla také diskuse s psychologem, sociální pracovnicí a zástupci úřadu práce, která se zaměřila na úskalí života s roztroušenou sklerózou. Po každé přednášce navíc následovalo cvičení, kdy si pacienti mohli vyzkoušet účinné cviky pod vedením zkušených fyzioterapeutů.

Pozornost si získal například i MUDr. Pavel Tolinger z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice s přednáškou na téma Problematika dolních močových cest u pacientů s roztroušenou sklerózou. Její záznam naleznete zde:


Roztroušená skleróza a covid-19

V posledních měsících se odborníci intenzivně zabývali také tím, jaký vliv bude mít na pacienty s roztroušenou sklerózou onemocnění covid-19. Součástí léčby je totiž také imunosupresivní terapie, kdy pacienti užívají léky na potlačení imunity. U některých pacientů by tedy teoreticky mohlo hrozit tedy vyšší riziko nákazy a také větší pravděpodobnost, že prodělají nemoc s těžkým průběhem. Unie ROSKA konstatovala, že: „Na základě současných dat se ukazuje, že onemocnění COVID-19 probíhá u pacientů s roztroušenou sklerózou obdobně jako u stejně starých zdravých osob, samotné onemocnění RS se tedy nezdá rizikovým faktorem.“ Lidé s diagnózou roztroušené sklerózy tedy nesou stejná rizika, jako zdravá populace – těžší průběh nemoci lze tedy očekávat u starších osob, u lidí s dalšími přidruženými nemocemi jako cukrovka, vysoký tlak, nemoci dýchacích cest apod. Odborníci nicméně lidem s RS doporučují, aby očkování podstoupili. Více se dozvíte ZDE.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník