Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

(R)Evoluce v akutní dialýze: OMNI systém spojuje nejmodernější metody léčby s intuitivním dotykovým ovládáním

redakce Braunovin

29. leden 2016

Akutní dialýza Aktuality B. Braun

Inteligentní software řídící vysoce přesnou bilanci tekutin, minimalistické provedení, intuitivní dotykové ovládání nebo změna základních metod kontinuální dialýzy bez přerušení léčby.

"Nejedná se pouze o jakési vylepšení stávajících přístrojů. Jde o změnu pohledu na akutní dialýzu. Hlavní výhodu vidím v extrémně jednoduché obsluze. S OMNI si nyní na akutní kontinuální dialýzu troufnou i pracoviště nižšího typu. Ve své podstatě tak rozšiřujeme spektrum pacientů, kteří tuto léčbu dostanou," komentuje uvedení nového přístroje na trh člen vedení skupiny B. Braun CZ/SK MUDr. Martin Kuncek

Správný krok do budoucnosti akutní dialýzy

Nový přístroj na akutní dialýzu OMNI byl české lékařské veřejnosti představen 28.1.2016 na kongresu Colours of Śepsis v Ostravě. Mezi hlavní přednosti nového systému patří především možnost změny léčby bez jejího přerušení, automatická regulace hladin všech expanzních komůrek, podpora léčby jiných závažných onemocnění, management bilance tekutin a automatické odstraňování vzduchu krevní strany i na straně dialyzačního roztoku. "Je to opravdová revoluce ať už z hlediska použitelnosti, absolutní flexibility a nebo právě z hlediska managementu bilance tekutin. Vývoj zaměstnal 20 odborníků přesně 2 roky, 11 měsíců a 20 dní. Což je vskutku neuvěřitelně krátký čas! Jsme absolutně přesvědčeni, že to je správný krok do budoucnosti akutní dialýzy," říká k systému jeho autor francouzský vývojář a zároveň viceprezident marketingu a prodeje pro akutní terapie společnosti B. Braun Jean - Paul Menneguerr.

První testy více než přesvědčivé

Přístroj byl poprvé testován na pacientech v prvních měsících loňského roku na univerzitní klinice ve švýcarském Lausanne. "Funkce přístroje jsme testovali na pacientech v kritickém stavu v režimu heparinové i citrátové koagulace. Výsledky jsou z mého pohledu velice dobré. Přístroj funguje bezchybně, nemá falešné alarmy, šlape tak, jak má a nabízí spousty velmi užitečný funkcí," řekl k výsledkům testů vedoucí zkušebního provozu OMNI Dr. Antoine Schneider. Souběžně s testováním funkcí se testovala i ovladatelnost přístroje. Deset vybraných zdravotních sester absolvovalo krátkou instruktáž. "Žádná z těchto sester neměla problémy s ovládáním nebo třeba s výměnou vaků. Sestřičky byly s jednoduchostí ovládaní a také s vysokou mobilitou přístroje velmi spokojeny," dodává Dr. Antoine Schneider.

Českým zdravotníkům bude OMNI systém, který odborníci nazývají prvním přístrojem pro akutní dialýzu 4.generace, detailně představen v praxi v nejbližších měsících na dvoudenním intenzivním kurzu v tréninkovém středisku B. Braun Dialog na pražské Bulovce. Jeho cena se bude pohybovat kolem 20.000 EUR. "Vycházíme z cenové hladiny, která bude nastavena pro celou Evropu. Takže české nemocnice budou mít možnost koupit přístroj za stejných podmínek jako v okolních zemích," komentuje cenovou politiku skupiny B. Braun Martin Kuncek.

Pozitivní reakce českých i slovenských lékařů

Čeští zdravotníci měli možnost si osobně "osahat" nový přístroj na stánku společnosti B. Braun na kongresu věnovanému problematice sepse v intenzivní medicíně. První reakce jsou pozitivní. "Myslím si, že je zcela zásadní, aby přístroje na akutní dialýzu byly jednoduše ovladatelné, měly jedno setování s možností přecházení z režimu do režimu bez přesetování nebo přenastavení přístroje," řekl bezprostředně po představení OMNI Systému vedoucí lékař intenzivní péče VFN Praha Doc. MUDr. Martin Balík. Jeho slova v souvislosti s OMNI potvrzují o ostatní kolegové. "Přístroj má moc hezký design, ovládání je skutečně intuitivní. Mě osobně nejvíce oslovila jednoduchost setování," řekl po prvním setkání s přístrojem MUDr. Michal Pisár vedoucí lékař JIP v Krajské nemocnici Tomáš Bati ve Zlíně. Přímo na kongresu si ovládání přístroje vyzkoušeli i sestřičky. "Myslím si, že manipulace s tím bude velmi jednoduchá. Můžu to srovnat s přístrojem, který nyní máme na oddělení a tohle je opravdu mnohem jednodušší," říká slovenská sestřička Ľudmila Pagáčová zatímco si zkouší připravit systém OMNI na zahájení terapie.

Koncern B. Braun každoročně investuje do výzkumu a vývoje přes 150 milionů EUR a inovace je také jedním ze základním pilířů firemní strategie. "OMNI Systém je skvělým příkladem toho, že masivní investice do výzkumu a vývoje je pro trvalé zlepšování kvality zdravotní péče naprosto nezbytné," dodává k výzkumu, který vedl k výrobě nového přístroje MUDr. Martin Kuncek.

Princip léčby s OMNI systémem

Základní principy léčby s OMNI systémem korespondují se základními principy každé dialýzy, kterými jsou difúze, filtrace, adsorpce a konvekce. První zásadní změnou proti dosavadním možnostem CRRT terapie je možnost kdykoliv během ošetření bez nutnosti výměny setu a kapiláry měnit základní metody kontinuální dialýzy, tedy filtraci, hemodialýzu a hemodiafiltraci tak, jak to vyžaduje momentální stav pacienta. Další změnou je inteligentní software HomeoSAFE Premium, který umožňuje automatickou redukci a regulaci průtoků krve a roztoků a vysoce přesnou bilanci tekutin s minimální odchylkou.V neposlední řadě je inovací uživatelský komfort při tzv. setování, kdy se používá jen jeden set na všechny základní terapie. Set je vždy předpřipraven v zaváděcím pouzdru, automaticky se nasetuje do všech pump a propláchne s automatickým odstraněním vzduchu a nastavením hladin všech expanzních komůrek.

Reakce evropských zdravotníků při premiéře OMNI systému v Berlíně

"Pro mě je nejzajímavější, že lze použít jeden set pro všechny druhy léčby. To vidím jako zásadní. Můžeme zvolit jiný druh léčby a pak se zase bez potíží vrátit k tomu původnímu. Navíc je to malý přístroj, takže ho budeme moci jednoduše převážet. A samozřejmě velkou výhodou je pro nás opravdu velmi jednoduché ovládání."

Karima Alouazen - zdravotní sestra v Universitní nemocnice v Lausanne, Švýcarsko

"Jako největší bonus beru automatické odstranění vzduchu v setu a dobrá viditelnost informací na monitoru. Je to skvělý krok do budoucnosti i díky tomu, že se výrazně zkrátí čas pro přípravu od zapnutí až po napojení. Ušetřený čas se věnuje pacientovi a tak to má být. Přístroj budeme testovat v naší nemocnici po dobu několika týdnu a těšíme se na to."

Oliver Joannes Boyau - lékař v Bordeaux Hospital University Center, Francie

"Ten směr je správný. OMNI systém má všechny modality, které by měl mít a do budoucna se to bude ještě určitě rozšiřovat. Umí jak citrátovou tak samozřejmě heparinovou antikoagulaci a je snadno ovladatelný. Přišlo mi skvělé, že sám umí předcházet mnohým vlastním alarmům, takže nedělá tolik hluku u postele pacienta."

MUDr. Cyril Kučera - primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení, Městská nemocnice Ostrava, Česko

"OMNI systém je velmi kompaktní a zároveň velmi jednoduchý na používání. Také všechno vybavení a preparáty jsou jednoduše použitelné, takže za mě určitě dobrý krok do budoucnosti. Za extrémně důležité považuji to, že se s přístrojem bude jednoduše pracovat zdravotním sestrám."

Prof. Massimo Antonelli - ředitel Anesteziologicko-resuscitační kliniky Univerzitní nemocnice Agostino Gemelli v Římě, Itálie

"Jsme nadšení nejen ze všech výhod, které přístroj nabízí, ale oceňujeme také design. Moc se nám líbí, že přístroj je funkčně přátelský pro naše pacienty a uživatelsky přátelský pro naše sestry. Je lehký a dobře ovladatelný. Určitě bychom takový přístroj u nás v nemocnici uvítali."

Dr. Irina Zhdanova - lékařka, nemocnice, St. Petersburg, Rusko

Napsali o systému OMNI:

Budoucnost akutního očišťování krve (Medical Tribune)

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník