Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Nová zázračná zbraň?

MUDr. Jiří Chvojka

5. Květen 2010

Cévní chirurgie

Díky patentované unikátní technologii potažení balonku, tzv. matrix, je umožněno uvolnění účinné látky z balonku do zúžené cévní stěny již při krátké aplikaci během inflace balonku.

SeQuent® Please

S trochou nadsázky jako „Wunderwaffe“ označily přední německé deníky (Die Welt, Berliner Morgenpost) nový léčebný prostředek vyvinutý společností B. Braun Melsungen AG pod názvem SeQuent® Please pro intervenční léčbu ICHS. Jde o drug eluting balloon (DEB), což je běžný angioplastický koronární balonkový katétr potažený speciální technologií a obsahující účinnou látku s antiproliferativním účinkem paclitaxel.

Jde o podobný princip léčby jako u drug eluting stentů (DES), jejichž uvedení do intervenční léčby před několika lety bylo považováno za revoluci v této oblasti. Německá média široce informovala o této nové alternativě léčby pomocí DEB na základě informací z tiskové konference, která se uskutečnila 30. března 2009 v Berlíně u příležitosti udělení CE certifikátu a uvedení DEB SeQuent® Please na trh. Na tiskové konferenci představili hlavní výzkumníci prof. Bruno Scheller z Univerzitní nemocnice Homburg-Saarland a prof. Ulrich Speck z berlínské Charité koncept DEB a velmi slibné výsledky z dosud provedených studií, ať již experimentálních nebo i klinických. Díky patentované unikátní technologii potažení balonku, tzv. matrix, je umožněno uvolnění účinné látky z balonku do zúžené cévní stěny již při krátké aplikaci během inflace balonku.

Jak prokázaly na tiskové konferenci představené výsledky studií, tak stejně jako u DES a v některých případech i mnohem lépe, se podstatně snižuje riziko restenózy ošetřené koronární cévy. Tohoto léčebného efektu je navíc dosaženo bez rizika pozdní trombózy, která stále zůstává problémem při používání DES a také bez nutnosti dlouhodobé duální antiagregace, která je nutná u DES. To se zdá největším přínosem této nové metody, která se t. č. jeví jako jednoznačná metoda volby léčby in-stent restenózy, velmi nadějné jsou také výsledky u tzv. nemoci malých cév (small vessel disease) a u bifurkačních lézí.

Další studie s DEB a také s kombinací DEB a kobalto-chromového stentu jsou před dokončením a měly by prokázat pozitivní efekt této léčby v dalších indikacích. Další příznivá zpráva je, že od 1. dubna je tato nová „zázračná zbraň“ dostupná i pro české a slovenské intervenční kardiology a hlavně pro jejich pacienty.

Převzato z časopisu Intervenční a akutní kardiologie, 2009; 8(2) se souhlasem redakce.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník