Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Nefrologové se spojili: dialyzovaní pacienti už dosáhnou na očkování

30. Duben 2021

Nefrologové se spojili: dialyzovaní pacienti už dosáhnou na očkování

Významní čeští nefrologové po zahájení očkování proti covidu-19 oslovili Ministerstvo zdravotnictví, aby při vakcinaci zařadilo do prioritních skupin i dialyzované pacienty. Přístup k očkování se podařilo zajistit a dialyzovaní už mají dostupnější i preventivní léčbu.

„Na zástupce ministerstva jsme jako Česká nefrologická společnost několikrát neúspěšně apelovali. Jde o zbytečný hazard. Řádově se jedná pouze o jednotky tisíc pacientů. Navíc zdravotníci na dialýzách jsou zvyklí očkovat sami, takže v logistice problém nevidím,“ řekl v březnu k očkovací strategii přednosta Kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prof. MUDr. Vladimír Tesař DrSc., MBA. Dialyzační střediska zase upozorňovala, že své pacienty běžně očkují například proti sezonní chřipce, a že jim tedy stačí pouze dodat vakcíny: „My jsme připraveni být sekundárními očkovacími centry. V Česku máme 23 dialyzačních středisek se zhruba 1 150 pacienty. Potřebujeme jen vakcínu,“ zdůrazňoval tehdy ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.
 

Od dubna dostávají dialyzovaní pacienti unikátní kód

Na možnou účinnou léčbu před těžkým průběhem onemocnění covid-19 podáním monoklonálních protilátek obsažených například v lécích Regeneron nebo Bamlanivimab upozorňoval již na začátku března přednosta Nefrologické kliniky VFN v Praze Vladimír Tesař. Jde o program tzv. pasivní imunizace, která zabrání vstupu viru do buněk v lidském těle. Lék by měl být podán indikovaným pacientům, kteří nepotřebují hospitalizaci, a musí se podat včas. Podmínkou je, že doba od pozitivního testu nepřesahuje tři dny a doba trvání klinických příznaků je maximálně sedm dní. V dostupnosti těchto léků i pro dialyzované pacienty nastal také posun. „Pokud pacient splňuje indikační kritéria, pak může být referován praktickým lékařem nebo nefrologem nemocničnímu pracovišti, které touto léčbou disponuje. Tuto léčbu podstoupili například dva pacienti z našeho dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Litoměřicích,“ říká MUDr. Vladimír Vojanec.

Koronavirus může mít vliv i na ledviny

Koronavirus poškozuje ledviny dvojím způsobem – jednak primárně toxicky napadá přímo buňky ledvinových klubíček a kanálků a jednak sekundárně útočí na ledviny skrze horečky, dehydrataci, covidovou pneumonii, při postižení srdce nebo septickém šoku. „Většina pacientů má ledviny postižené právě druhou sekundární cestou, která způsobuje špatné prokrvení. Na prokrvení jsou ledviny velmi citlivé,“ vysvětluje profesor Vladimír Tesař. Primární poškození ledvin přímo virem zjednodušuje až stokrát vyšší koncentrace enzymu ACE2 v ledvinách než třeba v plicích. Tento enzym funguje jak receptor koronaviru pro vstup do buňky. Když v ledvinách napadne tubulární buňky, rozvine se tzv. akutní tubulární nekróza, kdy buňky odumřou a po dobu, než se obnoví, musí být pacient na dialýze. Virus napadá také buňky glomerulu, kde způsobuje podobné poškození jako infekce HIV. Četnost těchto přímých napadení není zatím známá, protože potvrdit je může pouze biopsie, která se rutinně nedělá.

Nedávno byla zveřejněna studie, která byla provedena na 3 099 pacientech z 67 amerických nemocnic, kteří byli hospitalizováni na JIP. Z těchto lidí mělo 20 % (637 pacientů) akutní poškození ledvin, které vyžadovalo náhradu funkce pomocí dialýzy.
Mortalita těchto pacientů během jednoho měsíce od přijetí byla 55 %. „Uvedené číslo úmrtnosti je samozřejmě velmi vysoké. Zhruba třetina těch, co přežili a byli propuštěni z JIP, v okamžiku propuštění stále potřebovala dialýzu,“ vysvětluje profesor Tesař.

Dialyzovaní pacienti patří mezi covidem nejvíce ohrožené

V Česku je na 7 000 dialyzovaných pacientů, kteří patří mezi covidem nejvíc ohrožené skupiny lidí. Pokud dialyzovaný pacient onemocní koronavirem, pohybuje se mortalita v této skupině lidí kolem 30 %. Vedle dialyzovaných pacientů doporučují nefrologové co nejdříve očkovat také lidi, které s nimi žijí ve společné domácnosti a personál dialyzačních středisek. Zároveň upozorňují na to, že u dialyzovaných pacientů není vyloučené, že bude nutné podávat ještě dodatečné očkovací dávky. „Samozřejmě otázka účinnosti vakcíny je zcela na místě. Dialyzovaní pacienti nemají dostatečnou imunitní odpověď, a proto je potřeba počítat s možností přídavné dávky,“ dodává profesor Tesař. 

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Společnost B. Braun rozšířila své portfolio vstřebatelných hemostatických prostředků z oxidované celulózy o nového benjamínka, který cílí primárně na laparoskopickou chirurgii.

30.04.2021
Aktuality z B. Braun

Sport ho provází už od malička. Nejen on, ale i celá jeho rodina se řadí mezi aktivní sportovce. I když se vyčerpá na sjezdovce nebo během, je to pro něj hlavně relax. Profesor Matějovič se věnuje vnitřnímu lékařství a intenzivní péči a rukama mu projdou často pacienti v přímém ohrožení života.

01.04.2021
Lidé a společnost
Lucie Stejskalová je šťastně vdaná, má dvě krásné dcery a pracuje v cateringové společnosti jako kuchařka. Od malička sportovala a láska k pohybu jí zůstala. Dnes je Lucii čtyřicet let, běhá Spartan Race a má za sebou několik triatlonových závodů. Přestože je ve výborné fyzické kondici, postihla ji stresová inkontinence. Řešení našla až v pomůcce Diveen®.
10.03.2021
B. Braun pro život