Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Nefrologové se spojili: dialyzovaní pacienti už dosáhnou na očkování

Ing. Lucie Kocourková

30. duben 2021

Významní čeští nefrologové po zahájení očkování proti covidu-19 oslovili Ministerstvo zdravotnictví, aby při vakcinaci zařadilo do prioritních skupin i dialyzované pacienty. Přístup k očkování se podařilo zajistit a dialyzovaní už mají dostupnější i preventivní léčbu.

„Na zástupce ministerstva jsme jako Česká nefrologická společnost několikrát neúspěšně apelovali. Jde o zbytečný hazard. Řádově se jedná pouze o jednotky tisíc pacientů. Navíc zdravotníci na dialýzách jsou zvyklí očkovat sami, takže v logistice problém nevidím,“ řekl v březnu k očkovací strategii přednosta Kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prof. MUDr. Vladimír Tesař DrSc., MBA. Dialyzační střediska zase upozorňovala, že své pacienty běžně očkují například proti sezonní chřipce, a že jim tedy stačí pouze dodat vakcíny: „My jsme připraveni být sekundárními očkovacími centry. V Česku máme 23 dialyzačních středisek se zhruba 1 150 pacienty. Potřebujeme jen vakcínu,“ zdůrazňoval tehdy ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Od dubna dostávají dialyzovaní pacienti unikátní kód

Na možnou účinnou léčbu před těžkým průběhem onemocnění covid-19 podáním monoklonálních protilátek obsažených například v lécích Regeneron nebo Bamlanivimab upozorňoval již na začátku března přednosta Nefrologické kliniky VFN v Praze Vladimír Tesař. Jde o program tzv. pasivní imunizace, která zabrání vstupu viru do buněk v lidském těle. Lék by měl být podán indikovaným pacientům, kteří nepotřebují hospitalizaci, a musí se podat včas. Podmínkou je, že doba od pozitivního testu nepřesahuje tři dny a doba trvání klinických příznaků je maximálně sedm dní. V dostupnosti těchto léků i pro dialyzované pacienty nastal také posun. „Pokud pacient splňuje indikační kritéria, pak může být referován praktickým lékařem nebo nefrologem nemocničnímu pracovišti, které touto léčbou disponuje. Tuto léčbu podstoupili například dva pacienti z našeho dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Litoměřicích,“ říká MUDr. Vladimír Vojanec.

Koronavirus může mít vliv i na ledviny

Koronavirus poškozuje ledviny dvojím způsobem – jednak primárně toxicky napadá přímo buňky ledvinových klubíček a kanálků a jednak sekundárně útočí na ledviny skrze horečky, dehydrataci, covidovou pneumonii, při postižení srdce nebo septickém šoku. „Většina pacientů má ledviny postižené právě druhou sekundární cestou, která způsobuje špatné prokrvení. Na prokrvení jsou ledviny velmi citlivé,“ vysvětluje profesor Vladimír Tesař. Primární poškození ledvin přímo virem zjednodušuje až stokrát vyšší koncentrace enzymu ACE2 v ledvinách než třeba v plicích. Tento enzym funguje jak receptor koronaviru pro vstup do buňky. Když v ledvinách napadne tubulární buňky, rozvine se tzv. akutní tubulární nekróza, kdy buňky odumřou a po dobu, než se obnoví, musí být pacient na dialýze. Virus napadá také buňky glomerulu, kde způsobuje podobné poškození jako infekce HIV. Četnost těchto přímých napadení není zatím známá, protože potvrdit je může pouze biopsie, která se rutinně nedělá.


Nedávno byla zveřejněna studie, která byla provedena na 3 099 pacientech z 67 amerických nemocnic, kteří byli hospitalizováni na JIP. Z těchto lidí mělo 20 % (637 pacientů) akutní poškození ledvin, které vyžadovalo náhradu funkce pomocí dialýzy.
Mortalita těchto pacientů během jednoho měsíce od přijetí byla 55 %. „Uvedené číslo úmrtnosti je samozřejmě velmi vysoké. Zhruba třetina těch, co přežili a byli propuštěni z JIP, v okamžiku propuštění stále potřebovala dialýzu,“ vysvětluje profesor Tesař.

Dialyzovaní pacienti patří mezi covidem nejvíce ohrožené

V Česku je na 7 000 dialyzovaných pacientů, kteří patří mezi covidem nejvíc ohrožené skupiny lidí. Pokud dialyzovaný pacient onemocní koronavirem, pohybuje se mortalita v této skupině lidí kolem 30 %. Vedle dialyzovaných pacientů doporučují nefrologové co nejdříve očkovat také lidi, které s nimi žijí ve společné domácnosti a personál dialyzačních středisek. Zároveň upozorňují na to, že u dialyzovaných pacientů není vyloučené, že bude nutné podávat ještě dodatečné očkovací dávky. „Samozřejmě otázka účinnosti vakcíny je zcela na místě. Dialyzovaní pacienti nemají dostatečnou imunitní odpověď, a proto je potřeba počítat s možností přídavné dávky,“ dodává profesor Tesař.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník