Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Medicínský pavilon B. Braun Dialog na Bulovce nově zdobí originální keramické sofa.

2. Květen 2016

Medicínský pavilon B. Braun Dialog na Bulovce nově zdobí originální keramické sofa.

Alexandra Koláčková

Absolvovala výtvarný obor Pedagogické fakulty v Olomouci  a poté roční stáž v keramickém ateliéru na PDF UP v Olomouci. V roce 1990 založila s manželem Jiřím Koláčkem původně keramickou dílnu, která se rozrostla ve výtvarný ateliér, jehož specifikem jsou zejména velkoformátové plastiky z keramiky a betonu do veřejného prostoru. www.kolackova.cz

 

"Vítězství v soutěži mě samozřejmě potěšilo. Sofa, možná srozumitelněji velká barevná lavička, je pro mě osobně tím nejsilnějším symbolem dialogu," říká vítězka soutěže Alexandra Koláčková.

 

Soutěž probíhala pod patronací sochařského festivalu Sculpture line, který v minulém roce vystavil  v ulicích Prahy přes 20 instalací od 16 českých i zahraničních autorů. „Loni jsme byli partnerem Sculpture line a realizace nás natolik nadchla, že jsme se rozhodili uměleckým dílem obohatit i náš nový objekt Pavilon B. Braun Dialog,“ popisuje vznik myšlenky MUDr. Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun.

 

Pravidla soutěže byla jasná. „Chtěli jsme vymyslet umělecký artefakt, který oživí prostor před vstupem do Pavilonu B. Braun Dialog, a který bude rovněž respektovat a odrážet jeho poslání,“ popisuje zadání soutěže manažer Aesculap Akademie a marketingu RNDr. Martin Kalina, Ph.D., MBA. Pavilon slouží nejen pacientům, kteří dochází do dialyzačního střediska či odborných ambulancí, ale probíhají tady také praktické workshopy pro zdravotníky z celé České republiky v rámci Aesculap Akademie. Konečného vítěze vybírali jak zaměstnanci a partneři Skupiny B. Braun, tak široká veřejnost. "Fascinuje mě, jak se umělci postavili k tématu dialogu a jak hravě toto slovo může působit. Myslím si, že návrhy opravdu přesně korespondují s posláním celého pavilonu," říká primář dialyzačního střediska v Pavilonu B. Braun Dialog MUDr. Vladimír Vojanec.

 

Vítězné keramické dílo v podobě lavičky je necelé 2 metry dlouhé, metr hluboké, 70 centimetrů vysoké a jeho keramický povrch je rozdělen na různé nepravidelné a také jinak barevné části. “Myslím si, že umění je univerzálním komunikačním prostředkem, který dokáže nejen odpoutat myšlenky od tíživých starostí, ale také kladně ovlivnit emoce a tím povzbudit ozdravné procesy v lidském těle," vysvětluje způsob své práce Alexandra Koláčková.

 

Na druhém místě se umístili studenti Ústavu architektury FAST VUT Brno Juraj Horňák a Alžběta Krbylová. Vytvořili umělecký dialog mezi pacientem a jejich zdravotním problémem s názvem “Krevní řečiště”. "Sešly se u nás opravdu krásné návrhy, některé nás oslovily natolik, že pokud to bude jen trochu možné, moc rádi je využijeme v rámci našich dalších projektů. Všem, kteří se soutěže zúčastnili, děkujeme za výtvarnou invenci," uzavírá za organizátory soutěže Martin Kalina.

Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám