Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Lékaři u sv. Anny využijí při operacích obraz s vysokým rozlišením

1. Říjen 2008

Lékaři u sv. Anny využijí při operacích obraz s vysokým rozlišením

V polovině srpna se v brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny uskutečnila instalace zobrazovacího zařízení Aesculap Kamera PV 440, které zatím jako jediné v medicínské oblasti dokáže snímat a zobrazovat
ve formátu Full HD, a poskytuje tak lékařům téměř realistický obraz během operačních zákroků.

Při endoskopických operacích lékaři sledují anatomické struktury a svoje nástroje pouze na obrazovce monitoru své endoskopické sestavy, protože se zákrok odehrává uvnitř likvorového prostoru mozku, břišní dutiny, kloubu nebo např. močovodu, cévy, žaludku apod. Tyto miniinvazivní výkony jsou velmi závislé na použité technice, tedy kvalitě speciálních operačních nebo vyšetřovacích nástrojů, optického systému a následně i snímací kamery a monitoru.

Předpokladem bezproblémového zákroku je co nejlepší obraz, který lékaři umožní dobrou orientaci.
V posledních letech tato oblast medicíny udělala velký pokrok, ale překvapivě nestačila rychlosti vývoje komerčního průmyslu. Digitální kamery se staly běžnou výbavou domácností dříve než součástí operačních sálů, stejně tak DVD nebo HD rekordéry. A zatímco VHS kazety v domácnostech pokrývá prach, najdeme chirurgická pracoviště, kde se staré videokazety ještě stále používají. Nyní se tento poměr pomalu vyrovnává.

Instalované zařízení Aesculap Kamera PV440 Full HD na Neurochirurgické klinice ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně je zatím první svého druhu nejen v České republice, ale také v celé střední a východní Evropě. Nemocnice instaluje zařízení v rámci programu modernizace operačních sálů, kde pořizuje nejmodernější možná zařízení. Kromě operačních zákroků bude Full HD kamera sloužit také k výuce studentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Lékařské zařízení pro snímání a zobrazování ve formátu Full HD poskytne lékařům v průběhu neinvazivních vyšetření a operací téměř realistický obraz. Pětkrát lepší rozlišení než u doposud používaného standardu PAL, 1080 řádků místo dřívějších 576, obnovovací frekvence 60 Hz, progresivní skenování a poměr stran obrazu 16:9 zvýší nejen komfort lékařů při zákroku a sníží únavu jejich očí,
ale zároveň znamená pro pacienta výrazné zvýšení bezpečnosti během výkonu.

Převzato ze Zpravodajského serveru
Hospodářských novin ihned.cz, 29. 8. 2008

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory

Po úspěšném uvedení na trh systému Ennovate® pro řešení degenerativních onemocnění a traumat páteře rozšířil Aesculap ve spolupráci s mezinárodními páteřními centry včetně České republiky platformu Ennovate® i do oblasti řešení deformit páteře. 

23.02.2021
Chirurgické obory

Střevo patří vedle plic a kůže k jednomu z největších imunitních orgánů v lidském těle. V našem těle plní mnoho důležitých funkcí a významně se podílí na celkové imunitě organismu. Jak ukazují poslední práce, je pravděpodobné, že například mikrobiální složení v zažívacím traktu má úzkou spojitost s některými onemocněními, včetně psychiatrických, anebo že vakuová terapie patří mezi jeden z největších posunů poslední doby v oblasti chirurgické léčby. Toto je jen část tématu, na které jsme se zaměřili v našem rozhovoru se zástupcem přednosty pro vědu a výzkum na Chirurgické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docentem Martinem Oliveriusem.

23.12.2020
Chirurgické obory