Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Jak správně používat chirurgické nástroje?

redakce Braunovin

16. duben 2009

Operační vybavení

Skalpely

Skalpely se používají k rozříznutí kůže. Existuje celá řada typů skalpelů s nejrůznějšími tvary čepelek. Jejich výběr závisí na tom, na jakou tkáň budou použity.

Jak používat skalpel?

 1. Skalpel držte volně mezi ukazovákem a palcem.
 2. Při kožním řezu ho držte v úhlu 90° ke kůži.

Pinzety

Rozeznáváme dva hlavní druhy pinzet. Pinzety chirurgické - s háčky - jsou určeny na hrubší a pevnější tkáně, jako jsou fascie nebo kůže, zatímco pinzety anatomické - atraumatické (bez háčků) - se používají na jemnější tkáně, jako jsou střeva nebo cévy.

Jak používat pinzetu?

 1. Pinzetu držte volně mezi palcem a prsty, přičemž klíčovou úlohu má prostředníček.
 2. Uchopte tkáň pinzetou tak, abyste ji neponičili. Tkáně přidržujte a manipulujte jimi vždy velmi jemně a opatrně.

Nůžky

Rozlišujeme dva druhy nůžek podle toho, na jaký materiál jsou určeny. Jeden druh je určen na měkké tkáně a druhý na tvrdší materiál, jako jsou například stehy.

Jak používat nůžky?

 1. Vložte palec a prsteník do rukojeti nůžek až po distální články.
 2. Nůžky stabilizujte přiložením ukazováku k zámku nůžek.
 3. Při stříhání tkání nebo stehů zejména v hloubce rány často pomůže, opřeme-li si nůžky o ukazovák druhé ruky.
 4. Stříhání špičkami nůžek je přesnější než ostřím celých listů, kdy hrozí nežádoucí přestřižení struktur mimo cílenou oblast a navíc je zde přesnost snížena.

Jehelce

Existují různé druhy jehelců v závislosti na způsobu šití. Na jemné šití choulostivých tkání se používá jemný jehelec s krátkou rukojetí a přiměřená jehla. Šití v hloubce vyžaduje jehelec s dlouhou rukojetí.

Jak používat Jehelec?

 1. Uchopte jehelec stejným způsobem jako nůžky.
 2. Jehlu uchyťte do špičky čelistí přibližně ve dvou třetinách délky jejího obvodu, nedržte ji nikdy za jemný hrot nebo ouško.
 3. Pomocí západkového uzávěru jehlu upevněte v jehelci.

Cévní svorky (peán)

Cévní svorky se používají na sevření a stisknutí cév, které budou přerušeny. Nástroj drží cévu uzavřenou, takže nemůže po přeříznutí nebo přestřižení krvácet.

Jak používat Cévní svorku?

 1. Uchopte svorku podobným způsobem jako nůžky.
 2. Svorku naložte na cévy, použijte špici čelistí.
 3. Pomocí západkového uzávěru svorku v její pozici zajistěte.

Západkový uzávěr cévních svorek a jehelců Západkový uzávěr cévních svorek a jehelců Západkový uzávěr cévních svorek a jehelců

Západkový uzávěr cévních svorek a jehelců

Cévní svorky a jehelce mají bezpečnostní uzávěry, které musí chirurg umět používat. Systém uzávěru cévních svorek a jehelců umožňuje jejich pevné sevření. Západkový uzávěr drží při uzamčení obě ramena nástroje u sebe ve stanovené pozici. V případě cévních svorek se mají chirurgové naučit techniku ovládání a používat je oběma rukama. Rukojeti lehce stiskněte a pomocí prostředníku od sebe odtlačte obě části uzávěru. Po oddělení obou částí půjde nástroj snadno rozevřít.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

 • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
 • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
 • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník