Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Intenzivní péče:

Injekční stříkačka: prověřený geniální vynález

redakce Braunovin

1. Březen 2008

Injekční stříkačky mají v současné medicíně své nezastupitelné místo a jsou pravděpodobně nejpoužívanější zdravotnickou pomůckou. Jejich triumfální nástup na scénu se odehrál počátkem 20. století, právě v době, kdy B. Braun zahájil výrobu šicího materiálu Catgut a učinil tak první krok transformace lékárny ve výrobce a dodavatele zdravotnického materiálu. Injekční stříkačky a jehly se staly samozřejmou součástí portfolia nově vzniklé společnosti.
Injekční stříkačka: prověřený geniální vynálezInjekční stříkačka: prověřený geniální vynález

Bezpřírubové injekční stříkačky Braun

První injekční stříkačky vyráběl B. Braun ve sklárně vybudované za první světové války. Tehdejší stříkačky byly celoskleněné, a tudíž velmi křehké. Následovala výroba injekčních stříkaček „Record“, které byly sestaveny z neoddělitelných, pevně spojených skleněných a kovových dílů. Kvůli rozdílné tepelné rozpínavosti těchto dvou materiálů injekční stříkačky při sterilizaci varem často praskaly. Řešení tohoto problému přinesly „bezpřírubové (hladké) injekční stříkačky Braun“, které společnost uvedla na trh v roce 1920. Tento model již neměl žádné neoddělitelné spojení kovových a skleněných komponent a byl levnější než stříkačka „Record“. V tisku se objevila zpráva, že injekční stříkačky Braun se zdají být ideálním řešením všech problémů, které tyto pomůcky dosud doprovázely. 

Plastové injekční stříkačky - made by Almo*

V padesátých letech minulého století dobyla svět umělá hmota - a spolu s ní i injekční stříkačka na jedno použití. Tento výrobek vedl společnost B. Braun k podpisu smlouvy se společností Almo sídlící v Bad Arolsen. V rozsáhlém výrobním závodě byla zahájena výroba o objemu téměř miliardy kusů stříkaček ročně. Injekční stříkačky na jedno použití vyvinuté společností B. Braun nesou značku „Injekt“. Přechod k jednorázovým injekčním stříkačkám si vyžádal zároveň i změnu způsobu myšlení zdravotnického personálu. Citujeme Dr. Bernda Brauna, někdejšího předsedu správní rady společnosti: „Nebylo snadné přimět zdravotní sestry k tomu, aby injekční stříkačky po použití zahazovaly. Hospodárnost a šetrnost v nás byly v těchto poválečných letech hluboce zakořeněny.“

Injekční stříkačka: prověřený geniální vynálezInjekční stříkačka: prověřený geniální vynálezVýhody jednorázových injekčních stříkaček, které dnes považujeme za zcela samozřejmé, nakonec zvítězily. Zásluhu na tom mělo jejich snadné používání a omezení rizika infekce. Výsledkem byl růst výroby jednorázových injekčních stříkaček z 2,6 milionu v roce 1963 na 15,5 milionu vyrobených kusů v roce 1966. 

Od injekční stříkačky „Injekt“ až k sofistikovanému použití

Současné injekční stříkačky „Injekt“ nesou stejný název a jsou stejně nezastupitelné jako jejich předchůdkyně. Liší se však v materiálu použitém k jejich výrobě. Moderní injekční stříkačky jsou zhotoveny z materiálu, který neobsahuje latex ani PVC, a jejich konstrukce umožňuje nejrůznější způsoby použití. Nová důmyslná zlepšení navíc usnadňují lékařům i zdravotním sestrám práci a zvyšují bezpečnost pacientů. Příkladem může být Certofix® PresSure Check. Nejedná se jen o injekční stříkačku na jedno použití, ale slouží zároveň i jako jednorázový manometr, který měří tlak v cévě, do níž je zaveden. To nám umožňuje dělat dvě věci najednou: spolehlivě určit, zda se jedná o vénu, a následně zavést centrální žilní katétr.

Převzato z koncernového materiálu
 
* www.almo-erzeugnisse.de/front_content.php

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník