Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Herec Karel Zima žije po darování ledviny zdravěji a vyzývá širokou veřejnost k očkování a prevenci

9. Březen 2021

Herec Karel Zima žije po darování ledviny zdravěji a vyzývá širokou veřejnost k očkování a prevenci

Herec Karel Zima, který daroval svému kamarádovi ledvinu, dostal jako rizikový pacient první očkovací dávku a vyzývá širokou veřejnost k očkování i ledvinové prevenci. „Chtěl bych vyzvat všechny, kteří s očkováním váhají, aby se naočkovat nechali. Je to dle mého jediná cesta, jak se z koronavirové sloty dostat,“ říká ambasador nadcházejícího Světového dne ledvin Karel Zima. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají všechny, kdo prodělali Covid 19 s těžším průběhem, aby si nechali vyšetřit ledviny. „Lidé, kteří byli kvůli Covid 19 hospitalizováni, by měli docházet na preventivní vyšetření ledvin. Ideálně 3 měsíce po úplném vyléčení a pak znovu za další půl roku,“ apeluje na veřejnost MUDr. Vladimír Vojanec, primář dialyzačního střediska B. Braun Avitum na pražské Bulovce.

Očkování a prevence

Zákrok herci změnil život především v pohledu na zdraví. Z kuřáka pravidelného se stal kuřák velmi sváteční, alkohol si dá jen občas a zdravěji se také stravuje. „Darování ledviny mě určitě posunulo ke zdravějšímu životnímu stylu. Zároveň jsem se pustil do veřejné osvěty, protože mi to dává smysl,“ vysvětluje herec Karel Zima, který se zároveň kvůli riziku úrazu vzdal adrenalinových sportů. I na lyžích teď jezdí mnohem opatrněji. Před 10 dny dostal herec jako rizikový pacient první dávku očkování proti koronaviru. Druhá ho čeká na konci března. „Očkování jsem měl bez vedlejších účinků. Trochu mě bolela ruka a možná jsem byl unavenější než jindy. Už druhý den jsem se ale cítil zcela normálně,“ říká herec. Už v roce 2019 se herec Karel Zima stal ambasadorem Světového dne ledvin (www.svetovydenledvin.cz), který se koná každoročně druhý čtvrtek v březnu.

„Od transplantace víme s Karlem mnohem víc nejen o sobě, ale i o ledvinách samotných. A snažíme se naše známé i kamarády edukovat a připomínat jim první příznaky problémů ledvin a “honíme” je, aby si měřili tlak a chodili na preventivní kontroly,“ zdůrazňuje Karel Zima s tím, že prevenci v době covidové považuje ještě za důležitější než dřív. Na Světový den ledvin se dříve otevíraly dveře většiny dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí široké veřejnosti. „Každý druhý čtvrtek v březnu jsme každý rok otevírali všechna svá nefrologická pracoviště po celé české i slovenské republice a naši lékaři tak zkontrolovali tisíce lidí,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum. V současné epidemické situaci kontaktní preventivní akce však není možná. „Letos široké veřejnosti, z důvodu ochrany zdraví našich pacientů, dveře otevřít nemůžeme, tak bych alespoň každému doporučil, aby si vyplnil test na www.ledvinovakalkulacka.cz a pokud je po covidu, aby požadoval po svém praktikovi kontrolu laboratorně,“ zdůrazňuje primář dialyzačního střediska na pražské Bulovce Vladimír Vojanec. 

 

Karel Zima (vlevo) daroval Karlu Vaňkovi ledvinu

Karel Zima (vlevo) daroval Karlu Vaňkovi ledvinu

Karel, Karel a Jitka

Příběh dvou umělců zahýbal Českem v září 2018. Přesně je to 914 dní. Tehdy herec Karel Zima daroval svou ledvinu zpěvákovi kapely 100 °C Karlu Vaňkovi. Nejsou ani příbuzní a nebyli ani velkými kamarády. Potkali se párkrát při natáčení. Karel Vaněk měl polycystické onemocnění ledvin, po kolapsu téměř zemřel. „Přišlo mi nespravedlivé, že já mám dvě zdravé a on obě nemocné. Takhle mi to přijde mnohem spravedlivější,“ glosoval tehdy s úsměvem nápad na transplantaci herec Karel Zima. Transplantovaná ledvina dostala jméno Jitka a daří se jí dobře. Karel Zima nyní jezdí na kontroly jednou za rok.

Před tím 24 hodin sbírá moč, při kontrole mu lékaři změří tlak, odeberou krev a udělají ultrazvuk. „Oba muži jsou u nás pravidelně sledovaní jednou za rok. Musím říct, že transplantovaná ledvina funguje výborně, oběma Karlům se daří dobře a já jsem za to velmi rád. Je to vcelku raritní příběh, přál bych si, aby živých dárců přibývalo,“ popisuje aktuální stav profesor Tomáš Reischig, vedoucí nefrologie I. interní kliniky LF a FN Plzeň a zástupce Transplantačního centra FN Plzeň, kde transplantace proběhla. „Mně to přijde jako by to bylo let 10. Oba s Karlem jsme moc rádi, že naše výsledky jsou dobré, zejména u něj je to pokaždé výborná zpráva. A zároveň je to skvělá vizitka celého týmu lékařů plzeňské nemocnice, kteří prováděli transplantaci,“ pochvaluje si Karel Zima.

 

Karel Zima_český herec a ambasador Světového dne ledvin

Karel Zima, český herec a ambasador Světového dne ledvin

Nefrologové bojují o rychlé očkování svých pacientů

V Česku je na 7.000 dialyzovaných pacientů, kteří patří mezi covidem nejvíc ohrožené skupiny lidí. Pokud dialyzovaný pacient onemocní koronavirem, pohybuje se mortalita v této skupině lidí kolem 30 %. Podle nefrologů je tato statistika jednoznačný impuls k tomu zařadit do prioritní skupiny očkovaných i dialyzované pacienty. „Ministerstvu jsme navrhovali, že by ze začátku stačilo zařadit tyto lidi i na „seznam náhradníků“, ale ani s tím jsme nebyli úspěšní,“ komentuje aktivitu nefrologů profesor Vladimír Tesař, přednosta Kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Dialyzační střediska jsou zvyklá si své pacienty, například proti sezónní chřipce, očkovat sami. Stačily by jim tak jen vakcíny. „My jsme připraveni být sekundárními očkovacími centry. V Česku máme 23 dialyzačních středisek se zhruba 1150 pacienty. Mohu potvrdit, že jsme na očkování personálně připraveni. Potřebujeme jen vakcínu,“ zdůrazňuje ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek. 

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Zemská nemocnice v rakouském Badenu, což je fakultní nemocnice vídeňské lékařské fakulty, je zařízení s 450 lůžky, z toho více než dvěma desítkami na jednotkách intenzivní péče. Ve snahách zachránit pacienty, kteří se dostanou do život ohrožujících stavů, v Badenu už několik let pomáhá mimo jiné metoda hemoperfuze. O zkušenosti s mimotělním ošetřováním krve se s námi podělil (ještě donedávna sloužící) šéf Kliniky anesteziologie a intenzivní péče Prim. Dr. Franz Schwameis.

22.07.2021
Dialyzační technika

Dialyzovaní pacienti jsou velmi závislí na vysoké kvalitě vody, používané pro očišťování krve od produktů metabolismu. Jejich tělem doslova protečou tisíce a tisíce litrů dialyzačního roztoku, vysoká kvalita vody je proto naprosto rozhodující.

20.07.2021

Mimotělní ošetřování krve, tzv. hemoperfuze, je založeno na průtoku krve hemoperfuzní kolonou obsahující adsorpční materiál. V minulosti často používané aktivní uhlí se tak dnes nahrazuje novým materiálem z vysoce porézních kuliček z high-tech polymeru, který se vyznačuje lepší biokompatibilitou a lépe na sebe navazuje zánětlivé mediátory, např. chemokiny, cytokiny a toxiny.  

26.05.2021