Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Fantastický obraz a rozlišení na Vašem operačním sále

David Pospíšil

1. duben 2008

Oko sledující Full HD monitor s obrazem z kamery Aesculap získává v každé milisekundě desetkrát víc obrazových informací.

Aesculap Full HD videořetězec

Při endoskopických operacích lékaři sledují anatomické struktury a svoje nástroje pouze na obrazovce monitoru své endoskopické sestavy, protože se zákrok odehrává uvnitř břišní dutiny, kloubu nebo např. močovodu, cévy, žaludku apod. Tyto tzv. miniinvazivní výkony jsou velmi závislé na použité technice, tedy kvalitě speciálních operačních nebo vyšetřovacích nástrojů, optického systému a následně i snímací kamery a monitoru. Každý intuitivně chápe, že předpokladem bezproblémového zákroku je co nejlepší obraz, aby se lékař mohl dobře orientovat. V posledních letech tato oblast medicíny udělala velký pokrok, ale překvapivě nestačila rychlosti vývoje komerčního průmyslu. Digitální kamery jsme měli doma dříve než na sálech stejně jako DVD nebo HD rekordéry. A zatímco VHS kazety doma pokrývá prach, najdeme chirurgická pracoviště, kde se staré videokazety ještě stále používají. Nyní se tento poměr obrací.

High Definition

- sousloví, které na nás v prodejnách elektroniky v poslední době vyskočí téměř odkudkoli, je v první řadě spojováno s vysokým rozlišením obrazu. Vše, co má vyšší rozlišení obrazu, se označuje logem HD Ready, aby zapadlo do současné módy jako výkřik poslední techniky. Bohužel v řadě případů se z nejrůznějších důvodů očekávání vkládaná do nového přístroje nenaplní. Společnost Aesculap vrací tomuto logu a označení jeho původní význam a uvádí na trh medicínských technologií produkty, které si označení High Definition skutečně plně zaslouží - Full HD kameru a 23” Full HD monitor s poměrem stran 16:9.

Jejich parametry a celkové užitné vlastnosti patří k absolutní špičce mezi současnou zobrazovací technikou a nabízejí zákazníkům skutečně „něco navíc“. Aesculap Full HD videořetězec totiž předbíhá vývoj současné komerční zobrazovací techniky. Zatímco digitální vysílání televize nic nemění na stávajícím PAL rozlišení a majitelé HD televizorů jejich vlastností využijí pouze při přehrávání tzv. Blu Ray DVD nebo HD DVD s vysokým rozlišením, lékaři nyní mají poprvé k dispozici kameru i monitor, které přinášejí obraz snímaných orgánů v rozlišení 1920 x 1080 bodů, tedy v absolutně špičkové kvalitě.

Další inovace nové generace kamer Aesculap

Aesculap Full HD kamerová hlava prošla zdařilým faceliftem vedoucím k dalšímu vylepšení ergonomie, minimalizaci hmotnosti a rovněž i velikosti.

Endoobjektiv disponuje dvěma prstenci, přibližovacím (zoom) a zaostřovacím (focus). Oproti ostatním konkurenčním výrobkům najdeme na hlavě kamery i optický zoom (dvaapůlnásobný) a již klasický digitální zoom (dvojnásobný). Nezanedbatelnou výhodou je, že nemusíme obraz znovu ostřit při změně ohniskové vzdálenosti - tato vlastnost je označována jako parafokální zoom.
Při zvětšování obrazu tak zůstává obraz stále ostrý.

Další změny k lepšímu zaznamenal úchyt endoskopu na kamerové hlavě. Jistě zaujme zejména zámek endoskopu a zámek proti otáčení endoskopu.

Aesculap je znám tím, že se vždy snaží volit řešení, která nebudou zbytečně zvyšovat náklady zákazníka. Pověstná je např. mnoha oceněními ověnčená řada laparoskopických resterilizovatelných nástrojů AdTec®. V případě Full HD kamery nabízí Aesculap jako jediný na trhu unikátní řešení vyměnitelného kamerového kabelu (kabel mezi řídicí jednotkou a hlavou, na kterou se upíná endoskop). Výměnu kamerového kabelu zvládne každý nemocniční technik, při případném poškození kabelu tak není potřeba celou kamerovou jednotku posílat do servisního střediska.

Na kamerové hlavě nalezneme dvě nová kontrolní tlačítka, s jejichž pomocí je možno ovládat celkem šest funkcí kamery (focení, nahrávání videosekvencí, volbu jasu, vyvážení bílé, digitální zoom a výběr jednotlivých módů kamery). Focení a nahrávání sekvencí je doprovázeno akustickým signálem.

Úplnou novinkou, kterou jistě uživatelé ocení, je volba módu, resp. typu operace, na podsvíceném displeji. Menu kamery nabízí možnost uložení uživatelského nastavení, výběr jazyka a výběr videoformátu (16:9, 4:3).

Inovací pro Aesculap kamery je nastavení jasu kamery uživatelem pomocí tlačítek na kamerové jednotce. Světelné podmínky na operačních sálech jsou velmi proměnlivé, od úplné tmy při laparoskopické operaci až po denní světlo. Na sálech tolik oblíbené nastavování optimálního jasu přímo na monitoru obvykle vede ke ztrátě kontrastu. Aesculap přichází s řešením, kterým je ovládání jasu přímo v kameře prostřednictvím tlačítka na kamerové hlavě.

Společně s novou HD kamerou přišel Aesculap začátkem tohoto roku jako první na trh s Full HD monitorem. Jedná se o 23” HD LCD širokoúhlý monitor (katalogové číslo PV944), který plně využije vlastností výše popisované kamery, tj. umožňuje jí reprodukovat plné HD rozlišení 1080 řádků v 16:9 formátu. Jde skutečně o „state-of-art“ v endoskopickém zobrazení, za všechny užitné vlastnosti jmenujme alespoň dobu odezvy a úhly pohledu. Doba odezvy (response time) činí 10-16 ms.

Úhly pohledu LCD panelu jsou zjednodušeně řečeno úhly, ze kterých se uživatel na monitor dívá a při kterých si obraz udržuje určité kvalitativní parametry. Většinou je hodnocena barevná odchylka, a především pak zachování kontrastu. Například běžný pozorovací horizontální úhel 120° znamená, že 60° nalevo i 60° napravo od vertikální osy monitoru je stále ještě obraz dobře patrný a bez chyb
v barevném podání. Monitor Aesculap si zachovává kontrast a barevnou odchylku i při úhlu 178°. Monitor nabízí dále funkci známou pod pojmem obraz v obraze. Můžeme tedy v jedné části monitoru pozorovat endoskopickou operaci a v druhé části obrazovky může být snímek z magnetické rezonance, CT, ultrazvuku apod. Uživatel si může zvolit, v jakém poměru vůči sobě dva obrazy budou. Jedná se celkem o pět módů (small, medium, half, expanded, none), kdy sekundární obraz zabírá 25, 40, 50, 60 % při zvětšeném primárním obraze a 0 %.

Důležitou a nezanedbatelnou částí videořetězce je kvalitní a nepoškozený endoskop. Ani sebelepší HD kamera nevytvoří kvalitní obraz, pokud budeme používat poškozený endoskop nebo endoskop, který není HD kompatibilní. Všechny endoskopy Aesculap jsou HD kompatibilní a jsou označeny logem HD.

Ukázka možnosti zobrazení na novém monitoru Aesculap

Sterilizace kamerového systému

Kamerová hlava s kabelem a endoobjektivem může být sterilizována pouze těmito procesy:

  • Steris System 1
  • Sterrad 50, 100, 100S, 200
  • Ethylenoxid
  • Formaldehyd
  • Dezinfekce glutaraldehydem

Největší výhodou HD TV je daleko kvalitnější obraz
ve srovnání s rozlišením obrazu běžného TV vysílání. Představená HD kamera má rozlišení 1080 řádků, které nabídne daleko více detailu. Teoretický výčet všech užitných vlastností HD systému by byl ještě velice zdlouhavý. Jsme přesvědčeni, že daleko více než poutavý článek zaujme a přesvědčí osobní zkušenost. První odezvy zákazníků ze zahraničí jsou naprosto jednotné a hovoří o jedinečné a fascinující kvalitě obrazu, kterou v současné době nedisponuje žádný z medicínských výrobců. Rádi bychom Vám zážitek z desetkrát lepšího obrazu zprostředkovali. Divize Aesculap připravuje řadu workshopů pro všechny regiony České a brzy i Slovenské republiky. Každý workshop by měl být jednodenní a jeho cílem nebude jen pracovat s novou zobrazovací technikou, ale klade si za cíl představit operativu pořádajícího pracoviště se zaměřením na nejmodernější trendy v laparoskopické operativě. Seznam workshopů najdete na stránkách Aesculap Akademie (www.aesculap-akademie.cz).

Pro zájemce, který se nebude moci s kamerovým systémem na zmíněných akcích seznámit nebo bude mít o Aesculap Full HD řetězec zájem a bude si jej chtít vyzkoušet sám, jsme připravili jednodenní zápůjční prezentace, včetně aktivních operací během jednoho kompletního operačního dne. Rezervace jsou možné u obchodních zástupců daného regionu.

Jak říká klasik: „Lepší jednou vidět než dvakrát slyšet“ - budeme tedy rádi, pokud Vám budeme moci předvést výhody tohoto systému v praxi, přímo u Vás na operačním sále.

Pro technické povahy trocha historie - cesta od SD k HD

Zkratka SD označuje standardní rozlišení. U analogové televize existují dva dominantní formáty pro přenos barev a oba pracují s monitory, které mají poměr stran 4:3. V Evropě již 40 let převažuje formát PAL poskytující rozlišení 576 horizontálních řádků a obraz celkem o 440 000 pixelech. NTSC formát dominuje v Americe a poskytuje o 20 % nižší rozlišení než „evropský“ PAL.

HD Ready je registrovaná ochranná známka. Tato několik let známá technologie poskytuje rozlišení nejméně 720 řádků a obraz o 920 000 pixelech při poměru stran 16:9. HD (někdy označována jako Full HD nebo True HD) není dosud registrovaná ochranná známka. Tato revoluční technologie nabízí rozlišení 1080 řádků s více než 2,1 megapixely, opět s monitorem 16:9. Zobrazuje tedy téměř pětkrát více bodů než stávající systém PAL, který používají i všechny digitální a tříčipové kamery bez označení HD Ready nebo Full HD.

Výhody HD TV oproti běžným formátům

  • vysoká obrazová kvalita, neuvěřitelný kontrast a absence šumu
  • díky progresivnímu scanu žádné rozmazané obrázky ani při prudkých pohybech, vše je zcela přirozené a ostré
  • širokoúhlý formát obrazu 16:9, který je bližší zornému poli člověka než formát 4:3; uživatel tak dostává navíc obrazové informace z levé a pravé části snímaného pole obrazu, což je enormní výhoda např. při bočním vsunutí instrumentu do dutiny břišní při laparoskopii - instrument je v operačním poli vidět mnohem dříve
  • realističtější barvy
  • HD TV televize spotřebovávají elektřinu výrazně efektivněji než klasické CRT obrazovky
  • díky vyššímu rozlišení je možné větší přiblížení snímané tkáně

Pro rok 2008 nabízí společnost Aesculap hned dvě nové kamery. První se standardním rozlišením, která přináší řadu vylepšení. Dnes však pozornost zaměříme na segment HD kamer. Nová, tzv. Full HD endoskopická kamera Aesculap PV440 používá technologii označenou 1080p60, což znamená: rozlišení 1080 horizontálních řádků, p = progresivní scan a obnovovací frekvence je 60 Hz.

Zastavme se na okamžik u písmenka p. Písmenko p označuje „progressive scan“ neboli neprokládaný obraz, což je optimální způsob tvorby obrazu, kdy je každý z 1080 řádků snímán individuálně. Pokud má obraz např. obnovovací frekvenci 60 Hz, znamená to, že každý z 1080 řádků je obnovován a poskytován šedesátkrát za sekundu. Naproti tomu u běžně používaného PAL systému, SD, se pracuje s tzv. interlace neboli prokládáním, kde se signál přenáší v počtu padesáti půlsnímků za sekundu. Na obrazovce se nejprve zobrazí první půlsnímek (se sudými řádky) a poté druhý půlsnímek s lichými řádky, přičemž obrazovka již nezobrazuje předchozí půlsnímek. Dostáváme tak iluzi plných 576 řádků při padesáti snímcích za vteřinu. Iluze by nebyla úplná, kdyby první půlsnímek nebyl z jiného časového okamžiku než druhý - máme tak dva snímky s polovinou obrazové informace, ovšem časově (o 1/50 s) a obrazově (o jeden řádek obrazu) posunuté. Z těchto informací je zřejmé, že v každé milisekundě oko sledující Full HD monitor s obrazem z kamery Aesculap získává desetkrát víc obrazových informací než ze stávajících systémů v režimu PAL.

Mgr. David Pospíšil
divize Aesculap



Kontakty

  • Česká republika

Mgr. David Pospíšil
Kraje: Jihočeský, Jihomoravský, Zlínský, Vysočina
Tel. +420-602 184 747
E-mail: david.pospisil@bbraun.com

Mgr. David Fibigr
Kraje: Praha, Středočeský
Tel. +420-602 146 827
E-mail: david.fibigr@bbraun.com

Mgr. Tomáš Hrouda, Ph.D.
Kraje: Pardubický, Královéhradecký,
Moravskoslezský, Olomoucký
Tel. +420-724 411 122
E-mail: tomas.hrouda@bbraun.com

MUDr. Aleš Janoušek
Kraje: Liberecký, Ústecký, Karlovarský, Plzeňský
Tel. +420-602 177 179
E-mail: ales.janousek@bbraun.com


  • Slovensko

MUDr. Vladimír Mego
Tel. +421-911 010 949
E-mail: vladimir.mego@bbraun.com

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník